Puszka tuńczyka. Puszka pełna pomysłów!

Grzegorz, Mniammniam.pl   2006-10-21         2   like 10

Niektóre z tuńczyków osiągają do 3 metrów długości oraz wagę do 600 kilogramów. Wędrują sobie po morzach w małych grupach lub większych ławicach po wodach Morza Śródziemnego, Atlantyku i Pasycyfiku. Tuńczyki błękitne, tuńczyki olbrzymie, tuńczyki białe. Do nas przybywają najczęściej już w... puszkach. Puszkach pełnych pomysłów.

Świeże tuńczyki są u nas okropnie drogie i trudno dostępne. Mrożone są tańsze i można je znaleźć w dobrych sklepach - ale i tak są nadal bardzo drogie. Tuńczyka w puszce można dostać w każdym sklepie. I takimi właśnie puszkowanymi tuńczykami się dzisiaj zajmujemy, bo to produkt, z którego można błyskawicznie wyczarować coś pysznego.

Zanim jednak pójdziemy do kuchni, dowiedzmy się co nieco na temat tych bardzo poszukiwanych ryb w Stanach Zjednoczonych i Japonii - oba bowiem te kraje należą do największych odbiorców połowów tuńczyków.
Tuńczyki należą do rodziny ryb makrelowaych (Scombridae), charakteryzują się wczecionowatym kształtem ciała, dzięki któremu zwinnie poruszają się w wodzie. Są tak szybkie, że często mówi się o nich "żywe morskie torpedy".
Najwięcej poławia się tuńczyka błękitnego lub olbrzymiego - to właśnie on może dorastać do 3 metrów długości. Najbardziej zaś cenionym gatunkiem jest tuńczyk biały, zwany też germonem lub arbakorą. Ma białe mięso o drobnej strukturze i delikatnym smaku.

Wspólną cechą wszystkich tuńczyków jest to, że ich mięso zawierają mało tłuszczu, dlatego też tuńczyki w puszce smakują lepiej z oleju niż w sosie własnym.

Wiemy już tyle, że czas iść do kuchni, otworzyć puszkę i zrobić coś dobrego, nieprawdaż?

Dodaj komentarz
Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.