Risotto z pieczoną dynią

Risotto z pieczoną dynią najlepiej wychodzi z dyni z odmiany hokkaido, która ma wspaniały smak i piękny, pomarańczowy kolor. Risotto ma delikatny smak i aromat. Sprawdzi się jako samodzielne danie lub jako dodatek do pieczonych mięs i ryb. Warto sprawdzić!
Składniki na risotto z pieczoną dynią
kawałek dyni - najlepiej odmiany hokkaido (ale każda twarda odmiana będzie dobra) o wadze około 3/4 kg - po obraniu i usunięciu pestek - około 1/2 kg
średniej wielkości cebula
3-4 szklanki warzywnego bulionu (ostatecznie można użyć bulionu z kostki)
szczypta szafranu (nie jest konieczny, jego dodatek wpływa na kolor, smaku zaś praktycznie nie zmienia, można go zastąpić krokoszem)
1 szklanka drobno startego parmezanu
2 czubate łyżki masła
3 łyżki oleju
łyżka oliwy
świeżo zmielony pieprz
sól
Przygotowanie dania risotto z pieczoną dynią
- Piekarnik rozgrzej do 200 stopni.
- Dynię obierz, usuń pestki i miękki miąższ, pokrój na kostkę o boku 1 cm. Przełóż do żaroodpornego naczynia wysmarowanego olejem, skrop olejem, lekko posól, wstaw na nagrzanego piekarnika na 10-15 minut. Wyjmij z piekarnika, kiedy będzie miękka.
- Obraną cebulą pokrój na drobną kostkę.
- Na patelni rozgrzej łyżkę masła z oliwą, dodaj cebulę i smaż na średnim ogniu 2-3 minuty, cały czas mieszając. Gdy cebula stanie się szklista (ale nie zrumieniona!) dodaj ryż. Całość mieszając smaż, aż wszystkie ziarenka pokryją się tłuszczem.
- Dodaj pierwszą szklankę bulionu i dalej gotuj na średnim ogniu cały czas mieszając, aż do wchłonięcia płynu. Wlewaj porcjami pozostały bulion - za każdym razem po wchłonięciu poprzedniej porcji.
- Po około 15-20 minutach takiego gotowania i mieszania czas by spróbować risotto - jeśli ryż jeszcze twardy, znak, że należy dodać trochę płynu i pogotować.
- Jeśli zaś jego twardość jest w sam raz (ziarenka powinny być jędrne) zestaw risotto z ognia, dodaj upieczoną dynię, połowę parmezanu, (zostaw 2 łyżki do dekoracji) oraz masło i odrobinę pieprzu, wymieszaj. Przykryj i pozostaw na 2 minuty, by smaki się połączyły.
- Porcje przełóż na talerze, posyp parmezanem i udekoruj wiórkami parmezanu.
Dlaczego? A po to, byś była ZDROWSZA!!! Nie kupujesz, tracisz 🙂 Twój wybór 🙂
Posiłki z warzyw sprawią, że będziesz zdrowsza i będziesz jeszcze częściej się uśmiechać!
Więcej warzyw, mniej mięsa, cukrów i tłuszczu w diecie to najlepszy, najprostszy i NAJSKUTECZNIEJSZY sposób, by być zdrowszym. Lepiej się czuć, ładniej wyglądać, mieć więcej energii i często się uśmiechać 🙂
To jest takie proste 🙂
❤️💕💛 http://bit.ly/WEGE-OBIADY - to 121 stron łatwych, szybkich i świetnie zbilansowanych, NISKOKALORYCZNYCH przepisów:
💛 przepisy są łatwe i szybkie, z powszechnie dostępnych składników,
💛 każdy przepis jest zilustrowany zdjęciem,
💛 przy każdym przepisie jest podana KALORYCZNOŚĆ i informacje o makroskładnikach,
💛 wszystkie czynności są dokładnie opisane krok po kroku,
💛 listy składników są KRÓTKIE, dokładne i czytelne 🙂
💛 oczywiście wszystkie przepisy są WEGE!
Sprawdź ❤️💕💛 http://bit.ly/WEGE-OBIADY
Pizza jesienna z podwójnie pieczonymi warzywami
Pizza jesienna z podwójnie pieczonymi warzywami, jest wyjątkowa w swoim smaku. Zachwyca kolorami - bardzo jesiennymi. Wygląda wręcz malarsko. Warzywa dwukrotnie pieczone, nie tracą swojego smaku i koloru. Kolorowa papryka, subtelne cukinie, bakłażan i do tego cebula. Pod warzywami zielone pesto, śmietanka i pieczony czosnek. A ciasto? Cienkie - tak, jak każe włoska tradycja. To wspaniała...
Sałatka z makaronu i pieczonych warzyw - do pudełka na drugie śniadanie i do tego fit :)
Sałatka z makaronu i pieczonych warzyw idealna jest do pudełka na drugie śniadanie. Do tego jest fit - lekka, zdrowa, apetycznie kolorowa. Ma mnóstwo witamin oraz błonnika. Bazuje na pełnoziarnistym makaronie. Sprawdzi się jako drugie śniadanie do pracy i szkoły. Idealna na lekką kolację, ale wtedy warto dodać do niej winegret z pieczonym czosnkiem. Jej sekretem są podwójnie pieczone warzywa,...
Niby-risotto z dyni i kurczaka
Nadszedł czas kulinarnego „męczenia” dyni. Potrawka z ryżem, dynią i marynowanym w imbirze kurczakiem. Nie chciałabym urazić żadnego Włocha, dlatego też nie śmiem jej nazwać risottem. Niemniej jednak jakieś elementy wspólne można znaleźć. Składniki brane były „na oko”, szczególnie dynia i imbir. Powstało danie lekko słodkawe ale za sprawą imbiru, nie mdłe. Zaakceptowane przez dwulatka!