» Przepisy » Przetwory » Przetwory z warzyw » Przepis na ocet jabłkowy

Przepis na ocet jabłkowy


1 5 5
2020-03-17
8 tygodni
bardzo łatwe
Porcje: 1 litr
Kuchnia europejska
Przepis na ocet jabłkowy

Czy wiesz, jak zrobić domowy ocet jabłkowy? Jeżeli nie, świetnie trafiłaś, bo właśnie dla Ciebie powstał ten sprawdzony i łatwy przepis na ocet jabłkowy :)

Ocet jabłkowy ma piękny złoty kolor i owocowy aromat. Powstaje z fermentacji jabłek. Najlepsze będą jabłka niepryskane z ekologicznych upraw. Proces fermentacji powstaje za pomocą bakterii. Do zrobienia domowego octu jabłkowego potrzeba tylko trzech składników i... czasu. Dobry ocet potrzebuje kilku tygodni, aby wszystkie fazy fermentacji przebiegły pomyślnie.

Domowy ocet jabłkowy wcale nie jest taki trudny. Poznaj przepis na super ocet jabłkowy :)

  • Przepis na ocet jabłkowy nie jest skomplikowany. Aby ocet się udał, postępuj według tego przepisu krok po kroku :)
  • W przygotowaniu octu jabłkowego czas gra najważniejszą rolę. Fazy fermentacji są różne i potrzebują od kilku dni do kilku tygodni.
  • Składniki potrzebne do zrobienia octu jabłkowego to trzy produkty. Być może masz je wszystkie w domu i nawet nie musisz iść do sklepu :)

Warto skorzystać z tego przepisu, bo ocet jabłkowy ma mnóstwo dobrych właściwości. Pozytywnie wpływa na układ trawienny. Badania naukowe potwierdziły, że ocet jabłkowy ma korzystne działanie na gospodarkę węglowodanową. Już lata temu ocet jabłkowy stosowany był jako okład na bóle głowy, problemy ze skórą, obrzęki, ukąszenia owadów czy oparzenia słoneczne. Ocet jabłkowy jest skuteczny w złagodzeniu zapalenia gardła czy kaszlu. To także zastrzyk dla urody, ponieważ poprawia stan skóry i włosów, a także wybiela zęby. Ocet jabłkowy jest źródłem witamin z grupy B i C, beta-karotenu, kwasu foliowego oraz minerałów jak fosfor, sód, potas, wapń, magnez czy żelaza.

Zastosowanie octu jabłkowego jest praktycznie nieograniczone. Dzięki specyficznemu aromatowi i smakowi jest przyjemnym dodatkiem do wielu dań. Podkreśla i wzbogaca ich smak. Bardzo dobrze sprawdza się w marynatach, ponieważ jest naturalnym konserwantem. Ocet jabłkowy można dodawać do sosów do sałatek czy lekko skropić miks kolorowych sałat. Sprawdzi się w pastach do chleba i sosach do mięsa. Z octu jabłkowego można także robić płukanki i wcierki do włosów. To także składnik domowych ekologicznych płynów do czyszczenia, np. łazienki.

Jak widzisz, ocet jabłkowy to płyn, który wykorzystuje się w każdej sferze życia. Chociaż sklepowe półki uginają się od gotowych octów jabłkowych, warto zrobić go samodzielnie. Według tego sprawdzonego przepisu zrobisz najlepszy ocet jabłkowy. Wybierz go i przekonaj się sama :)


Składniki na przepis na ocet jabłkowy

2 i 1/2 kg jabłek
4 szklanki przegotowanej i ostudzonej wody
1/2 szklanki miodu lub cukru

Przygotowanie dania przepis na ocet jabłkowy

...

  • Wodę wymieszaj z miodem lub cukrem.
  • Jabłka umyj i osusz. Przełóż do malaksera i rozdrobnij. Możesz także użyć maszynki do mielenia mięsa lub pokroić na cienkie plasterki.
  • Jabłka przełóż do dużego słoja i zalej wodą z miodem lub cukrem.
  • Słój przykryj bawełnianą ściereczką lub ręcznikiem papierowym. Wokół załóż gumkę recepturkę. To zabezpieczenie, które chroni zawartość słoika przed muszkami owocówkami. Słój odstaw w ciepłe i ciemne miejsce.
  • Jabłka zaczynają fermentować i wypływać. To faza ostrej fermentacji, która trwa ok. 5 dni. Mieszaj je codziennie drewnianą łyżką, aby nie powstała pleśń.
  • Po dwóch, trzech dniach pojawi się piana. To ocet zarodowy, który kiedyś uważany był za substancję o szczególnych właściwościach leczniczych.
  • Kiedy piana zniknie, a jabłka lekko zbrązowieją, zakończy się faza ostrej fermentacji. Słój odstaw w ciemne miejsce na 3-4 tygodnie. Będzie czuć alkoholowy zapach, a w słoju pojawią się bąbelki.
  • Po tym czasie zawartość słoja przecedź przez sito. Do czystego słoika przelej płyn jabłkowy. Słój przykryj bawełnianą ściereczką lub ręcznikiem papierowym. Wokół załóż gumkę recepturkę. Słój odstaw w ciepłe i ciemne miejsce.
  • Rozpoczyna się fermentacja octowa, która trwa od 2 do 4 tygodni. Na wierzchu powstanie kożuszek fermentacyjny, który warto wymieszać.
  • Po kilku tygodniach na wierzchu powstanie matka owocowa, czyli zbiór dobrych bakterii. Kiedy płyn będzie miał zapach octu, oznacza to, że proces fermentacji się zakończył, a ocet jest gotowy. Wyjmij matkę owocową, przełóż do mniejszego słoiczka i zalej wodą. To świetna baza do zrobienia innych owoców.
  • Płyn przelej przez drobne sitko do czystych butelek. Przechowuj do szafce lub spiżarni.


Rady:
  • Do jabłek możesz dodać kilka suszonych śliwek. Ocet będzie miał piękny kolor :)
  • W butelce z octem w dalszym ciągu może tworzyć się matka octowa, a na dnie osadzać mętne resztki. Taki ocet dobry i można go używać bez obaw.
  • Korek w butelkach lekko wciśnij do środka, aby uniemożliwić dostęp powietrza i niekontrolowany wybuch. Ocet zlany za wcześnie może cały czas pracować i wystrzelić.


Zdjęcia: Kamila Dąbrowska-Grec
Opracowanie przepisu: Anna Szulc-Górska

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.