» Przepisy » Sałatki i surówki » Sałatki » Sałatka ostra, choć bez przypraw

Sałatka ostra, choć bez przypraw


1 5 5
2011-06-09
20 min.
bardzo łatwe
Porcje: dużo
Kuchnia europejska

Sałatka ostra, choć bez przypraw

To danie, bez którego nie ma imprezy u naszych ulubionych znajomych. Bo panowie przyjęcie od tej właśnie sałatki zaczynają. Od razu uprzedzam - porcja jest tak wielka, że najlepiej mieszać ją w garnku o pojemności min. 4 litry. Mimo tak kosmicznej ilości jest mała szansa, że sałatka dotrwa do następnego dnia...


Składniki na sałatka ostra, choć bez przypraw

- 2 puszki kukurydzy
- 2 puszki groszku
- 1 duży pęczek świeżej bazylii - czyli np. tyle, ile sprzedaje się w doniczkach (proszę nie zastępować suszoną, bo zmieni smak sałatki)
- puszka ananasa w plastrach - ok. 40 dag, waga z zalewą lub świeży, jeśli jest odpowiednio dojrzały
- słoik ogórków hot chilli - koniecznie właśnie chilli, bez nich możemy nie robić tej sałatki! To podstawa ostrości i całego smaku, ja kupuję Provitusa, bo są bardzo ostre i twarde
- mały majonez, jak najlżejszy, służy w zasadzie jako zagęszczacz - ilość majonezu wedle uznania, ja nie lubię za wiele


Przygotowanie dania sałatka ostra, choć bez przypraw

...

Kukurydzę i groszek odsączamy na sitku, wrzucamy do dużego naczynia. Ananasa wyjmujemy z zalewy, odsączamy, kroimy na paseczki ok. 1/2 cm szerokości lub inne cząstki, nie za małe. Ogórka siekamy na dość małe kawałeczki (ja zwykle tnę każdego na pół, wzdłuż, potem jeszcze raz na pół i na paseczki ok. 3 mm szerokości). Nie zalecam tarcia ogórków, kiedyś przetestowałam - puściły tyle soku, że sałatka popłynęła i ogórki kompletnie ją zdominowały. A chodzi o to, by smaki mieszały się w ustach, po rozgryzieniu składników.
Z bazylii zbieramy listki, myjemy, jeśli zioło jest niewiadomego pochodzenia (czyli nie z naszej własnej doniczki czy ogrodu), kroimy jak najdrobniej. Wszystko oczywiście wrzucamy do naczynia, dodajemy majonez i mieszamy dokładnie. Gotowe!
UWAGA! Nie doprawiajcie jej, nim się nie przegryzie - ok. 30 minut czekania wystarczy. Bo ogórki sprawią, że w miarę upływu czasu będzie coraz ostrzejsza. Gotowa jest naprawdę ostra, bez żadnych dodatkowych przypraw - wcale nie żartuję!

Oczywiście, jak w większości moich przepisów, ilość porcji można zmniejszyć lub zwiększyć, np. dać po 1 puszce groszku i kukurydzy, 1/2 ananasa i 1/2 ogórków oraz odpowiednio mniej bazylii. Te proporcje najbardziej nam (mnie i gościom pałaszującym sałatkę) odpowiadają. A testowaliśmy sporo kombinacji, bo pierwszy raz składniki dobraliśmy przypadkiem ponad rok temu, wyciągając ze spiżarki to, co akurat mieliśmy i odtąd robię ją przynajmniej raz w miesiącu.

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.