» Przepisy » Mięso » Wołowina i cięlęcina » Pierożki pielmieni

Pierożki pielmieni


  
1 5 5 14
2003-10-27
ok. 2 godz.
średniołatwe
Porcje: ok. 40 szt
Kuchnia europejska
Pierożki pielmieni

Rosyjskie okrągłe pierożki z dziurką, z nadzieniem z surowego mięsa; po ugotowaniu, w środku pierożka powstanie odrobina smakowitego rosołu. Obecność tego właśnie rosołu świadczy o autentyczności potrawy.


Składniki na pierożki pielmieni

Dowolne ciasto na pierogi (proponuję ciasto Bajaderki lub Anusiaczka)
250 g mięsa wołowego rosołowego
250 g mięsa wieprzowego od szynki lub łopatki
1 spora cebula
1 łyżka oleju, 2 łyżki masła
1 łyżeczka majeranku
sól, pieprz
spora szczypta czosnku granulowanego
5 dag słoniny na skwarki

Przygotowanie dania pierożki pielmieni

...

Przygotować farsz:
Zmielić obydwa rodzaje mięsa w maszynce.
Pokroić drobniutko cebulę.
Rozgrzać na patelni olej i masło, wrzucić cebulę, smażyć, aż cebula się przyrumieni.
W salaterce wymieszać zmielone mięso, dodać cebulę razem z tłuszczem z patelni, doprawić przyprawami. Dobrze wyrobić. Gdyby farsz był zbyt zbity, dodać jeszcze stopionego masła.
Przygotować ciasto na pierogi.
Z ciasta formować wałeczki, pokroić na kawałki, każdy kawałek rozwałkować na okrągły placuszek, nadziewać farszem, zlepiać pierożek, wyciągając końce. Te wydłużone końce pierożka zlepić ze sobą – powstanie okrągły pierożek z dziurką (to tradycyjny kształt pielmieni).
W szerokim rondlu zagotować wodę, osolić, wrzucać partiami pierogi, gotować 8 minut od ich wypłynięcia na powierzchnię.
Pokroić drobno słoninę, stopić ją na skwarki, polać nią pielmieni.



W niektórych rejonach podawane są z kwaśną, gęstą śmietaną; niekiedy przyrządzane są z mięsa baraniego. Pierożki te dobre są również odgrzewane na patelni, ale wówczas traci się już efekt rosołku w środku. Można je również zamrażać.

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.

