» Przepisy » Kuchnie narodowe » Japońska » Pasta miso

Pasta miso


1 5 5
2021-04-06
Przygotowanie 20 godzin + fermentacja 6 miesięcy
łatwe
Porcje: 1 kg
Kuchnia japońska
Pasta miso

Pasta miso to składnik wielu dań pochodzących z kuchni azjatyckiej. Dodatek pasty miso sprawia, że potrawy zyskują ciekawy smak i aromat. W sklepach można kupić gotową pastę miso, ale bez problemu można ją zrobić w domowych warunkach. Poznaj łatwy i sprawdzony przepis na pastę miso i sprawdź do czego można ją wykorzystać :)

Pasta miso - co to jest?


Pasta miso to w dosłownym tłumaczeniu z języka japońskiego sfermentowana fasola. Pasta miso powstaje ze sfermentowanych ziaren soi. Dania z dodatkiem pasty miso nabierają głębokiego smaku zwanego umami.

Pasta miso - składniki


Jak już wiesz, pastę miso robi się ze sfermentowanych ziaren soi. Pasta miso przygotowana według tradycyjnych receptur może powstawać nawet kilka lat. Czas ma duży wpływ na smak pasty miso. Długa fermentacja sprawia, że pasta miso jest ciemna i intensywna w smaku. Z kolei krótki czas fermentacji powoduje, że pasta miso jest jasna, lekka i słodka. Do ziaren soi dodaje się czasem kaszę gryczaną, jęczmień, żyto lub ryż. Dzięki tym składnikom pasta miso nabiera specyficznego smaku i aromatu.

Pasta miso - rodzaje


Produkuje się różne rodzaje pasty miso. Różnią się od siebie smakiem, aromatem i kolorem, a także zastosowaniem.

  • Shiro miso - to białe miso. Jest to gładka, lekka i słodka w smaku pasta. Charakteryzuje się krótkim czasem fermentacji soi. Można używać jej do sosów, past do chleba i marynat.
  • Shinshu miso - to jasnożółte miso, które jest najpopularniejszym rodzajem tej pasty. To pasta o łagodnym smaku. Jest uniwersalna i stosuje się ją do wielu różnych dań.
  • Aka miso - to czerwona pasta miso. Ten rodzaj pasty miso ma bardzo intensywny i bardzo słony smak. Pasty można używać do wielu potraw na ciepło i na zimno.
  • Hatcho miso - tę pastę robi się z soi i koji, czyli sfermentowanego ryżu. Jest gęsta, ma ciemny kolor i bogaty smak.
  • Mugi miso - pastę produkuje się z soi i jęczmienia. Jej konsystencja jest gęsta. To doskonały składnik gotowanych potraw jak zupy czy gulasze.
  • Genmai miso - pastę produkuje się z soi i brązowego ryżu i ziaren soi. Jej smak jest ziemisty i bogaty, w którym wyczuwalna jest lekko orzechowa nuta.

Pasta miso - przepis


Przepis na domową pastę miso nie jest trudny, ale wymaga czasu i cierpliwości. Poznaj sprawdzony przepis na pastę miso :)

  • Przepis na pastę miso jest łatwy. Został napisany krok po kroku, abyś nie miała żadnych problemów z przygotowaniem pysznej i aromatycznej pasty miso.
  • Przygotowanie pasty miso w domu wymaga czasu i cierpliwości. Ziarna soi trzeba poddać procesowi fermentacji, a to może potrwać od trzech do nawet sześciu miesięcy.
  • Dużą zaletą domowej pasty miso jest to, że lista składników jest krótka. Wszystkie produkty są w sklepach przez cały rok.
  • Koszt przygotowania pasty miso w domu jest o wiele niższy, niż kupienie gotowego produktu.
  • Po przygotowaniu pasty miso i przełożeniu jej do pojemnika, na wierzchu warto zapisać datę.
  • Gotową pastę miso przechowuj w szczelnie zamykanym pojemniku w lodówce.

