» Przepisy » Napoje » Herbata » Sok z pigwy

Sok z pigwy


  
1 5 2 1
2020-11-05
15 minut + 2-3 dni
łatwe
Porcje: 1 litr
Kuchnia europejska
Sok z pigwy

Sok z pigwy to prawdziwa skarbnica zdrowia. Sok z pigwy ma bardzo dobry wpływ na prawidłową pracę naszego organizmu. Zawsze warto mieć kilka butelek z sokiem z pigwy w spiżarni. Przyda się zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy jesteśmy narażeni na częste infekcje. Poznaj zalety, właściwości i przepis na pyszny i zdrowy sok z pigwy :)

Pigwa - główny składnik soku


Pigwa pospolita to roślina ozdobna, która uprawiana jest nie tylko w ogrodach, ale i sadach czy parkach. Owoce pigwy najlepsze są jesienią, a dokładnie we wrześniu i październiku. Pigwa ma żółty kolor, a swoim kształtem przypomina gruszkę lub jabłko. Owoców pigwy niestety nie można jeść na surowo. Są bardzo twarde i kwaśne. Natomiast świetnie sprawdzają się w przepisach na nalewki, dżemy czy właśnie sok.

Sok z pigwy - właściwości zdrowotne


Sok z pigwy ma smak nieco przypominający cytrynę. Jest dość charakterystyczny i cierpki. Sok z pigwy jest bogaty w witaminy i mikroelementy, a także pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Sok z pigwy jest naturalnym lekiem, który wspiera odporność organizmu i wzmacnia go. Sok z pigwy jest skuteczny w czasie infekcji, w tym w przeziębieniu i grypie. Bardzo dobrze łagodzi kaszel. Sok z pigwy pozytywnie wpływa na organizm w czasie przesilenia jesiennego i pomaga zwalczyć zmęczenie. Sok z pigwy ma też korzystne działanie na układ pokarmowy. Przyspiesza przemianę materii, przynosi ulgę w czasie niestrawności, a także łagodzi zgagę.

W syropie z pigwy znajdziesz witaminę C i z grupy B oraz żelazo, wapń, potas, miedź, magnez i fosfor. Sok z pigwy jest także bogaty w garbniki i pektyny.

Sok z pigwy - przepis


Jeżeli zastanawiasz się jak zrobić sok z pigwy, świetnie trafiłaś. Przygotowanie soku z pigwy nie jest trudne. W tym przepisie dowiesz się, jak zrobić sok z pigwy na zimę. Dzięki temu przepisowi na pyszny i zdrowy sok z pigwy, przygotujesz go własnoręcznie. Poznaj sprawdzony przepis na domowy sok z pigwy :)

  • Przepis na sok z pigwy nie jest skomplikowany. To kilka czynności, które nie powinny sprawić Ci problemów.
  • Przygotowanie soku z pigwy nie zajmuje wiele czasu. Zamknięte w słoiku owoce pigwy przesypane cukrem od czasu do czasu trzeba energicznie potrząsnąć. Sok z pigwy będzie gotowy w ciągu dwóch, trzech dni.
  • Lista składników potrzebnych do zrobienia zdrowego soku z pigwy to tylko dwa produkty. Będziesz potrzebować owoców pigwy i cukru. Przyda się także duży słoik oraz ostry nóż.
  • Możesz zrobić także sok z pigwy z sokownika. Pokrojone owoce pigwy z cukrem przełóż do sokownika i postępuj według instrukcji obsługi.
  • Popularny jest sok z pigwy gotowany. Pokrojone owoce pigwy wymieszaj z połową cukru, przełóż do garnka i wlej wodę. Zagotuj, zmniejsz ogień i gotuj około 45 minut, aż pigwa będzie miękka. Następnie przelej przez sitko, dokładnie odciskając pigwę. Sok przelej do garnka, wsyp pozostały cukier i gotuj 5 minut, od czasu do czasu mieszając.
  • W łatwy i szybki sposób możesz przygotować sok z pigwy z wyciskarki. Pokrojoną pigwę przełóż do wyciskarki. Otrzymany sok przelej do garnka, wsyp cukier i zagotuj. Zmniejsz ogień i gotuj około 5 minut. Sok z pigwy przelej do butelek lub słoików.
  • Sok z pigwy przechowuj w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu.

Jak pasteryzować sok z pigwy?


Sok z pigwy możesz zapasteryzować na mokro lub sucho. Butelki lub słoiczki z sokiem z pigwy wstaw na 15 minut do piekarnika nagrzanego do 110 stopni lub włóż do dużego garnka z wrzącą wodą i gotuj ok. 15 minut (dno garnka wyłóż bawełnianą ściereczką).

Sok z pigwy - zastosowanie


Sok z pigwy to bardzo dobre uzupełnienie jesiennej i zimowej diety, który sprawdzi się lepiej niż niejeden suplement z apteki. Pyszny i zdrowy sok z pigwy to doskonały dodatek do herbaty. Tu znajdziesz sprawdzony przepis, jak zrobić sok z pigwy do herbaty. Bardzo przyjemnie smakuje także woda z odrobiną soku z pigwy. Napoje z dodatkiem soku z pigwy zyskują pyszny owocowy smak i wspomogą zdrowie. Herbatę z sokiem z pigwy możesz pić w czasie infekcji. Dodaj do niej odrobinę miodu, a będzie jeszcze zdrowsza. Sok z pigwy sprawdzi się także jako polewa do deserów lub dodatek do słodkich wypieków.

Sok z pigwy jest pyszny i bardzo zdrowy. Sok z pigwy ma wiele właściwości pozytywnie wpływających na prawidłową pracę całego organizmu. Sprawdzi się zwłaszcza jesienią i zimą. Przepis na sok z pigwy jest łatwy. Warto zrobić parę butelek soku z pigwy na zimę. Wybierz ten sprawdzony przepis na pyszny i zdrowy sok z pigwy i poznaj jego magiczne właściwości :)


Składniki na sok z pigwy

1 kg pigwy (waga po usunięciu gniazd nasiennych i pestek)
1 kg cukru

Przygotowanie dania sok z pigwy

...

  • Pigwę umyj i osusz. Owoce pokrój w ćwiartki. Usuń gniazda nasienne i pokrój w kostkę.
  • W dużym czystym słoiku pigwę układaj warstwami, przesypując je cukrem. Słoik zamknij.
  • Słoik odstaw na 2,3 dni. Co jakiś czas potrząśnij słoikiem, aby cukier mieszał się z owocami.
  • Gotowy sok przelej do mniejszych słoików lub buteleczek. Przechowuj w lodówce.
  • Używaj do herbaty lub pij z wodą :)


Zdjęcia: Kamila Dąbrowska-Grec
Opracowanie przepisu: Anna Szulc-Górska

Sok z pigwy



Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.

Sok z pigwy - komentarze

~JAROSŁAW
~JAROSŁAW
13.11.2021 19:57
to jest SYROP , a nie sok!