Nalewka z dzikiej róży
24 godziny + 3 miesiące
łatwe
Porcje: 500 ml

Czy wiesz, że nalewka z dzikiej róży to nie tylko pyszny smak, ale i zastrzyk zdrowia? Swoje właściwości zawdzięcza głównemu składnikowi, czyli owocom dzikiej róży, które kryją w sobie mnóstwo zdrowia i dobrych składników odżywczych. Zawsze warto mieć w domu butelkę z nalewką z dzikiej róży. Poznaj właściwości nalewki z dzikiej róży, a także łatwy i sprawdzony przepis :)
Dzika róża - główny składnik nalewki
Głównym składnikiem pysznej nalewki są owoce dzikiej róży. Krzewy dzikiej róży były znane już starożytności. W czasie sutych biesiad Rzymianie nosili na głowach wieńce z dzikiej róży. Płatki kwiatów dzikiej róży wkładali do poduszek, a dzięki temu spali spokojnie.
Dzika róża to pospolity krzew, który rośnie na miedzach, w lasach i przydrożach. Kwitnie w maju, a jej drobne i liczne kwiaty są białe lub różowe. Jesienią pojawiają się czerwone podłużne owoce i to właśnie one są głównym składnikiem pysznej nalewki z dzikiej róży. Natomiast z płatków dzikiej róży można zrobić pyszną i aromatyczną konfiturę, którą idealnie pasuje do nadziewania pączków. Suszone płatki dzikiej róży mogą być składnikiem ziołowej lub owocowej herbaty.
Nalewka z dzikiej róży - kiedy zbierać owoce?
Owoce do nalewki z dzikiej róży najlepiej zbierać późną jesienią po pierwszych przymrozkach. W tym czasie owoce dzikiej róży nabierają swoich prozdrowotnych właściwości. Jeżeli zbierzesz owoce dzikiej róży przed pierwszymi przymrozkami, możesz przemrozić je w zamrażarce w domu.
Nalewka z dzikiej róży - składniki
Do przygotowania domowej nalewki z dzikiej róży nie potrzeba wielu składników. Najważniejszym są oczywiście owoce dzikiej róży, do których dołączyła wódka, woda i cukier. Z tych kilku składników można wyczarować pyszną i leczniczą nalewkę z dzikiej róży:)
Nalewka z dzikiej róży - przepis
Nalewka z dzikiej róży ma wiele dobrych dla zdrowia właściwości. To dobry naturalny sposób na zachowanie właściwości owoców dzikiej róży i wzmocnienie odporności jesienią i zimą, kiedy jesteśmy narażeni na różne infekcje i przeziębienia. Jak zrobić nalewkę z dzikiej róży? Poznaj sprawdzony przepis na pyszną domową nalewkę z dzikiej róży :)
- Przepis na nalewkę z dzikiej róży nie jest skomplikowany. To bardzo prosty przepis, który został napisany krok po kroku.
- Na gotową nalewkę z dzikiej róży trzeba niestety poczekać. Najpierw należy odstawić owoce dzikiej róży zalane alkoholem na dwa tygodnie. Potem wlewa się syrop cukrowy i odstawia na kolejne dwa tygodnie. Następnie nalewkę należy przecedzić, przelać do butelek i odstawić na dwa miesiące.
- Lista składników do przygotowania pysznej domowej nalewki z owoców dzikiej róży nie jest długa. Niektóre możesz mieć w domu lub w ogrodzie.
- Możesz przygotować żenichę, czyli nalewkę z dzikiej róży z Litwy. Niegdyś butelki z żenichą stawiano przed domami, w których mieszkały panny na wydaniu. W tej wersji nalewka z dzikiej róży wzbogacona jest suszoną miętą i rumiankiem, a słodki smak zawdzięcza dodatkowi miodu.
- Łatwa do przygotowania jest także nalewka z dzikiej róży na spirytusie. Na liście składników znajdziesz owoce dzikiej róży, spirytus, wódkę i cukier.
- Przyjemnie smakuje nalewka z dzikiej róży na miodzie. Nalewka składa się z owoców dzikiej róży, wódki i miodu. Rozgniecione owoce dzikiej róży zalewa się wódką i miodem i odstawia na dwa tygodnie. Następnie nalewkę trzeba przecedzić i już można delektować się jej smakiem, ale warto poczekać jeszcze dwa tygodnie. Nalewka z dzikiej róży jest lepsza, im dłużej postoi.
Nalewka z dzikiej róży - właściwości
Dobroczynne właściwości nalewki z dzikiej róży są znane od setek lat. Owoce dzikiej róży są niezwykle bogate w witaminę C. Według badań owoce dzikiej róży zawierają dziesięć razy więcej dobrze przyswajalnej witaminy C niż czarna porzeczka. Witamina C zawarta w owocach dzikiej róży jest trzy razy skuteczniejsza niż ta w tabletkach z apteki. Dzika róża jest źródłem witamin A, B1, B2, E i K, a także kwasu foliowego, karotenoidów, flawonoidów, kwasów organicznych, garbników i pektyn.
Pyszna nalewka z owoców dzikiej róży to naturalny lek. Pomaga wzmocnić organizm i wykazuje działanie przeciwzapalne. Dlatego może być stosowana w czasie przeziębienia. Nalewka z dzikiej róży może wspomagać leczenie chorób przewodu pokarmowego, wątroby i nerek. Wspomaga obniżenie ciśnienia krwi i leczenie chorób serca. Dzięki dużej zawartości witaminy C chroni przed szkorbutem.
Nalewka z dzikiej różny to pyszny smak i naturalny lek na wiele schorzeń. Ten cudowny eliksir zadba o zdrowie całego organizmu. Wybierz ten sprawdzony przepis na pyszną nalewkę z owoców dzikiej róży. Przekonaj się sama o jej super wpływie na zdrowie :)
Składniki na nalewka z dzikiej róży
500 g owoców dzikiej róży
500 ml wódki
3/4 szklanki cukru
1/2 szklanki wody
500 ml wódki
3/4 szklanki cukru
1/2 szklanki wody
Przygotowanie dania nalewka z dzikiej róży
...
- Owoce umyj, osusz i przełóż do woreczka do mrożenia. Włóż do zamrażarki na 24 godziny.
- Owoce rozmroź na sicie, a następnie nakłuj za pomocą widelca i przełóż do dużego, wyparzonego i suchego słoika.
- Wlej wódkę. Słoik zakręć i odstaw na 2 tygodnie. Co kilka dni energicznie potrząśnij słoikiem.
- Wodę przelej do rondelka. Wsyp cukier, podgrzewaj i mieszaj, aż cukier się rozpuści.
- Syrop cukrowy wlej do słoika z owocami dzikiej róży. Słoik zakręć i odstaw na kolejne 2 tygodnie
- Zawartość słoika przełóż na drobne sitko umieszczone nad dużą miską. Przecedź, wyciskając sok z owoców dzikiej róży. Wlej do słoika, zakręć i odstaw na dwa miesiące.
- Po tym czasie przelej kilka razy przez drobne sitko, aby nalewka nie była mętna.
- Podawaj w małych kieliszkach :)
Opracowanie przepisu i zdjęcia: Anna Szulc-Górska
![]() |
Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl