Pasztet z ciecierzycy z żurawiną i migdałami
Od dawna już nikogo nie dziwią pasztety warzywne. Robi się je z kasz, fasoli, grochu, warzyw korzeniowych. Ale chyba mój najulubieńszy to ten z ciecierzycy. Pewnie dlatego, że kocham ten groch przeogromnie i często go używam w kuchni do zup, dań głównych, sałatek, hummusu, a nawet jako przegryzka (zapieczony w miodzie i ostrych przyprawach, mniam).
Pasztet z ciecierzycy to gwarancja sukcesu na polu pasztetów warzywnych ;) Można się bawić dodatkami. Raz dodać grzyby, innym razem zrobić na wschodnią modłę z mocnymi przyprawami, można dodać kaszy jaglanej... I tak mogłabym wymieniać w nieskończoność pewnie :)
Przechodząc do meritum, czyli pasztetu, który będzie dzisiaj u Ciebie w kuchni albo już wkrótce ;) W niczym go nie odróżnisz od pasztetu mięsnego, bo ciecierzyca ma tak bogatą strukturę, że udanie może naśladować mięso. Do tego dodatki w postaci słodko-cierpkiej żurawiny, która będzie świetnie odcinać się od masy pasztetowej. Całość uzupełnią chrupiące migdały.
Efekt: ekskluzywny w smaku pasztet, który robi się łatwo i prosto. Lekki, nietłusty i przepyszny. Można go jeść z chrzanem, żurawinami. Na chlebie, na grzance albo po prostu wkładając do paszczy, kiedy najdzie Cię ochota na małe "conieco" :D
Składniki na pasztet z ciecierzycy z żurawiną i migdałami
4 łyżki otrębów owsianych
1/2 szklanki żurawiny
1/3 szklanki posiekanych migdałów (słupki)
1 marchewka
1 mała cukinia
1 jajko
1/2 szklanki wody
1/2 łyżeczki soli
1 ząbek czosnku
2 łyżki bułki tartej
1/2 łyżeczki pieprzu
Przygotowanie dania pasztet z ciecierzycy z żurawiną i migdałami
...
- Ciecierzycę namocz na noc w zimnej wodzie (co najmniej 12 godzin). Odlej wodę, w której moczyła się ciecierzyca, zalej świeżą, lekko osól i gotuj na małym ogniu ok. 1,5 godziny. Odcedź i wystudź.
- Marchewkę obierz i zetrzyj na grubych oczkach tarki. Cukini nie musisz obierać, również zetrzyj na grubych oczkach tarki i połóż na sicie.
- Ciecierzycę wrzuć do blendera i zmiksuj na niecałkiem gładką masę.
- Do zmiksowanej masy dodaj otręby, startą marchewkę i cukinię, jajko, wodę, starty ząbek czosnku, bułkę tartą, sól i pieprz. Zblenduj wszystko kilka razy, ale nie na całkiem gładką masę.
- Na końcu dodaj żurawiny i migdały, wymieszaj.
- Przygotuj małą keksówkę (ok. 14,6x7,6 cm), lekko ją natłuść oliwą i posyp bułką tartą. Masę przełóż do formy i wygładź.
- Pasztet wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni Celsjusza i piecz ok. 50 min.
- Wystudź w formie, przełóż na talerz i schłodź w lodówce.
Doskonały pasztet wegetariański, który posmakuje każdemu :) |
Zdjęcia do przepisu wykonała Patrycja Poterała - fotograf, wizażystka, charakteryzatorka i wielbicielka kuchni wegetariańskiej.
Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl