Schab po warszawsku
Schab po warszawsku jest przepyszny. To danie niegdyś było prawdziwym przysmakiem w dawnej Warszawie. Każda warszawska gospodyni potrafiła zrobić taki schab. Przepis na schab po warszawsku jest uniwersalny i nie przestrzeni lat nie stracił na aktualności. Schab po warszawsku zachwyci wyglądem i oczaruje smakiem Twoich bliskich :)
Schab po warszawsku można w prosty sposób wyczarować z łatwo dostępnych produktów. Głównym składnikiem jest oczywiście tytułowy schab. Mięso marynowane jest w oliwie z oliwek z dodatkiem suszonego majeranku, słodkiej i ostrej papryki oraz czosnku. Mięso powinno marynować się całą noc. Dzięki temu schab będzie soczysty i delikatny. Między upieczonym i pokrojonym na plastry schabem znajduje się pasta jajeczna z dodatkiem tartego chrzanu. Całość zalana jest galaretą z bulionu warzywnego. Idealnym uzupełnieniem schabu po warszawsku jest posiekany szczypiorek, plastry świeżego ogórka i marchewki. Tak przygotowany schab po warszawsku po prostu rozpływa się w ustach :)
Schab po warszawsku nie jest trudny. Przygotowany według tego przepisu podbije kubki smakowe każdego, kto spróbuje :)
- Przepis na schab po warszawsku jest łatwy. Postępuj według tego sprawdzonego przepisu krok po kroku, a pyszny warszawski schab uda Ci się już za pierwszym razem :)
- Na zrobienie tego obłędnego schabu trzeba zarezerwować sobie więcej czasu. Mięso trzeba zamarynować, wstawić do lodówki na noc, a następnego dnia upiec i ostudzić. Potem przygotowuje się pastę jajeczną i galaretkę. Resztą pracy zajmie się lodówka :)
- Lista składników to produkty, które są w sklepach przez cały rok. Na pewno nie będziesz miała żadnych problemów, aby je kupić :)
Kuchnia warszawska to połączenie różnych smaków z kultury żydowskiej, ormiańskiej i francuskiej. Wśród kulinarnych hitów starej Warszawy znajdują się takie smakołyki jak flaki po warszawsku, ozorek w galarecie, befsztyk po tatarsku, śledź z cebulką, policzki wołowe, nóżki w galarecie czy zrazy zawijane z cebulą, boczkiem i ogórkiem kiszonym. Niegdyś popularne były podroby. Gotowane w czerwonym winie cynaderki, wątróbka, grasica i ogon wołowy były prawdziwym przysmakiem. Zamożni mieszkańcy stolicy zajadali się pieczonymi łososiami i jesiotrami, które żyły w Wiśle. Jednym z warszawskich przysmaków jest właśnie schab po warszawsku.
Schab po warszawsku to pyszna propozycja, która będzie smakować zawsze. Idealnie pasuje na różne święta jak Boże Narodzenie czy Wielkanoc. Schab z galaretą wygląda obłędnie i tak samo smakuje. Na pewno znajdą się amatorzy na tak przygotowany schab. Schab po warszawsku możesz przygotować go jako przystawkę przed obiadem, danie na kolację z przyjaciółmi czy imprezę. Tak naprawdę schab po warszawsku jest tak dobry, że można go robić bez względu na okazję i porę roku :)
Jeżeli jeszcze nie próbowałaś schabu po warszawsku, czas to zmienić i skorzystać z tego sprawdzonego przepisu. Schab jest soczysty, miękki i po prostu przepyszny. Czy zrobisz go od święta, czy bez okazji, będzie smakował. Zapamiętaj lub zapisz ten sprawdzony przepis na przepyszny i efektowny schab po warszawsku :)
Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl
Składniki na schab po warszawsku
1 pęczek posiekanego szczypiorku
1 marchewka
1 zielony ogórek
rękaw do pieczenia
marynata:
2 łyżki majeranku
3 ząbki czosnku
2 łyżki oliwy z oliwek
1 łyżeczka słodkiej papryki
1/2 łyżeczki ostrej papryki
sól
świeżo mielony czarny pieprz
pasta jajeczna:
8 jajek ugotowanych na twardo
2 łyżki majonezu
2 łyżki tartego chrzanu
sól
świeżo mielony czarny pieprz
galareta:
6 szklanek bulionu drobiowego lub warzywnego
40 g żelatyny
Przygotowanie dania schab po warszawsku
...
schab:- Schab umyj i osusz. Mięso natrzyj oliwą, przeciśniętym przez praskę czosnkiem, majerankiem, obiema paprykami oraz solą i pieprzem. Zawiń w folię spożywczą i wstaw do lodówki na całą noc.
- Piekarnik nagrzej do 180 stopni.
- Schab odwiń z folii i przełóż do rękawa do pieczenia. Mocno zwiąż końce i włóż do formy do zapiekania. Wstaw do piekarnika i piecz około 50 minut.
- Wyjmij z piekarnika, ostrożnie rozetnij rękaw i odstaw do ostygnięcia.
pasta jajeczna:
- Jajka pokrój w bardzo drobną kostkę. Przełóż do miski.
- Dodaj majonez i chrzan. Dopraw solą i pieprzem. Wymieszaj do połączenia składników w jednolitą pastę.
- Wstaw do lodówki.
galareta:
- Bulion zagotuj. Garnek zdejmij z ognia. Jeżeli bulion nie jest klarowny, przecedź go przez drobne sitko.
- Wsyp żelatynę i energicznie mieszaj, aż żelatyna się rozpuści.
- Odstaw do ostygnięcia i lekkiego stężenia.
ułożenie schabu:
- Marchewkę obierz i pokrój na plasterki. Ogórek pokrój na plasterki.
- Schab pokrój na plastry o grubości 1 cm. W każdym plastrze natnij głęboką kieszonkę, tak aby nie przekroić do końca.
- Do każdej kieszonki nałóż porcję pasty jajecznej. Wierzch posyp szczypiorkiem.
- Plastry schabu ułóż na dużym talerzu lub półmisku. Na każdym plastrze ułóż ogórka i marchewkę.
- Schab powoli zalej tężejącą galaretką. Wstaw do lodówki na 2 godziny i wyjmij tuż przed podaniem.
- Podawaj na zimno na różne święta, okazje lub bez okazji :)
Zdjęcia: Kamila Dąbrowska-Grec
Opracowanie przepisu: Anna Szulc-Górska
|