Pierożki pielmieni - komentarze

~Gość
~Gość
5.09.2017 01:06
To nie jest autentyczny przepis. Podaje prawdziwy przepis na Farsz: mięso mielimy ( rodzaj mięsa według upodobania: wieprzowina, wołowina, indyk , kurczak ) + kawałek słoniny. Również mielimy cebulę ( około 20% masy mięsnej ). farsz solimy, dodajemy świeżo zmielony pieprz. Pierożki ( pielmieni ) muszą być małe ( rozmiarem podobne do uszek ). Pielmieni gotujemy w lekko osolonej wodzie z dodatkiem listka laurowego i kilku ziaren ziela angielskiego około 4-5 min po wypłynięciu, na średnim ogniu. Podajemy z roztopionym masłem i odrobiną świeżo zmielonego pieprzu. Również smakuję z klasycznym syberyjskim sosem : musztarda +ocet ryżowy + odrobina miodu + rosół / lub kilka łyżek wody w której pierożki gotowały się . Chińczycy gotują podobne pierożki na parze i podają z dobrej jakości sosem sojowy, wymieszanym z chili , szczypiorkiem oraz octem ryżowym.
~Gość
~Gość
16.10.2014 15:37
idobre sąz keczupem ,tak podawała koleżanka z Ukrainy
hanialk
hanialk
8.08.2014 09:09
podane ze smietana sa pyszne
miodzianka
miodzianka
25.07.2014 19:24
Jak ja je uwielbiam,ja jeszcze dodaję posiekaną pietruszkę do farszu :)
Marta1986
Marta1986
26.01.2014 13:42
Pielmieni potrawa z kuchni rosyjsiej ale jakże pyszna. Pielmieni robiłam drugi raz a wczoraj według tego przepisu i to będzie na pewno nie ostatni:-) Pierwszy raz robiłam z trzech rodzajów mięsa,wołowiny,wieprzowiny i baraniny niestety od jakiegoś czasu w moim mieście bardzo ciężko jest dostać baraninę dlatego postanowiłam zrobić bez tego mięsa a wyłącznie łącząc mięso wołowo-wieprzowe tak jak w przepisie. Ciasto robię tak jak na pierogi(mąka,ciepła woda nie wrzątek, odrobina oleju i szczypta soli)dokładnie wyrabiam aż ciasto będzie elastyczne(ja wyrabiam ok.30 minut).Wtedy przykrywam ściereczką i odstawiam na godzinkę lub wstawiam do lodówki. Ciasto cienko wakuję i wycinam małe krążki. Na farsz kroję mięsa na mniejsze kawałki a następnie przekręcam przez maszynkę wraz z cebulą. Przyprawiam do smaku i dodaję niewielką ilość rosołu tak aby ciasto było wilgotne ale spójne. Na każdy krążek układam kuleczki mięsa i formuje na kształt pierożka a następnie tak jak uszka. A na koniec wrzucam do gotującej osolonej tak jak w przepisie. Pierwszy raz jadłam z polanym masłem a tym razem spróbowałam z kwaśną śmietaną co jest przepyszne tym bardziej że po przekrojeniu pielmienia wycieka aromatyczny sok. Przepis wart polecenia:-)
~Krystyna
~Krystyna
13.05.2013 14:31
Po raz pierwszy jadlam te pierogi w Niemczech robile pani pochodzenia niemieckiego mieszkająca w Kazachstanie ,i były robione z mięsa surowego i z surowa cebula bez dodatku czosnku. Podane z gęsta kwasna śmietaną- smaczne.
jadak
jadak
9.10.2008 09:35
jadłem pielmieni (czy też pilimieni - w niektórych regionach tak się je nazywa) wielokrotnie, także w "orginalnym" wykonaniu i są to jedne z moich ulubionych pierożków. Natomiast zdziwiła mnie propozycja podania ich ze skwarkami. Wszystcy Rosjanie i Białorusini jakich znam zawsze mówili, że pielmieni podaje się albo jak kołduny - ugotowane w ciężkim bulionie i zalane tym bulionem w czarce, albo polane stopionym masłem lub gęstą kwaśną śmietaną...(prywatnie polecam ostatni sposób, ale śmietana powinna być naprawdę kwaśna, gęsta i dobrej jakości) Rewelacja.
siewonka
siewonka
12.01.2007 22:51
Robiłam kiedyś dość często pielmieni tyle że gotowałam je w rosole a potem polewałam zimną śmietaną i pokrojonym drobno pomidorem (bez pestek oczywiście). Przepyszne uwielbiam je i gorąco polecam.
kozinki
kozinki
17.08.2005 15:46
Moi przyjaciele rosjanie pielmieni podają z gęstą kwaśną śmietaną i octem czasem z topionym małem i śmietaną ale nigdy ze skwarkami.
Irenka
Irenka
29.11.2004 16:04
Pochodzę ze Wschodu i potwierdzam, że pielmieni to faktycznie pierożki z surowym nadzieniem (cebulę też zwykle się dodaje surową). Najczęściej mają opisany kształt i nadzienie z mieszanego mięsa mielonego. Pielmieni robi się także (rzadko) z kaszą gryczaną i grzybami lub z rybą, a nawet z kapustą lub rzodkwią, baranina to raczej azjatycki wariant. Pielmieni faktycznie dobrze się zamrażają. Na Syberii kiedyś robiło się duży zapas (w lepieniu pomagali sąsiedzi), zamrażalo się na dużych stolnicach, a potem wystawiało w workach na mróz. Teraz w każdym rosyjskim sklepie jest co najmniej kilkanaście rodzajów czy marek gotowych - takie "fabryczne" pielmieni stanowią podstawę diety samotnych facetów. :) Nigdy nie widziałam żeby pielmieni okraszano skwarkami. Jada się je ze śmietaną lub z octem. Przypraw w farszu zwykle nie ma prawie wcale, tym bardziej majeranku, ale nikt nie zabrania doprawiać według gustu - najważniejsza nie "autetyczność" jest, tyko smak, nieprawdaż?
Jotka
Jotka
2.02.2004 23:23
Babiniec, już wyjaśniam Twoją wątpliwość: farsz do tych pierożków robi się z surowego mięsa, mieli się surowe mięso, doprawia, i surowe rozkłada na krążkach ciasta. Mięso ugotuje się dopiero wewnątrz pierożka. To są małe porcje mięsa, więc te 8 minut od zagotowania zupełnie wystarczy na całkowite ugotowanie zarówno ciasta, jak i surowego mięsa wewnątrz.
babiniec
babiniec
2.02.2004 11:29
Rozumiem, że obydwa gatunki mięsa pred zmieleniem należy najpierw ugotować?. Bardzo proszę autorkę przepisu o wyjaśnienie
aloopa
aloopa
1.02.2004 21:28
Ja dodaję więcej majeranku i zamiast suszonego czosnku, ścieram na drobniutkiej tarce1-2 ząbki. A do picia barszczyk czerwony. Poezja!!!
Milunia
Milunia
21.01.2004 17:46
Jotka, żyję na tym świecie już trochę lat (nawet sporo) ale czegoś takiego nie jadłam. Pierogi te zrobiłam już 3-krotnie, no i jest to coś fantastycznego, brak mi słów. Polałam masełkiem. Wielkie dzięki! Domownicy zachwyceni!