Razowe bułeczki posypane słonecznikiem

1 5 5
2012-11-29
120 minut
łatwe
Porcje: 12
Kuchnia europejska
 Razowe bułeczki posypane słonecznikiem

Bułki wykonałam z połowy porcji, wyszło 6 sztuk. Zamiast 2 szklanek pszennej mąki, dałam 1 i 1/2 pełnoziarnistej, dopełniając 1/2 szkl. pszennej.
W smaku bardzo dobre, lekko słodkawe, puszyste, z pysznie chrupiącą słonecznikową skórką:)Składniki na razowe bułeczki posypane słonecznikiem

1 szklanka letniego mleka
110 g miękkiego masła
1/4 szklanki cukru (tu według mnie zdecydowanie za dużo, zmniejszyłam do 2 łyżek)
2 jajka, roztrzepane
3/4 łyżeczki soli
4 szklanki mąki pszennej (część mąki można zastąpić mąką razową lub żytnią)
3 łyżeczki suchych drożdży (12 g) lub 24 g świeżych

Ponadto: jajko roztrzepane z 1 łyżka mleka do posmarowania.

Przygotowanie dania razowe bułeczki posypane słonecznikiem

Mikserem z przystawką do ciasta drożdżowego wymieszać wszystkie składniki w podanej kolejności, przez kilka minut. Można oczywiście ciasto wyrobić ręcznie (w przypadku drożdży świeżych zrobić wcześniej rozczyn, suche natomiast wymieszać z mąką). Po dokładnym wyrobieniu pozostawić pod przykryciem, w ciepłym miejscu, do podwojenia objętości.
Po tym czasie ciasto podzielić na 12 - 16 części (w zależności od tego, jak duże chcemy bułeczki; ja podzieliłam na 16 części). Bułeczki wyłożyć na blaszke, pozostawiając między nimi około 1 cm odstęp. Przykryć, pozostawić do wyrośnięcia, do podwojenia objętości, na około 45 minut, aż się zetkną.
Wyrośnięte bułki wysmarować jajkiem, piec około 20 - 25 minut w temperaturze 185ºC. Podczas pieczenia można przykryć folią aluminiową, by się nie przypiekły. Studzić na kratce.

Dla maszynistów:
Wszystkie składniki umieścić w maszynie do pieczenia według kolejności: płynne, sypkie, na końcu drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta 'dough'. Po tym czasie uformować bułeczki i dalej postępować wg przepisu.

Zdrowie z pudełka#
39.99 zł     19.99 zł
Szybkie i łatwe makarony#
19.99 zł     9.99 zł
Obiady szybkie, lekkie i kolorowe#
49.99 zł     39.99 zł
Łatwe i szybkie przepisy na obiad - Dania z mięsa#
19.99 zł     9.99 zł


 

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.