» Przepisy » Ciasta i ciastka » Rogale i rogaliki » Rogaliki drożdżowe

Rogaliki drożdżowe


1 5 5
2008-04-23
ok. 2 godziny
łatwe
Porcje: sporo
Kuchnia europejska
Rogaliki drożdżowe

Tradycyjne, z wiekowego przepisu Babci


Składniki na rogaliki drożdżowe

1 kg mąki,
250g margaryny,
16 łyżek mleka,
kostka (100g) drożdży,
5 czubatych łyżek cukru,
3 jajka,
szczypta soli,
sok z jednej małej cytryny,
marmolada, dżem lub powidła

Przygotowanie dania rogaliki drożdżowe

...

1) Makę przesiać do miski ze szczyptą soli, w środku zrobić wgłębienie, wkruszyć w nie drożdże, posypać łyżką cukru, zalać ciepłym mlekiem, po wierzchu posypać odrobiną mąki, przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.

2) Żółtka oddzielić od białek, margarynę stopić. Kiedy drożdże już urosną, wlać do miski stopiony tłuszcz i żółtka, dodać cukier, wszystko wymieszać. Białka ubić na sztywną pianę, dodać do ciasta, wymieszać, dodać sok z cytryny i wyrabiać ciasto tak długo, aż przestanie lepić się do rąk i stanie się gładkie. Przykryć je ściereczką, odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.

3) Kiedy ciasto podwoi swoją objętość, podzielić je na cztery części, każdą rozwałkować na okrąg, pociąć go w trójkąty, na najszerszej części każdego ułożyć łyżeczkę dżemu (ja z nim wolę nie ryzykować, bo czasem strasznie rozrzedza się podczas pieczenia i wypływa z rogalików), marmolady lub powideł, zwinąć rogaliki. Można od razu układać je na natłuszczonej blaszce, ale trzeba pamiętać o zachowaniu sporych odstępów między rogalikami, bo sporo urosną. Odstawić je na ok. 20 minut w ciepłe miejsce. Wyrośnięte posmarować stopionym masłem. Można też posypać je makiem.

4) Piekarnik nagrzać do temperatury ok. 190 stopni, piec rogaliki na złoty kolor. W połowie czasu pieczenia można posmarować je białkiem lub żółtkiem wymieszanym z cukrem pudrem. Gotowe rogaliki można polukrować lub posypać cukrem pudrem.

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.