Są żółte i lubią się kryć

Grzegorz, Mniammniam.pl   2003-08-27         2  

Są już! Zółciutkie, poukrywane wśród mchów i trawa kuszą swym kolorem.

Grzyby to bardzo smaczne i bardzo wdzięczne w kuchni i na talerzach. Najsmaczniejsze są oczywiście zbierane własnoręcznie, kiedy to mgły wczesnym rankiem podnoszą się dopiero znad ziemi.

Autor zdjęcia: Wiesław Kamiński, http://grzybypodhala.prv.pl

Jak wszystkie grzyby trzeba się na wybierać do lasu bardzo wcześnie, kiedy trawy jeszcze nie podniesione, a kapelusze kurek lśnią od rosy - wtedy je najłatwiej wypatrzeć.

W lesie
Podczas warto myśleć o przyszłości - czyli przed włożeniem zerwanych grzybów należy obciąć ich korzonki i dokładnie oczyścić z piasku - będzie miej problemów potem z myciem i będzie ono krótsze, dzięki czemu kurki będą smaczniejsze.

Przy drodze
Można je tez kupić na straganach lub przy większych drogach - zatrzęsienie zbieraczy teraz przy drogach stoi. Kupując należy zwrócić uwagę, czy nie są stare lub zaparzone - po prostu trzeba przebrać sprzedawane grzyby i najlepiej jeszcze powąchać, czy nie przypętał się do nich jakiś obcy zapach.

Jak przyrządzać?
Kurki to grzyby, które najsmaczniejsze są przyrządzane bezpośrednio po zebraniu - można je przechowywać nie dłużej niż 2-3 doby w lodówce. Można je suszyć jak inne grzyby. Po ususzeniu trzeba je zmielić i przechowywać w hermetycznym naczyniu - to doskonały dodatek do wszelkich sosów i zup - nadaje potrawom niezwykły, bardzo intensywny... kurkowy smak.

Mrożone - jak świeże!
Kurki doskonale przechowują się mrożone - po zebraniu należy je bardzo dokładnie oczywiście z piasku, bardzo szybko wymyć po silnym strumieniem wody, następnie zaś osuszyć - najlepiej pozostawiając je na durszlaku przez kilkadziesiąt minut. Tak przygotowane kurki należy włożyć do woreczków foliowych, usunąć z nich nadmiar powietrza i zamrozić. Przed przygotowaniem nie należy ich rozmrażać, tylko bezpośrednio z zamrażalnika wrzucić na patelnię - będą jak świeże!
Autor zdjęcia: Wiesław Kamiński, http://grzybypodhala.prv.pl

Kurtki to też, oprócz borowików, najlepsze grzyby do robienia w occie - odrobina cebuli, dużo ziaren gorczycy i pieprzu doskonale uwydatni ich smak.

Jak smażyć?
Kurki pysznie łączą się z wszelkimi rybami, kurczakami, makaronem, jajecznicą. W zasadzie mało jest rzeczy, z którymi się nie łączą dobrze. Może nie pasują za bardzo do deserów...
Przed dodaniem ich do większość potraw, należy je podsmażyć. A najlepiej jest to zrobić w następujący sposób, który zapewni maksymalne wydobycie ich smaku.
Wrzucam na silnie rozgrzaną oliwę z dodatkiem masła - smażę na silnym ogniu, cały czas mieszając - chodzi mi o to, by jak najmniej dopuścić do tego, by się gotowały we własnym sosie - to bowiem powoduje utratę smaku.
Kiedy cała sok wyparuje, smażę jeszcze je przez chwilę, w zasadzie do momentu, kiedy zaczynają się lekko przypalać - wtedy zmniejszam ogień i dodaję trochę masła.
Solę i pieprzę i jeszcze przez króciutką chwileczkę trzymam na ogniu. Takie grzyby są jędrne, oraz mają zdecydowany smak.
Można z nich robić potem różne rzeczy, albo dodać śmietany i zajadać z bułką [o natce pietruszki chyba nie trzeba wspominać].
Aha - jeśli dodaję śmietanę - to wpierw do niej dodaję kilka kurek z tłuszczu z patelni i szczyptę soli i energicznie mieszam - dzięki temu śmietana po wlaniu do grzybów nie zamienia się w twaróg. Żeby mieć zupełną pewność, że śmietana nie zwarzy się należy użyć tłustej - co najmniej 18% - taka śmietana nawet bez soli i dodawania do niej grzybów z patelni nie zwarzy się.

Dodaj komentarz
Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.