» Przepisy » Mięso » Wieprzowina » Solianka

Solianka


  
1 5 5 1
2021-06-07
3 godziny
łatwe
Porcje: 4-6
Kuchnia europejska
Solianka

Solianka to danie, które należy do tradycyjnej kuchni rosyjskiej i ukraińskiej. To gęsta i sycąca potrawa, w której znajduje się mnóstwo pysznych składników. Soliankę można zjeść w prawie każdej restauracji serwującej dania kuchni wschodniej. Równie dobrą prawdziwą rosyjską soliankę możesz zrobić własnoręcznie. Jedyne czego potrzebujesz, to dobry i sprawdzony przepis na soliankę, który właśnie tu znajdziesz :)

Solianka - co to jest?


Solianka, po rosyjsku солянка, to gęsta i aromatyczna zupa, którą gotuje się na wywarze mięsnym, rybnym lub grzybowym. Rosjanie uważają, że jest to najsmaczniejsza zupa w kuchni tego kraju. Prawdziwa rosyjska solianka powinna mieć słono-kwaśny smak. Swój oryginalny smak, za który jest tak bardzo ceniona w Rosji, zawdzięcza odpowiednim dodatkom. Najważniejsze z nich to oliwki i ogórki kiszone, bez których nie ma prawdziwej rosyjskiej solianki. Smak soljanki podkreślają także inne składniki jak warzywa, czosnek, oliwki i kapary. Soliankę należy podawać ze śmietaną oraz świeżymi ziołami jak natka pietruszki czy koperek.

Rosyjska zupa solianka była znana już na przełomie XIX i XX wieku. Wówczas podawano ją w rosyjskich karczmach i tawernach w towarzystwie mocnego alkoholu. Pierwsze przepisy na soliankę różniły się od tych, które znane są dziś. Solianka była daniem chłopskim. Niegdyś zupę soliankę gotowano na wywarze rybnym bez dodatków. Z czasem zaczęły powstawać nowe przepisy na soliankę na mięsie i grzybach. Do solianki zaczęto dodawać też inne składniki jak kwas chlebowy, wodę z kiszonych ogórków, kapary, oliwki czy cytryny.

Według historyków, badających powstanie pierwszych przepisów na soliankę, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, kto jest za to odpowiedzialny. Solianka prawdopodobnie powstała na terenach dzisiejszej Rosji i nie przywędrowała z innego kraju. Według jednej z hipotez nazwa gęstej zupy pochodzi od słowa sól w języku rosyjskim.

Soliankę można ugotować w trzech wersjach:

  • Solianka na wywarze mięsnym powinna składać się z kilku rodzajów mięs jak wołowina i wieprzowina, drób czy jagnięcina. Mięsa w soliance powinny być gotowane, smażone i wędzone. Nie może też zabraknąć wędliny. Do odcedzonego wywaru dodaje się kawałki mięs, warzywa i inne dodatki jak oliwki, kapary czy pomidory.
  • Solianka na wywarze rybnym powinna składać się z ryb smażonych, gotowanych i wędzonych. W Rosji do przygotowania solianki rybnej używa się łososia, jesiotra i raków oraz warzyw i soku z cytryny.
  • Solianka na wywarze grzybowym powinna składać się z różnych rodzajów grzybów - kiszonych, marynowanych i suszonych. W tej wersji solianki dodaje się też podsmażoną na maśle z octem kapustę oraz skórkę otartą z cytryny.

Solianka - przepis


Przepis na zupę soliankę nie jest trudny. Zobacz, jak łatwo i szybko możesz ugotować prawdziwą rosyjską soliankę według tego prostego przepisu.

  • Przepis na soliankę jest łatwy. Został napisany krok po kroku. Postępując według nich, ugotujesz pyszną rosyjską soliankę już za pierwszym razem.
  • Na przygotowanie soljanki warto zarezerwować sobie więcej czasu. Wywar na soliankę trzeba gotować około dwóch godzin.
  • Lista składników, których będziesz potrzebować, aby ugotować pyszną zupę soliankę, jest dość długa. Produkty są w sklepach przez cały rok.
  • Do zupy soljanki zawsze wybieraj mięso świeże i dobrej jakości.
  • Tradycyjna solianka będzie gęsta, kiedy ugotujesz ją na mięsie z kośćmi i tłuszczem.
  • W sieci znajdziesz przepis na rosyjską zupę Magdy Gessler. Oprócz tradycyjnych składników w soliance Magdy Gessler znajdziesz także pieczarki, czarne i zielone oliwki oraz cytrynę.

