Autopromocja
Szarlotka spod samiu¶kich Tater
2012-11-28
90 minut
łatwe
Porcje: 24
Od dawna chciałam upiec tę szarlotkę! Poza wdzięczn± nazw±, charakteryzuje się niebywałym smakiem, piękn±, warstwow± struktur±, kruchym ciastem, przy czym obłędnie pachnie cynamonem :)
Dokonałam pewnej modyfikacji - zamiast posypać ciasto bułk± tart± (zast±piłam kasz± mann±) wymieszałam j± z plasterkami jabłka. Użyłam 2 kg jabłek, które pokroiłam w cienkie plasterki za pomoc± krajalnicy. Reszta bez zmian.
Składniki na szarlotka spod samiu¶kich tater
[blacha o wym. 25 cm x 40 cm]
Kruche ciasto:
500 g m±ki krupczatki
1 margaryna/masło (250 g)
1/2 szklanki cukru pudru
2 łyżeczki proszku do pieczenia
2 żółtka
2 łyżki kwa¶nej ¶mietany (min. 18%)
Masa jabłkowa:
2 kg jabłek, najlepiej renety
2 łyżeczki cynamonu
1/4 szklanki cukru
3 łyżki bułki tartej lub kaszy manny
Kruche ciasto:
500 g m±ki krupczatki
1 margaryna/masło (250 g)
1/2 szklanki cukru pudru
2 łyżeczki proszku do pieczenia
2 żółtka
2 łyżki kwa¶nej ¶mietany (min. 18%)
Masa jabłkowa:
2 kg jabłek, najlepiej renety
2 łyżeczki cynamonu
1/4 szklanki cukru
3 łyżki bułki tartej lub kaszy manny
Przygotowanie dania szarlotka spod samiu¶kich tater
...
Kruche ciasto: Wszystkie składniki dokładnie posiekać, szybko zagnie¶ć ciasto. Odłożyć 2/3 ciasta na spód, wyłożyć nim formę o wymiarach 25 x 40 cm, ponakłuwać i wstawić do lodówki na około pół godziny. Resztę ciasta również włożyć do lodówki (lub do zamrażarki).Masa jabłkowa: Jabłka umyć, obrać, wykroić gniazda nasienne, podzielić na ćwiartki, następnie pokroić w cienkie plasterki (najszybciej zrobić to robotem). Dodać do smaku cukru i cynamonu, wymieszać (nie ods±czać soku).
Schłodzone ciasto dobrze jest podpiec przez około 10 - 15 minut w temperaturze 160 - 180ºC. Wyj±ć, posypać obficie bułk± tart± (kilka łyżek), by pochłonęła nadmiar wilgoci z jabłek. Na to wyłożyć jabłka, na tarce zetrzeć pozostał± czę¶ć (1/3) ciasta.
Piec około 1 godziny w temperaturze 160 - 180 stopni. Po ostudzeniu posypać cukrem pudrem.
SprawdĽ moje najlepsze przepisy:



