»
Przepisy »
Mięso »
Wieprzowina »
Ragout duńskie
90 minut
łatwe
Porcje: 4-6
Przepis na jednogarnkowe duńskie ragout. W oryginalne z dodatkiem słodkiej śmietany - ja proponuję darować sobie ten dodatek. Ma w sobie coś z klasycznych potraw gotowanych na ogniu, w wielkim garze. Smakuje bardzo dobrze ze szklanką piwa lub wina. Warto spróbować.
Składniki na ragout duńskie
0,75 kg łopatki lub karkówki - może być to mięso gorszego gatunku
10 małych ziemniaków
pół kilograma kiszonej kapusty - im kwaśniejsza, tym lepsza
2 średniej wielkości cebule
szklanka soku z kiszonej kapusty lub szklanka bulionu
3 łyżki oliwy
pół łyżki mąki pszennej
łyżeczka majeranku
łyżeczka kminku w całości
sól
świeżo zmielony pieprz
10 małych ziemniaków
pół kilograma kiszonej kapusty - im kwaśniejsza, tym lepsza
2 średniej wielkości cebule
szklanka soku z kiszonej kapusty lub szklanka bulionu
3 łyżki oliwy
pół łyżki mąki pszennej
łyżeczka majeranku
łyżeczka kminku w całości
sól
świeżo zmielony pieprz
Przygotowanie dania ragout duńskie
...
Ziemniaki obieram i gotuję do bardzo średniej miękkości - nie dłużej niż 10 minut.Kiedy ziemniaki się gotuję przygotowuję mięso; myję je, ewentualnie oddzielam od kości i kroję na kostkę o boku 2-3 cm.
Cebule obieram i kroję na ósemki.
Na patelni rozgrzewam olej, obsmażam mięso z wszystkich stron, dodaję cebulę i smażę kilka minut na średnim ogniu, cały czas mieszając, aż cebula zacznie się szklić - wtedy dodaję mąkę i dalej smażę, aż mąką zacznie się rumienić. Dodaję sok z kapusty lub bulion i mieszam to wszystko, aż powstanie gładki sos.
Do potrawy dodaję kapustę oraz przyprawy i ugotowane ziemniaki.
Całość przekładam do naczynia żaroodpornego, dokładnie przykrywam i wstawiam do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na mniej więcej 30 minut.
Potrawa jest gotowa, gdy wszystkie składniki są miękkie.
Podaje ją samą - nie potrzebuje bowiem ani surówki ani dodatków. No, może z wyjątkiem kieliszka czerwonego wina lub szklanki piwa.
Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl
Ragout duńskie - komentarze
misia
5.12.2005 10:12
Bardzo fajny przepis. Nie jestem wielbicielką kapusty i kminku, ale całość smakuje przyjemnie i przypomina mi zimę w górach, gdzie gaździna często podawała kapustę zasmażaną obowiązkowo właśnie z dodatkiem kminku. Polecam!
mgm16
18.10.2004 17:27
myślałam że to jak bigos,ale to coś zupełnie innego i równie dobre.
starakuchara
19.08.2003 17:38
Danie wprost rewelacyjne,oboje (ja i moj facet) uwielbiamy kapuste pod kazda postacia, wiec ta potrawa byla stworzona dla nas!!!!!! Zrobilam ja w sierpniu, ale mysle, ze przedewszystkim nadaje sie na zimowe obiady i kolacje - jest bardzo sycaca, rozgrzewajaca i zdrowa. Nie tuczy, a palce lizac!!!!!!!
Polecam wszystkim amatorom wyjatkowych smakow!!!!
a_niusia
26.06.2003 11:24
bardzo smaczne i ekonomiczne danie. Pierwszy raz wypróbowane na zimowy obiad... od tamtego czasu kilkakrotnie powielane i za każdym razem powalające z nóg zajadających :) Wczoraj zrobiłam swoim prawie-teściom na obiad (mają remont w kuchni a danko w sam raz do odgrzewania w mikrofali chociaz najsamczniejsze wprost z piekarnika!) i o dziwo nawet im (tradycjonalistom) przypadło do gustu! :) Kapustka, kminek i majeranek nadają potrawie fajnego smaczku... polecam miłośnikom kwaśnych potraw :)
iggunia
23.06.2003 19:53
Ojejku ,jejku jakie super wyszło! Bombowe danie, ma strasznie orginalny smak.To ta kapusta daje taki wyrafinowany smaczek. Faktycznie musi być kwaśna,na szczęście trafiłam na taką. Ja zrobiłam z młodych malutkich ziemniaczków, które tylko wyszorowałam i przekroiłam na połóweczki. Wszyscy byli zachwyceni takim "innym" smakiem. Miałam bardzo ładną łopateczkę i wszystko wyszło takie leciutkie, absolutnie nie tłuste. Zrobię napewno jeszcze nie raz i nie dwa. Tylko zastanawiam się jeśli kapusta będzie akurat mało kwaśna? Może zakwasić cytryną? Generalnie jestem pod wrażeniem prostoty składników i wyważonego smaku potrawy. Godne polecenia. Acha, zmieniłam trochę proporcję: więcej ziemniaczków. Jestem zachwycona tym "jednogarnkowcem". (a tak wogle to jak się wymawia 'ragout'?)