» Przepisy » Najlepsze przepisy na desery » Prawdziwa czekolada rodem z ciężkich czasów

Prawdziwa czekolada rodem z ciężkich czasów


1 5 5
2005-03-14
60-90 min
średniołatwe
Porcje: 6 tabliczek
Kuchnia europejska

Prawdziwa czekolada rodem z ciężkich czasów

Taką czekoladę robiła jeszcze niedawno moja teściowa - też aptekarka. Była prawdziwym objawieniem w PRL-owskich czasach wyrobów czekoladopodobnych. Jedyną trudnością jest dostęp do składnika, którego używa się w aptekach jako substancji recepturowej czyli Oleum cacao zwane popularnie masłem kakaowym (nie mylić z Nutella itp.). Ale odrobina zachodu i ładny uśmiech pozwolą na zdobycie tego składnika - a smak uzyskanej czekolady jest naprawdę ciekawy.


Składniki na prawdziwa czekolada rodem z ciężkich czasów

100 g kakao (ciemne)
132 g mleka w proszku (zwykłe)
216 g cukru pudru
168 g masła kakaowego (Oleum cacao) w wiórkach
rodzynki, orzechy, migdały i co jeszcze się zapragnie

Przygotowanie dania prawdziwa czekolada rodem z ciężkich czasów

...

Kakao, mleko w proszku i cukier puder wymieszać dokładnie, tak aby nie było grudek. Dodać masło kakaowe i wymieszać. Całość podgrzewać na łaźni wodnej (pojemnik z zawartością zanurzony w garnku z podgrzewaną na ogniu wodą) aż do całkowitego rozpuszczenia składników. Gładką masę wylewać do ochłodzonych zimną wodą lub wysmarowanych tłuszczem (czekolada lepiej odchodzi) płaskich foremek. Po ostygnięciu włożyć do lodówki aby zastygło.

Można użyć plastikowych wkładek po zjedzonych bombonierkach - otrzymamy czekoladki. Jeśli Oleum cacao zdobędziemy w kawałku to należy je starkować na wiórki.

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.