» Przepisy » Warzywa » Pasztety wegetariańskie » Skorzonera

Skorzonera


1 5 5
2021-11-15
łatwe
Porcje: 2
Kuchnia europejska
Skorzonera

Skorzonera to warzywo, które w Polsce znane jest już od końca szesnastego stulecia. Dziś skorzonera to zapomniane warzywo, które dopiero od jakiegoś czasu powoli ponownie wkracza do polskich kuchni. Warto się do niego przekonać, ponieważ ma korzystny wpływ na organizm i zawiera wiele cennych składników, które pomogą zregenerować się po zimie. Dowiedz się, co to jest skorzonera. Poznaj sprawdzone przepisy na skorzonerę :)

Skorzonera - co to jest?


Skorzonera, z łaciny scorzonera hispanica, pochodzi z południowej i środkowej Europy. Znana jest także w Azji. W Polsce skorzonerę zaczęto uprawiać na przełomie XVI i XVII wieku. Wtedy leczono nią ukąszenia żmij, dlatego nazywana jest także wężymordem. Inne nazwy skorzonery to czarny korzeń i zimowe szparagi.

Jak wygląda skorzonera? Skorzonera jest warzywem korzeniowym. Jadalny korzeń ma podłużny kształt i ciemnobrunatną lub czarną skórkę. Miąższ ma białą barwę i kryje w sobie mnóstwo dobrych składników odżywczych.

Jak smakuje skorzonera? W smaku skorzonera przypomina szparagi, ale jej konsystencja jest bardziej mączysta, a miąższ twardszy. Skorzonera nie jest jednak włóknista jak szparagi.

Skorzonera - właściwości odżywcze


Jak już wiesz, skorzonera jest skarbnicą witamin, minerałów i substancji odżywczych, które pozytywnie wpływają na prawidłową pracę całego organizmu. Skorzonera pomaga obniżyć poziom cholesterolu i wyregulować ciśnienie krwi. Zapobiega miażdżycy, wzmacnia odporność i działa przeciwkaszlowo. Skorzonera wspomaga leczenie infekcji. W skorzonerze znajdziesz inulinę, czyli prebiotyk, który jest pożywką dla rozwoju mikroflory bakteryjnej. Dzięki temu skorzonera pozytywnie wpływa na problemy z układem pokarmowym, ułatwia trawienie i poprawia perystaltykę jelit. Jeżeli jesteś na diecie odchudzającej, możesz włączyć skorzonerę do swojego menu. Dzięki zawartości błonnika i pektyn, skorzonera usuwa nadmiar wody i oczyszcza organizm z toksyn.

Skorzonera jest bogata w witaminę C, A, E, K i z grupy B. Znajdziesz w niej także minerały jak wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód i selen.

Wartości odżywcze skorzonery
Wartość energetyczna: 63 kcal/100 g
Białko ogółem: 0,5 g/100 g
Tłuszcz: 0,4 g/100 g
Węglowodany: 10,5 g/100 g

Skorzonera - gdzie kupić?


Skorzonera to warzywo zapomniane, które niestety nie jest łatwo dostępne. Czasem można kupić skorzonerę w hipermarketach lub na bazarach. Skorzonery najlepiej szukać w sklepach z ekologiczną żywnością i na biobazarach. Ile kosztuje skorzonera? 1 kg skorzonery to koszt około 25 zł.

Skorzonera - gotowanie


Jak ugotować skorzonerę? Korzenie skorzonery należy obrać, używając rękawiczek. Miąższ jest dość lepiący i pozostaje na długo na dłoniach. Obraną surową skorzonerę warto skropić sokiem z cytryny, ponieważ szybko ciemnieje. Skorzonerę należy ugotować w wodzie z solą i cukrem. Ile czasu gotować skorzonerę? Czas gotowania skorzonery to około 30 minut.

Skorzonera - przepisy


Mogłoby się wydawać, że zrobienie dobrego dania ze skorzonerą w roli głównej jest bardzo trudne. Nic bardziej mylnego. Skorzonera nie jest trudnym warzywem. Przepisy ze skorzonerą są łatwe, szybkie i sprawdzone. Skorzonerę można gotować, piec i marynować.

Co więc można zrobić ze skorzonery? Skorzonerę można przygotować podobnie jak szparagi. Świetnie smakuje skorzonera z roztopionym masłem i bułką tartą. Bardzo przyjemna w smaku jest pieczona skorzonera z dodatkiem sosu i świeżych ziół. Dobrze smakuje także skorzonera jako składnik sosów do makaronów. Ugotowaną i pokrojoną skorzonerę można dodawać do dań śniadaniowych jak jajecznica czy omlet. W sieci znajdziesz także przepis na wino ze skorzonery, które w umiarkowanych ilościach mogą stosować osoby wyczerpane fizycznie i psychicznie oraz rekonwalescenci. W sklepach z ekologiczną żywnością i na portalach aukcyjnych możesz kupić skorzonerę w słoiku w zalewie. Skorzonerę ze słoika możesz dodawać do sałatek i surówek. Z kolei marynowana skorzonera to pyszny dodatek do obiadu. Marynowaną skorzonerę możesz podać zamiast ogórków w occie, kapusty kiszonej lub papryki konserwowej.

Potrawy ze skorzonerą w roli głównej:

  • Zapiekanka z piersią z kurczaka i skorzonerą
  • Smażona skorzonera z czosnkiem i świeżymi ziołami
  • Sałatka z pieczonej skorzonery z kaszą gryczaną
  • Skorzonera z beszamelem
  • Zupa krem ze skorzonerą i prażonymi orzechami
  • Grzanki ze skorzonerą i natką pietruszki
  • Pieczona skorzonera z suszonymi owocami i miodem
  • Gulasz ze skorzonerą i indykiem

Wykorzystanie skorzonery w kuchni jest nieograniczone. Ze skorzonery można szybko i łatwo wyczarować pyszne dania, które zachwycą wyglądem i smakiem. Potrawy ze skorzonerą to także spora porcja witamin i mikroelementów, za które Twój organizm Ci podziękuje :)


Składniki na skorzonera

skorzonera

Przygotowanie dania skorzonera

...

Skorzonery używaj jako składnika do:

  • zup
  • sosów do makaronu
  • jajecznicy i omletów
  • sałatek i surówek
  • pieczonych warzyw
  • gulaszy
  • zapiekanek wegetariańskich i z mięsem


Opracowanie tekstu: Anna Szulc-Górska

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.