Słynne europejskie ciasta wigilijne

Grzegorz, Mniammniam.pl   2007-12-13         6   like 3

Jak Europa długa i szeroka, a teraz, dzięki Schengen i otwarta na Bożenarodzenie na wszystkich stołach nie może zabraknąć słodkości. W naszym pięknym kraju królują makowce, pierniki i serniki w tysiącach odmian. To, co odróżnia ciasta świąteczne, to ich bogactwo, żeby nie powiedzieć "przepych". Pełne są bowiem bakalii (często aromatyzowanych dobrym alkoholem), miodu i owoców kandyzowanych. Są słodkie, bardzo słodkie. Dzięki dekoracjom pięknie się prezentują na stołach i obiecują miłe doznania. Czasem można w nich znaleźć nie tylko jadalne składniki...

Niemieckie bogactwo z Drezna
Na niemieckim stole króluje podczas świąt ciasto "stollen". W całych Niemczech można spotkać różne jego rodzaje, ale najsłynniejsze jest to pochodzące z Drezna.
Jest wyjątkowo bogate w orzechy, rodzynki, kandyzowane owoce, skórki owocowe i przyprawy: cynamon, goździki, kardamon, gałkę muszkatołową. Kształt ciasta oraz warstwa białego cukru pudru ma symbolizować Boże Dziecię owinięte w pieluszkę.
Dresden Stollen nie zawsze był tak dostatnim ciastem. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z XV wieku. Wtedy to doktryna chrześcijańska zabraniała używania mleka i masła w okresie przedświątecznym. Dopiero po zniesieniu tego zakazu stollen zyskało obecny pełny smak i bogatą formę.
Stollen jest pieczony po dziś dzień, a każda z ponad 150 najsłynniejszych dreźnieńskich piekarni chroni swoje tajemnice. Co roku, zawsze w sobotę poprzedzającą drugą niedzielę adwentu, odbywa się festiwal Dresden Stollen. Ulicami Drezna wędruje korowód piekarzy z dumą niosących czasem wyjątkowo olbrzymie strucle. Festiwal kończy świąteczny jarmark, na którym ciasto dzielone jest wśród uczestników. Drobne za nie opłaty trafiają na cele charytatywne.

Słodki chleb z pieprzem z Toskanii
Każdy region Włoch ma swój charakterystyczny świąteczny wypiek. Moim ulubionym jest toskańskie Panforte. Wywodzi się ze Sieny, a najstarsze wzmianki o nim pochodzą już z 13 wieku.
"Panforte" znaczy dokładnie "mocny, ostry chleb". Owa "moc i ostrość" pochodzi od intensywych w smaku przypraw korzennych oraz pieprzu.
To bardzo bogaty deser. Ciasto jest słodkie, gęste i ciągnące. Zawiera mnóstwo orzechów, migdałow, kandyzowanych owoców i czekolady, które wymieszane z mąką i syropem z miodu i cukru piecze się w płytkiej okrągłej formie tradycyjnie wyłożonej opłatkiem.
Gotowe ciasto "ośnieża się" cukrem pudrem. Cienki plasterek tej słodyczy podawany jest często z odrobiną śmietany.
Miód ma doskonałe właściwości konserwujące, dlatego Panforte można przygotować jakiś czas przed świętami i przechować w szczelnym pojemniku.

Smakowita kora z Francji
W Europie w czasach przedchrześcijańskich, wieczorem w dniu przesilenia zimowego palono ogniska aby przepędzić mrok i przywołać światło słońca. Wierzono, że ogień trawi wszystko to co złe w minionym roku i daje nadzieję na dobry nowy rok. Po wprowadzeniu chrześcijaństwa i ustanowieniu święta Bożego narodzenia tuż po zimowym przesileniu nie zaprzestano praktyk, zmieniła się tylko symbolika - ogień zaczął oznaczać światło Zbawiciela. Na tę okazję przynoszono z lasu polana, podpalano je, śpiewano, składano sobie życzenia i wróżono z długości palenia ogniska. Z czasem ogniska zastąpiły domowe kominki, a gdy i te zaczęły co raz rzadziej pojawiać się w domach, we Francji tradycję przeniesiono na stół i zaczęto piec ciasto w kształcie polana, na pamiatkę ognisk z pradawnych czasów. Buche de Noel jest biszkoptową roladą przełożoną czekoladowym kremem na bazie masła lub śmietany i takim też kremem posmarowaną na zewnątrz. Jest niezwykle dekoracyjne: krem nakłada się tak, by wygladał jak kora drzewa i, dla dodania realizmu, ozdabia się je cukrowymi listkami, bezowymi grzybami i suszonymi owocami.

Greckie monety w cieście noworocznym
W Grecji obchody świąt Bożego Narodzenia trwają od 24 grudnia aż do 6 stycznia.
Nowy Rok, na pamiątkę charytatywnej działalności Świętego Bazylego Wielkiego przygotowuje się ciasto zwane Vasilopita (Vasilos to po grecku Bazyli). Przy stole zbiera się cała rodzina, a jej głowa, wraz z życzeniami zdrowia i pomyślności na cały rok, kroi ciasto na o jeden więcej kawałków niż jest członków rodziny. Ta dodatkowa porcja symbolicznie przekazywana jest ubogim. W cieście ukryta jest moneta, a ten, kto na nią trafi otrzyma szczególne błogosławieństwo na nadchodzący rok.
Nowy Rok jest też ważny dla najmłodszych - tego dnia Święty Bazyli przynosi im prezenty.

Słodka, hiszpańska korona
Obchody świąt Bożego Narodzenia w Hiszpanii kończą się 6 stycznia, w święto Trzech Króli. To dzień szczególnie ważny dla dzieci, wtedy bowiem otrzymują one świąteczne prezenty, a przynoszą je właśnie Kacper, Melchior i Baltazar. Tego dnia na śniadanie podaje się gorącą czekoladę i drożdżowe ciasto "Rascon de los Reyes". Ma ono kształt obręczy - przypominającej królewską koronę. Zdobią ją klejnoty - różnokolorowe kandyzowane owoce. W cieście ukryte są monety, a czasem i drobne prezenty. Szczęściarzem jest ten, kto na nie trafi w swoim kawałku! I to ciasto ma rodowód przedchrześcijański. Podobne pieczone było w czasie Saturnaliów, obchodzonych w Starożytnym Rzymie, w grudniu. Zwyczaj jego pieczenia trafił do Hiszpanii już w czasach nowożytnych z Francji.

Warto spróbować ciasta, którym zajadają się nasi europejscy bliżsi i dalsi sąsiedzi. Jendnakowoż, jak to jest konieczne niezbędne i jest oczywistą oczywistością na naszym stole nie może zabraknąć tradycyjnych, polskich dań. Przecież bez nich Wigilia nie byłaby Wigilią.

Przygotuj to, co najlepsze. Wybierz sprawdzone receptury z Mniammniamowej Wytwórni Świątecznych Smakołyków >>

Dodaj komentarz
Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.