Sałaty - jak kupować, przechowywać i przyrządzać?

Grzegorz, Mniammniam.pl   2003-08-29         3   like 5

Wybieramy, przebieramy.
Pierwszeństwo przed innymi daję sałacie głowiastej. Wybieram główkę z rozwagą i bez pośpiechu.
Musi być świeżo ścięta, zwarta i jędrna.

Sałaty listkowe
Jej liście nie tworzą ścisłej główki. Są bardzo delikatne o wyraźnie postrzępionych brzegach. Na bazarach warzywnych występuje wiele ich odmian.
Najpopularniejsza lollo biondo jasnozielona oraz lollo rosso zabarwiona na czerwono. Mają subtelny smak i przyjemną chrupkość.
Dodaję obie odmiany do sałaty głowiastej dla wzbogacenia smaku i podniesienia wrażeń estetycznych.

W domu, po zakupach
Wkładam ją do zimnej wody (można dorzucić kilka kostek lodu) na dobrą godzinę. Nabierze wspaniałej kruchości. Teraz odrywam listek po listku i płuczę je starannie. Osączam na sicie i układam na salaterce głąbikami do środka (Broń Boże nie ciąć sałaty nożem!)

W kuchni
Dodatki i przyprawy
Sałatę obłożyć można cząstkami ugotowanych na twardo jaj, pomidorami, papryką, plasterkami zielonego ogórka, rzodkiewkami i szalotkami.
Można też dodać kaparów i oliwek. Główną przyprawą w mojej sałacie jest sok cytrynowy.
Do zakwaszenia używam także soku z winych jabłek, kwasu ogórkowego, soku z porzeczek lub soku żurawinowego.
Stosuję też dobry ocet winny i markową oliwę z oliwek. Sól należy rozpuszczać w przyprawie sałatowej. Nie wolno jej sypać na liście, bo stracą jędrność i będą flakowate. Do złagodzenia kwasu w przyprawach dodaję trochę cukru.
Zawsze dodaję zmiażdżony ząbek czosnku oraz świeże zioła i przyprawy - bazylię, estragon, szczypiorek, koper, pietruszkę, rzeżuszkę, pieprz i przednią, sproszkowaną paprykę.
autor: Andrzej Niczyperowicz

Lodowa
To sałata o zwartej, najczęściej dużej główce. Bardzo chrupka, bardzo smaczna. Najlepiej kojarzy się z sosem vinegrette. Nie wolno jej kroić, tylko rwać paluszkami na najlepiej duże kawałki! Smak ma raczej mało wyrazisty, więc jest idealna jako podstawa wszelkich sałat.

Radicchio
Przypomina troszkę cykorię. Kolor jej czerwonawy. Jako ze to sałata o zdecydowanym, lekko goryczkowatym smaku przede wszystkim nadaje się jako element dekoracyjny do sałat wykonanych na bazie innej sałaty. Koniecznie trzeba ją polać ostrym sosem.

Rzymska
Ma chyba najtwardsze liście z wszystkich sałat. Ma zdecydowany smak o nucie ziołowej. Raczej jako dodatek - podnosi poziom pikantności potrawy. A jak ją polewać, to tylko sosem jogurtowym z dużą ilością ziół.

Endywia
Postrzępione liście to jej znak rozpoznawczy. Cierpkość w smaku to druga jej najważniejsza cech. Tą sałatę traktuje się nożem - kroi się ją w cienkie paski. Raczej tez jako dodatek a nie baza sałat. Pasuje doskonale do sałat z dodatkiem bekonu, szybki czy boczku. Sos z musztardą doskonale podniesie jej smak.

Lollo rosso
Śliczna, kolorowa: zieleń miesza się z czerwienią i bordo. Postrzępione liście. Delikatne liście, lekko orzechowy smak. Może służyć jako podstawa sałat albo jako dodatek wzbogacający swym lekko gorzkawym smakiem potrawę. Nie wolno zbliżać do niej noża! Tylko paluszkami na kawałeczki!

Dodaj komentarz
Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.