Pasta miso - właściwości


Głównym składnikiem pasty miso jest soja. Jej nasiona są skarbnicą różnych składników odżywczych i witamin. Soja jest nie tylko składnikiem wielu dań. Wykorzystuje się ją także w naturalnej medycynie. Ziarna soi wykazują działanie przeciwnowotworowe, zapobiegają chorobom serca, łagodzą objawy menopauzy i przeciwdziałają osteoporozie. Dzięki soi pasta miso zawiera witaminy z grupy B, E i K. Jest bogata w kwas foliowy, a dzięki fermentacji wspomaga pracę jelit i układu trawiennego.

Pasta miso - wykorzystanie


Pasta miso to ważny składnik wielu potraw kuchni azjatyckiej. Jednym z podstawowych zastosowań pasty miso są zupy. Pastę miso można wykorzystać jako marynatę. Ciekawego, ostrego i intensywnego smaku nada potrawom z mięsa, ryb, warzyw oraz tofu. To przyjemny składnik sosów do makaronów. Z pasty możesz przygotować sos miso do sałatki lub użyć jej jako smarowidła do chleba. Jeżeli lubisz eksperymentować, pastę miso możesz dodać do tradycyjnego rosołu lub wymieszać z zielonym pesto, a powstanie oryginalny sos do sałatki.

Pasta miso - zasady stosowania


  • Pastę miso najlepiej jest dodawać pod koniec gotowania. Pasta miso gotowana w wysokiej temperaturze może stracić swoje wyjątkowe walory smakowe i wartości odżywcze.
  • Pasta miso jest gęsta i zwarta, więc trudno się rozpuszcza. Aby miso dobrze połączyło się z zupą, odlej jeden kubek i wymieszaj z pastą. Możesz też użyć specjalnego japońskiego sitka.
  • Jeżeli używasz pasty miso jako składnika sosów, warto ją wcześniej rozcieńczyć. Dodaj oliwę z oliwek, majonez, tahini lub gęsty jogurt. Dokładnie wymieszaj, aż powstanie płynny sos.
  • Używając pasty miso jako marynaty do mięsa, ryby lub tofu, pamiętaj, aby usunąć jej nadmiar. W czasie pieczenia może się przypalić, a potrawa straci smak.
  • Pasta miso ma długi termin przydatności do spożycia. Pastę miso przechowuj w szczelnie zamykanych pojemnikach w lodówce. Ciemne pasty miso trzeba zjeść w ciągu kilku miesięcy, a jasne w ciągu kilku dni.

Pasta miso to ciekawy dodatek nie tylko do potraw azjatyckich. Dodatek pasty miso nawet do naszych tradycyjnych dań sprawi, że nabiorą ciekawego i oryginalnego smaku. Warto skorzystać z tego sprawdzonego przepisu i zrobić pyszną domową pastę miso :)


Składniki na pasta miso

500 g suszonych ziaren soi
500 g ryżu koji
3/4 szklanki soli
1/2 szklanki wody

Przygotowanie dania pasta miso

...

  • Ziarna soi opłucz i osusz. Przełóż do garnka. Zalej wodą. Odstaw na 18 godzin, aż wchłoną wodę. Ziarna osusz.
  • Garnek osusz i włóż do niego soję. Zalej wodą i zagotuj. Zmniejsz ogień i gotuj, aż soja będzie miękka - około 2 godzin. Odcedź i odstaw.
  • Ciepłą soję zmiksuj na gładko i odstaw do ostygnięcia.
  • Połowę soli wymieszaj z wodą, aby powstała pasta.
  • Do zmiksowanej soi dodaj pastę z soli i ryż. Wymieszaj do połączenia składników.
  • Powstałą pastę uformuj w kulki wielkości orzecha włoskiego. Następnie rozgnieć je dłońmi, aby pozbyć się powietrza.
  • Do pojemnika przełóż rozgniecioną soję, przesypując ją pozostałą solą. Soja powinna zajmować połowę pojemnika. Wierzch posyp solą.
  • Pojemnik przykryj i odstaw w ciemne i chłodne miejsce na 3 miesiące. Po tym czasie otwórz pojemnik, usuń wierzchnią warstwę, a pozostałą masę wymieszaj. Pojemnik przykryj i odstaw na kolejne 3 miesiące.
  • Po tym czasie otwórz pojemnik, usuń wierzchnią warstwę i wymieszaj. Pojemnik wstaw do lodówki.
  • Pasty miso używaj do różnych dań kuchni azjatyckiej, zup, sosów, past do chleba czy marynat :)

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.