» Przepisy » Warzywa » Warzywa smażone » Placuszki szparagowe z listkami szpinaku

Placuszki szparagowe z listkami szpinaku


1 5 5
2011-04-02
30
łatwe
Porcje: 2-3
Kuchnia europejska
Placuszki szparagowe z listkami szpinaku

W naszej kuchni naturalnej cierpliwe czekamy na pierwsze prawdziwe oznaki wiosny. Mimo iż z nadejściem pierwszego ciepłego dnia pełnego słońca, pobliskie stragany wypełniają się nowalijkami wiemy, że warto troszkę się wstrzymać aby w pełni nacieszyć się naszymi polskimi specjałami. Warto - aby czerpać maksimum przyjemności z smaku i wartości które z sobą niosą. Dla nas smak wiosny to pierwsze szparagi z końca kwietnia i młode liście szpinaku siane z końcem marca:) Cudowanie jest połączyć te dwa warzywa razem dla uczty podniebienia:)


Składniki na placuszki szparagowe z listkami szpinaku

½ kg białych szparagów
¼ kg młodych liści szpinaku
1 jajko
3 łyżki stołowe białej mąki orkiszowej lub pszennej
4 – 6 stołowych łyżki masła ghee
pęczek dymki
kilka rzodkiewek
2 łyżki pestek dyni
sól morska
kwaśna śmietana
olej na zimno tłoczony z rzepaku
sok z cytryn

Przygotowanie dania placuszki szparagowe z listkami szpinaku

...

Szparagi obieramy ze skórki i ucieramy na tarce o małych oczkach, posypujemy solą i odstawiamy na 15 min aby puściły sok. Młode liście szpinaku płuczemy i dzielimy porcję na pół. Jedną połówkę zalewamy wrzątkiem na około 1 min, a następnie przecedzamy na sitku i hartujemy płucząc liście zimną wodą. Odciskami wodę. Drugą część osuszamy i zostawiamy. Dymkę rozdzielamy na cebulki i szczypior. Cebulki ucieramy na tarce.
Z szparagów odcedzamy nadmiar soku, dodajemy jajko, mąkę, utarte cebulki, sól i pieprz do smaku. Ciasto powinno mieć konsystencję gęstej śmietany. Na koniec dodajemy sparzone liście szpinaku. Nie kroimy ich, ale wrzucamy porozdzielane i delikatnie mieszamy ciasto. Na patelni z nie przywierającym dnem rozpuszczamy masło ghee.
Tak jak nie nieodłącznym partnerem szparagów gotowanych w wodzie jest masło ghee, tak i przy packach nie może go zabraknąć. Te dwa smaki idealnie się komponują i jeden bez drugiego prawie nie może istnieć.
Masło rozpuszczamy na patelni na małym ogniu, powoli zwiększając płomień aż dobrze się rozgrzeje. Nakładane ciasto na patelnie powinno delikatnie skwierczeć. Smażymy małe placuszki z obu stron na złoty kolor.


Placki podajemy z kleksem z kwaśnej śmietany oraz na szybce zrobionej sałatce z pozostałych liści szpinaku, z rzodkiewką, posiekanym szczypiorem z dymki. Polewamy ją odrobiną wspaniałego oleju na zimno tłoczonego z rzepaku o mocnym orzechowym aromacie, skraplamy cytryną i posypujemy uprażonymi na suchej patelni wraz z solą morską pestkami dyni. Wiosna na talerzu, niebo w gębie, zastrzyk prawdziwych witamin dla ciała i duszy!

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.