» Przepisy » Ciasta i ciastka » Rogale i rogaliki » Rogaliki prawie jak marcińskie ;)

Rogaliki prawie jak marcińskie ;)


  
1 5 5 1
2016-11-04
ok. 1,5 h
łatwe
Porcje: 16 rogalików
Kuchnia europejska
Rogaliki prawie jak marcińskie ;)

Jeżeli szukasz dobrego i sprawdzonego przepisu na domowy słodki wypiek, który oczaruje wyglądem i zachwyci smakiem, ta receptura będzie strzałem w dziesiątkę. Rogaliki prawie jak marcińskie to odpowiedź na Twoje kulinarne rozterki. To nieco prostszy sposób przygotowania tego tradycyjnego poznańskiego wypieku. Poznaj łatwy przepis na rogaliki.


Składniki na rogaliki prawie jak marcińskie ;)

ciasto:
250 g mąki pszennej
100 g masła
25 g świeżych drożdży
1 łyżka cukru
1 jajko
szczypta soli
1 łyżka kwaśnej śmietany 18%

nadzienie:
1 szklanka mleka
150 g białego maku
50 g orzechów włoskich
50 g migdałów (w skórce)
50 g marcepanu
1/2 szklanki cukru pudru
1-2 łyżki kwaśnej śmietany 18%
skórka otarta z 1 pomarańczy

lukier:
3/4 szklanki cukru pudru
2 łyżki mleka

Przygotowanie dania rogaliki prawie jak marcińskie ;)

...

  1. Mak i orzechy włoskie włóż do miski i zalej wrzącym mlekiem. Odstaw na około godzinę. Mak powinien wciągnąć całe mleko.
  2. Mąkę wsyp do miski. W małej miseczce rozetrzyj drożdże z cukrem aż staną się płynne, dodaj do mąki. Jajko roztrzep ze śmietaną i solą, wlej do mąki. Masło pokrój w jak najmniejszą kostkę i dołóż do pozostałych składników.
  3. Ciasto rozetrzyj palcami i zagnieć aż stanie się miękkie i elastyczne. To samo możesz zrobić robotem przy pomocy haka.
  4. Ciasto podziel na pół, uformuj dyski i zawiń w folię spożywczą. Włóż do lodówki na pół godziny.
  5. Jeśli zostało jakieś mleko w maku odlej je. Mak razem z orzechami oraz migdałami przekręć przez maszynkę. Wystarczy raz, bo biały mak jest znacznie delikatniejszy od niebieskiego.
  6. Marcepan rozetrzyj z cukrem pudrem (ja robię to malakserem). Dodaj mak z orzechami i migdałami. Wymieszaj na jednolitą masę. Do nadzienia zetrzyj skórkę z pomarańczy i dodaj łyżkę śmietany. Jeśli nadzienie wydaje Ci się zbyt zwarte i "twarde" stopniowo dodawaj kolejną łyżkę śmietany. Jednak masa nie może być zbyt płynna.
  7. Piekarnik nagrzej do 180 stopni Celsjusza (grzanie góra-dół, bez termoobiegu).
  8. Wyjmij ciasto z lodówki. Rozwałkuj jeden z dysków na okrąg, żeby brzegi były równe przyłóż duży talerz i odetnij kawałki ciasta. Następnie ciasto pokrój na 8 równych trójkątów.
  9. Na szerszym brzegu każdego z trójkątów połóż łyżeczkę nadzienia makowego. Zwijaj ku szpicowi kształtując rogalik.
  10. Powtórz to samo z drugą porcja ciasta.
  11. Rogaliki ułóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Włóż do nagrzanego piekarnika i piecz 15 minut, a następnie obniż temperaturę do 160 stopni i piecz kolejne 10 minut.
  12. W miseczce dobrze rozrób cukier puder z mlekiem. Polukruj ciepłe rogaliki.


Rogaliki prawie jak marcińskie ;) - etap 1

Mak i orzechy włoskie włóż do miski i zalej wrzącym mlekiem. Odstaw na około godzinę. Mak powinien wciągnąć całe mleko.



Rogaliki prawie jak marcińskie ;) - etap 2

Mąkę wsyp do miski. W małej miseczce rozetrzyj drożdże z cukrem aż staną się płynne, dodaj do mąki. Jajko roztrzep ze śmietaną i solą, wlej do mąki. Masło pokrój w jak najmniejszą kostkę i dołóż do pozostałych składników.



Rogaliki prawie jak marcińskie ;) - etap 3

Ciasto rozetrzyj palcami i zagnieć aż stanie się miękkie i elastyczne. To samo możesz zrobić robotem przy pomocy haka. Ciasto podziel na pół, uformuj dyski i zawiń w folię spożywczą. Włóż do lodówki na pół godziny.



Rogaliki prawie jak marcińskie ;) - etap 4

Jeśli zostało jakieś mleko w maku odlej je. Mak razem z orzechami oraz migdałami przekręć przez maszynkę. Wystarczy raz, bo biały mak jest znacznie delikatniejszy od niebieskiego. Marcepan rozetrzyj z cukrem pudrem (ja robię to malakserem). Dodaj mak z orzechami i migdałami. Wymieszaj na jednolitą masę. Do nadzienia zetrzyj skórkę z pomarańczy i dodaj łyżkę śmietany. Jeśli nadzienie wydaje Ci się zbyt zwarte i "twarde" stopniowo dodawaj kolejną łyżkę śmietany. Jednak masa nie może być zbyt płynna.



