» Przepisy » Ciasta i ciastka » Bezy » Wegańskie bezy

Wegańskie bezy


1 5 5
2020-08-17
przygotowanie: 15 minut + pieczenie: 90 minut
łatwe
Porcje: 25 wegańskich bez
Kuchnia europejska
Wegańskie bezy

Czy zrobienie wegańskich bez jest możliwe? Tak! Wegańskie bezy są pyszne i w niczym nie odbiegają od tych tradycyjnych z białek jaj. W wege bezach nie ma jednak ani jednego jajka. To roślinne bezy, które robi się z aquafaby, czyli zalewy z ciecierzycy. Wegańskie bezy są z wierzchu kruche, w ich środek jest miękki. Wegańskie bezy są przepyszne i po prostu rozpływają się w ustach :)

Co to jest aquafaba?

Aquafaba to inaczej zalewa z ciecierzycy w puszce lub woda, w której ziarna się gotowały. Przygotowując dania z ciecierzycy, zalewę z puszki czy wodę po gotowaniu wylewa się. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ może posłużyć do zrobienia przepysznych wegańskich wypieków jak bezy. Do roślinnych słodkich smakołyków można także wykorzystać wodę z fasoli i innych strączków. Nazwa wody z ciecierzycy pochodzi z łaciny. Aqua to woda, a faba oznacza fasolę.

Aquafaba to świetny składnik nie tylko wegańskich bez. Dzięki temu, że jej właściwości są zbliżone do białka jaj, zmienia się w sztywną i gładką pianę. Spulchnia i łączy składniki. To doskonały składnik wegańskich bez, ciast, musów, kremów, a nawet roślinnego majonezu.

Kiedy odkryto aquafabę?

Aquafaba to jeden z najmłodszych składników wege potraw. W wegańskich sklepach już wiele lat temu można było kupić roślinne zamienniki jajek. Zastępowano je także musem z bananów i dyni. Weganie używali siemienia lnianego i nasion chia. Jednak żaden z tych produktów nie dał się ubić na gęstą i gładką pianę. Szukano więc innych roślinnych zamienników jaj kurzych.

Pierwsze wzmianki o aquafabie pochodzą z 2007 roku. Kilka lat trwało zanim weganie i badacze doszli to tego, jak ubić aquafabę, aby mogła być składnikiem wegańskich bez i innych wypieków wymagających jajek. W 2012 roku francuski kucharz Joël Roessel odkrył niezwykłe działanie aquafaby - z dodatkiem cukru powstaje gęsta piana. Pierwszy przepis na wegańską bezę opracował Amerykanin Goose Wohl. Aquafaba zaczęła więc swoją kulinarną podróż po internecie, a przepisy na wegańskie bezy i musy zaczęły podbijać świat roślinnych przepisów kulinarnych.

Jakie właściwości ma aquafaba?

Aquafaba to bardzo dobry zamiennik jaj. Mogą jej używać nie tylko weganie, ale i osoby uczulone na białko jaj i chorzy na celiakię, ponieważ jest bezglutenowa. Według badań prowadzonych w Norweskim Instytucie Badań Żywnościowych w składzie aquafaby znajduje się roślinne białko i skrobia, jest niskokaloryczna i nie zawiera cholesterolu. Jest źródłem antyoksydantów i witamin z grupy B.

Wartość energetyczna: 18 kcal/100 g
Tłuszcze: 0,2 mg/100 g
Wapń: 7,3 mg/100 g
Sód: 3,2 mg/100 g
Żelazo: 0,5 mg/100 g

Do czego używać aquafaby?

Jak już wiesz, aquafaba to doskonały wegański zamiennik jajek. Z aquafaby powstaną przepyszne wegańskie bezy. Sprawdzi się w roślinnych kremach, musach czy ciast. Aquafabę można też dodawać do wegańskich naleśników, placków i racuchów. Z aquafaby można też zrobić wegański majonez i inne sosy na jego bazie.

1 jajko = 3 łyżki aquafaby
białko z 1 jajka = łyżki aquafaby

Jak zrobić wegańskie bezy?

Jeżeli lubisz bezy, ten przepis na pewno Ci się spodoba. To przepis na wegańskie bezy z ciecierzycy, a dokładniej z aquafaby. Roślinne bezy są przepyszne i słodkie w sam raz. Poznaj przepis na wegańskie bezy i przekonaj się, że roślinne słodkości też są pyszne :)

  • Przepis na wegańskie bezy z ciecierzycy nie jest skomplikowany. To tylko kilka łatwych kroków. Jeżeli będziesz postępować według nich, Twoje bezy będą perfekcyjne i po prostu rozpłyną się w ustach.
  • Na przygotowanie wegańskich bez warto zarezerwować sobie więcej czasu i zaopatrzyć się w dobry mikser. Najpierw trzeba ubić aquafabę na sztywną i gęstę pianę, a potem stopniowo dodawać cukier i dalej miksować. Zajmuje to około 10 minut. Na blasze do pieczenia z piany formuje się bezy i wstawia do piekarnika. Trzeba je suszyć około 90 minut. Warto, bo bezy są naprawdę przepyszne.
  • Lista składników nie jest długa. Przygotowując dania z ciecierzycy, nie wylewaj wody lub zalewy. Przelej ją do słoika i wstaw do lodówki. Kiedy będziesz mieć ochotę na pyszne wegańskie bezy, główny składnik będziesz miała pod ręką. Wegańskie bezy ubijesz z cukru i właśnie tej zalewy z ciecierzycy. Dodaj odrobinę mąki ziemniaczanej i kilka kropel octu. Lista składników to tylko te wymienione produkty.
  • Wegańskie bezy możesz podać bez żadnych dodatków, ponieważ tak smakują super. Możesz też ułożyć je na desce lub talerzu i udekorować małymi owocami jak jeżyny, maliny lub borówki. Świeżym akcentem będą też aromatyczne listki mięty.

Wegańskie bezy z ciecierzycy smakują pysznie i potrafią szybko zawrócić w kubkach smakowych. To super pomysł na lekki roślinny deser, który można robić przez cały rok i podawać bez względu na okazję. Wegańskie bezy są tak dobre, że smakują zawsze :)


Składniki na wegańskie bezy

3/4 szklanki aquafaby (zalewy z ciecierzycy z puszki)
3/4 szklanki cukru pudru
1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
1 łyżeczka octu

do podania:
owoce
listki mięty

Przygotowanie dania wegańskie bezy

...

  • Aquafabę przelej do dużej miski i zacznij ubijać mikserem. Ubijaj 5 minut.
  • Stopniowo dodawaj cukier puder i mąkę ziemniaczaną, a pod koniec wlej ocet. W sumie ubijaj 5 minut. Piana powinna być sztywna i gładka.
  • Piekarnik nagrzej do 100 stopni na TERMOOBIEGU. Dużą blachę wyłóż papierem do pieczenia.
  • Za pomocą łyżki nakładaj porcje piany na papier do pieczenia, zachowując odstępy.
  • Wstaw do piekarnika i susz około 90 minut. Bezy są gotowe, kiedy łatwo odchodzą od papieru do pieczenia.
  • Wyjmij i odstaw do ostygnięcia.
  • Podawaj na deser na różne okazje i bez okazji :)


ZupaWegańskie bezy - etap 1



Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.