Solianka - właściwości


Rosyjska zupa soljanka jest pyszna, sycąca i zawiera wiele wartościowych składników. W soliance jest mnóstwo pełnych zdrowia warzyw. Marchewka, ziemniaki, cebula, pietruszka, por czy oliwki to warzywa, które są źródłem wielu cennych substancji odżywczych potrzebnych do prawidłowej pracy całego organizmu. Zawartość mięsa sprawia, że solianka może zapobiegać niedokrwistości. Z drugiej strony soljanka zalicza się do zup tłustych i słonych. Lekarze i dietetycy zalecają, aby ograniczać spożywanie tych składników, ponieważ mają negatywny wpływ na zdrowie. Rosyjską zupę soliankę należy więc spożywać z umiarem. If you are in the market for superclone Replica Rolex watches, Replica Rolex Expert is the place to go! The largest collection of fake Rolex watches online!

Solianka to pyszna i rozgrzewająca zupa, która najlepiej sprawdzi się w chłodniejsze dni. Solianka będzie świetnie smakować na jesieni i w zimie. Nasyci i rozgrzeje głodne brzuszki. Przepis na prawdziwą rosyjską soljankę nie jest skomplikowany. Dzięki temu sprawdzonemu przepisowi nie musisz iść do rosyjskiej restauracji, aby spróbować pysznej solianki. Postępując według tego przepisu, ugotujesz doskonałą rosyjską soliankę, która oczaruje Cię smakiem :)


Składniki na solianka

2 i 1/2 l wody
500 g mięsa wołowego z kością
400 g kiszonych ogórków + zalewa (do smaku)
300 g mięsa wieprzowego
300 g wędzonej kiełbasy dobrej jakości
200 g wędzonej szynki dobrej jakości
200 g wędzonego boczku
3/4 szklanki wody z ogórków kiszonych
150 g zielonych oliwek bez pestek
4 średnie ziemniaki
3 marchewki
2 cebule
1 pietruszka
1 por (tylko biała część)
kawałek selera
5 gałązek świeżego lubczyku
3 łyżki koncentratu pomidorowego
2 łyżki masła
3 liście laurowe
2 ząbki czosnku
sól
świeżo zmielony czarny pieprz

do podania:
kwaśna śmietana
natka pietruszki

Przygotowanie dania solianka

...

  • Jedną cebulę opal nad palnikiem.
  • Mięso umyj i osusz. Wieprzowinę pokrój na mniejsze kawałki. Wołowinę pozostaw w całości. Mięso przełóż do garnka.
  • Marchewkę, pietruszkę i seler obierz.
  • Do garnka włóż opaloną cebulę, 1 marchewkę, pietruszkę, seler, por i gałązki lubczyku. Wlej wodę i zagotuj. Gotuj na małym ogniu około 2 godzin. Mięso powinno być miękkie.
  • Z wywaru wyjmij wołowinę i wieprzowinę. Wołowinę oddziel od kości i pokrój na mniejsze kawałki.
  • Wywar przecedź przez drobne sitko. Mocno odciśnij warzywa. Czysty wywar przelej do garnka. Do garnka przełóż mięso.
  • Ziemniaki obierz i pokrój w kostkę. Dodaj do wywaru z mięsem i gotuj na małym ogniu.
  • Boczek pokrój w kostkę. Kiełbasę pokrój w plasterki. Szynkę pokrój w paski.
  • Mocno rozgrzej patelnię i smaż na niej boczek z kiełbasą i szynką, aż będą lekko rumiane. Przełóż do garnka z wywarem i gotuj na małym ogniu.
  • Pozostałe marchewki obierz i zetrzyj na tarce. Cebulę i ogórki kiszone pokrój w kostkę. Oliwki i czosnek posiekaj.
  • Na tej samej patelni roztop masło i smaż na nim cebulę i marchew. Kiedy cebula się zeszkli, dodaj ogórki kiszone i wlej wodę z ogórków. Dodaj czosnek i duś około 5 minut pod przykryciem.
  • Dodaj koncentrat pomidorowy i oliwki. Wymieszaj i duś kolejne 5 minut.
  • Dodaj do garnka z wywarem. Wymieszaj i dopraw solą i pieprzem. Gotuj około 3 minut.
  • Przed podaniem talerze z zupą udekoruj kleksem ze śmietany i natką pietruszki.


Zdjęcia: Kamila Dąbrowska-Grec
Opracowanie przepisu: Anna Szulc-Górska

Solianka



Solianka



Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.

Solianka - komentarze

~Joanna
~Joanna
7.06.2021 21:18
Ilu kucharzy, tyle przepisów i pomysłów na tę bardzo smaczną oraz pożywną zupę. Tak to właśnie jest w sferze kulinarnej. Ja robię ją jeszcze trochę inaczej, używając wypróbowanych składników i jest pyszna.