Rogaliki prawie jak marcińskie ;) - etap 5

Wyjmij ciasto z lodówki. Rozwałkuj jeden z dysków na okrąg, żeby brzegi były równe przyłóż duży talerz i odetnij kawałki ciasta. Następnie ciasto pokrój na 8 równych trójkątów. Na szerszym brzegu każdego z trójkątów połóż łyżeczkę nadzienia makowego. Zwijaj ku szpicowi kształtując rogalik.



Rogaliki prawie jak marcińskie ;) - etap 6

Rogaliki ułóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Włóż do nagrzanego piekarnika i piecz 15 minut, a następnie obniż temperaturę do 160 stopni i piecz kolejne 10 minut.



Rogaliki prawie jak marcińskie ;) - etap 7

W miseczce dobrze rozrób cukier puder z mlekiem. Polukruj ciepłe rogaliki.



Rogaliki prawie jak marcińskie ;) - etap 8

Podawaj z aromatyczną herbatą lub kawą z mlekiem :)

Skąd pochodzą rogale marcińskie?


Bardzo słodkie rogale marcińskie pochodzą z Poznania. W stolicy Wielkopolski wypieka się je już od ponad 150 lat. Miejska legenda mówi, że proboszcz parafii św. Marcina ks. Jan Lewicki zaapelował do wiernych, aby zrobili coś dla biednych. Poznańscy cukiernicy postanowili, że będą wypiekać i rozdawać ubogim mieszkańcom rogale ze słodkim nadzieniem. Ich pieczenie stało się tradycją i przetrwało do dziś. Obecnie rogaliki dostępne są w prawie całej Polsce i każdy mieszkaniec naszego kraju może ich spróbować. Od 2008 roku mają status produktu regionalnego nadanego przez Unię Europejską.

Rogaliki prawie jak marcińskie - składniki


Jakie składniki są potrzebne, aby upiec doskonałe rogaliki? Ciasto krucho drożdżowe składa się z mąki pszennej, masła, świeżych drożdży, cukru, jajka i śmietany. Wyrobione ciasto powinno wyrastać około pół godziny w lodówce. W środku kryje się słodkie nadzienie z białego maku, orzechów włoskich, migdałów, marcepana i skórki otartej z pomarańczy. Idealnym uzupełnieniem jest gruba warstwa lukru, którym polewa się rogaliki. Rogaliki są małe, więc można zjeść ich nawet kilka. Smakują po prostu wybornie.

Przepis na rogaliki prawie jak marcińskie


Ten słodki wypiek możesz przygotować samodzielnie. Przepis został uproszczony. Robi się je o wiele łatwiej niż według tradycyjnej receptury. Z tym sprawdzonym przepisem upieczesz je już za pierwszym razem. Poznaj go i przekonaj się sama.

  • Przepis jest sprawdzony. Wszystkie czynności zostały dokładnie opisane. Dzięki temu nie spotkają Cię żadne przykre niespodzianki.
  • Na przygotowanie tego poznańskiego wypieku trzeba zarezerwować sobie trochę więcej czasu. Przygotowanie i pieczenie to około półtorej godziny.
  • Lista składników nie jest długa. Potrzebne produkty nie są wyszukane i bez problemu kupisz je w większym sklepie spożywczym bez względu na porę roku.
  • Składniki do ciasta (oprócz masła) powinny mieć temperaturę pokojową.
  • Świeże drożdże możesz zamienić na suszone.
  • Do nadzienia możesz dodać inne orzechy jak laskowe czy nerkowce.
  • Smak nadzienia możesz wzbogacić, dodając cukier z prawdziwą wanilią.
  • Oprócz lukru do dekoracji możesz użyć drobno posiekanych orzechów lub migdałów.

Kiedy i z czym podawać rogaliki prawie jak marcińskie?


Rogaliki są bardzo słodkie, dlatego świetnie sprawdzą się na deser. Będą smakować nie tylko 11 listopada, kiedy wypada dzień św. Marcina. Sprawdzą się na różne okazje, święta i rodzinne uroczystości. Możesz podać do nich kawę z mleczną pianką, owocową herbatę z miodem lub kubek mleka. Tak czy inaczej, będzie pysznie.

Wybierz ten sprawdzony przepis na przepyszne i bardzo słodkie rogaliki z obłędnym nadzieniem. Dzięki tej recepturze zrobisz je o wiele szybciej i łatwiej niż te tradycyjne. Jedno jest jednak niezmienne. Smakują tak samo pysznie i są tak bardzo słodkie jak te z Poznania.

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.

Rogaliki prawie jak marcińskie ;) - komentarze

~Alinka
~Alinka
5.11.2016 17:23
Koniecznie po polukrowaniu trzeba posypac siekanymi orzechami i wtedy bedą Prawie jak marcinskie reszta przepisu jest OK