» Przepisy » Przetwory » Przetwory z owoców » sok malinowy surowy

sok malinowy surowy


  
1 5 5 5
2010-11-07
niedługo
bardzo łatwe
Porcje: w zależności od ilości zrobionego soku
Kuchnia europejska

sok malinowy surowy

Przepis stary jak świat. Jako dziecko dostawałam tylko takie soki z wodą. Robiły je nasze babki i prababki. Bardzo aromatyczny i w 100% zachowuje witaminy i wszystko co najlepsze.


Składniki na sok malinowy surowy

Maliny, najlepiej leśne
Cukier
Mocne ręce
Zasada - tyle cukru co wyciśniętego soku mierzonego na szklanki. W deszczowych latach cukru nieco więcej

Przygotowanie dania sok malinowy surowy

...

Maliny porcjami wsypuję do lnianej gęsto tkanej i mocnej szmatki a najlepiej sprawdza się pielucha z tetry. Zakręcam koniec pieluchy i z utworzonej owocowej \\\\\\\"piłki\\\\\\\" wykręcam, wyciskam i wygniatam do miski sok. Co jakiś czas przesuwam owoce w zawinątku te ze środka bliżej mateiału. W misce pozostaje sok a wytłoczyny z pestkami muszą być suche. Wtedy wyrzucam je. Czynność powtarzam aż do wyczerpania owoców. Odmierzam szklankami ilość wyciśniętego soku i wsypuję do soku tyle szklanek cukru ile szklanek było soku. Drewnianą łyżką mieszam cierpliwie aż cukier całkowicie się rozpuści. Trwa to trochę, różnie długo ale z pewnością ponad 10 minut. Musi rozpuścić się też ten co osiadł na brzegach naczynia. Teraz już sok jest gotowy. Wlewam do butelek lub słoiczków, zakręcam i do piwnicy.

Taki sam sok robiło się w moim domu z jeżyn czy truskawek. Z porzeczek też ale w związku z dużą ilością pektyn w soku mieliśmy delikatną galaretkę. W deszczowe lata sok jest bardziej wodnisty dlatego dodawaliśmy trochę więcej cukru tak ok. 10-15% więcej. Zimą czasami po otwarciu na wierzchu soku czy galaretki tworzyło się tochę białej pleśni. Trzeba ją było tylko zebrać łyżeczą i wyrzucić i już! Aromat i smak niezapomniane!!! Życzę cierpliwości przy mieszaniu i smacznego!!!

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.

sok malinowy surowy - komentarze

~goral
~goral
6.03.2018 20:53
Cale życie robię sok na surowo bez jakiejkolwiek obróbki termicznej. Nie ma opcji,żeby tworzyła sie pleśń. Sok może siedzieć w dymionie nawet 100-tu litrowym i nic sie nie dzieje. I tak sie robi jak podałaś,ale masz złe proporcje cukru i dlatego pewnie ta pleśń.
~Marzena
~Marzena
27.08.2016 12:29
Ja robie sok na surowo wlewamy do wymarzonych słoiczków słoiczków lub butelek dodatkowo pod przykrywką zakładam kawałki folii np .po cięta reklamowka foliowa zakresem sok jest gesty pachnący nie może pachnieć winem ani mieć plesni taki sok jest zepsuty folia nie pozwala styka się soku z pokrywka co zapewnia brak reakcji powodujących psucie się soku.
~madaja
~madaja
17.06.2015 09:01
przepis dobry ale na koncu zmroziło mnie z ta pleśnią! jak pojawia się pleśń to całość jest do wyrzucenia!! zarodniki tego grzyba ( bo pleśń to grzyb sa w całym soku/dżemie/chlebie itd a niestety od pleśni można się i to zdrowo pochorować. Nie mówiąc już o dzieciach. Nigdy nie wolno jesc ani pić niczego na czym choć w najmniejszej ilości pojawiła się pleśń! pozdrawiam
~magda
~magda
26.01.2014 11:34
Dostałam dwa słoiczki takiego soku od teściowej. Sok smakuje winem. Teściowa mówi, że tak ma być, ale dla mnie to nie jest smaczne. Czy rzeczywiście ma smakować winem?
~nikolas flamel
~nikolas flamel
1.10.2012 08:11
GENIUSZ PROSTOTY I NATURALNEGO AROMATU. Wspaniały jest taki pachnący i naprawdę się nie psuje ,zrobiłam kilka butli z truskawek na próbę . Miałam duże obawy czy wytrzyma próbę czasu ,ależ oczywiście jest wspaniały do wody i gotowe.Można też go użyć do aromatyzowania alkoholu wychodzi czadowy smaczek.Wielkie dzięki paskudko.