Pasztet wykwintny, doskonały na stół świąteczny

Pasztet wykwintny, doskonały jest na stół świąteczny. Nie jest trudny w przygotowaniu. Idealny na każdą uroczystość. Smakuje wybornie z żurawinami lub chrzanem, w towarzystwie gruszek lub śliwek z octu. Pasztet ma rozbudowany smak. Wyczujesz w nim orzeszki, rodzynki i migdały.
Składniki na pasztet wykwintny, doskonały na stół świąteczny
40 dag surowego, raczej tłustego boczku
2 średniej wielkości marchewki
1 spory korzeń pietruszki
1 duża cebula
1 jajko
5 suszonych grzybów
10 dag rodzynek
10 dag migdałów
10 dag orzeszków pistacjowych
50 ml koniaku lub whisky (można pominąć)
5 liści laurowych
5 ziaren ziela angielskiego
10 ziaren czarnego pieprzu
spora szczypta świeżo zmielonej gałki muszkatołowej
10 dag cienkich plastrów szynki parmeńskiej (można zastąpić każdą szynką długodojrzewającą lub chudym, wędzonym boczkiem)
sól
świeżo zmielony czarny pieprz
1 łyżka oleju - do wysmarowania form
Przygotowanie dania pasztet wykwintny, doskonały na stół świąteczny
...
- Obrane i umyte marchewki i pietruszkę pokrój na niezbyt małe kawałki (ale doprawdy ich wielkość i kształt nie mają specjalnego znaczenia). Cebulę obierz.
- Kawałki kurczaka i boczek włóż do sporego garnka, dodaj warzywa, suszone grzyby, liście laurowe, pieprz w ziarnach i ziele angielskie. Wlej 2 szklanki wody - powinna sięgać mniej więcej do połowy składników. Postaw na ogniu, doprowadź do wrzenia, przykryj, zmniejsz ogień i gotuj przez około półtorej godziny pod przykryciem, aż mięso będzie odchodzić od kości (w razie potrzeby dolej trochę wody, ale płynu nie powinno być za dużo).
- Wyjmij ugotowane mięso i warzywa - ale zachowaj wywar. Mięso obierz z kości.
- Migdały zalej wrzątkiem, po kilku minutach obierz ze skórki. Wyłuskaj orzeszki pistacjowe ze skorupek.
- Mięso i warzywa zmiel w maszynce do mięsa z sitkiem o gęstych oczkach. Dodaj jajko (jeśli chcesz, by pasztet był delikatniejszy, wpierw ubij białko na zwartą pianę). Dopraw pieprzem (dużo - pasztet powinien mieć wyraźny smak), gałką (ostrożnie, by nie zdominowała jego smaku) i solą (ale nie za dużo, bo pasztet upieczesz potem w szynce, która jest raczej mocno słona). Wlej około szklanki wywaru z gotowania i whisky.
- Wszystko wyrób rękoma na jednolitą masę. Masa powinna być dość luźna, jeśli jest zbyt sucha, dolej jeszcze trochę wywaru.
- Dodaj orzeszki, migdały i rodzynki. Wymieszaj, by równomiernie rozłożyły się w masie.
- Dwie średnie keksówki (możesz użyć też jednej dużej) wysmaruj olejem i wyłóż plastrami szynki.
- Do form wkładaj porcjami masę pasztetową i dokładnie uklepuj, by pozbyć się wolnych przestrzeni.
- Wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni (góra-dół, bez termoobiegu) i piecz około 60 minut - pasztet będzie gotowy, jak się pięknie przyrumieni, a brzegi zaczną się lekko przypalać.
- Wyjmij z piekarnika i odstaw do całkowitego wystudzenia.
- Zimny wyjmij z form i podawaj pokrojony w plastry, z tym, co lubisz najbardziej. Czyli z żurawinami lub chrzanem :)
![]() Obrane i umyte marchewki i pietruszkę pokrój na niezbyt małe kawałki (ale doprawdy ich wielkość i kształt nie mają specjalnego znaczenia). Cebulę obierz. Kawałki kurczaka i boczek włóż do sporego garnka, dodaj warzywa, suszone grzyby, liście laurowe, pieprz w ziarnach i ziele angielskie. Wlej 2 szklanki wody - powinna sięgać mniej więcej do połowy składników. ![]() Wlej 2 szklanki wody - powinna sięgać mniej więcej do połowy składników. ![]() Postaw na ogniu, doprowadź do wrzenia, przykryj, zmniejsz ogień i gotuj przez około półtorej godziny pod przykryciem, aż mięso będzie odchodzić od kości (w razie potrzeby dolej trochę wody, ale płynu nie powinno być za dużo). ![]() Wyjmij ugotowane mięso i warzywa - ale zachowaj wywar. Mięso obierz z kości. Migdały zalej wrzątkiem, po kilku minutach obierz ze skórki. Wyłuskaj orzeszki pistacjowe ze skorupek. ![]() Mięso i warzywa zmiel w maszynce do mięsa z sitkiem o gęstych oczkach. ![]() Dodaj jajko (jeśli chcesz, by pasztet był delikatniejszy, wpierw ubij białko na zwartą pianę). Dopraw pieprzem (dużo - pasztet powinien mieć wyraźny smak), gałką (ostrożnie, by nie zdominowała jego smaku) i solą (ale nie za dużo, bo pasztet upieczesz potem w szynce, która jest raczej mocno słona). Wlej około szklanki wywaru z gotowania i whisky. ![]() Wszystko wyrób rękoma na jednolitą masę. Masa powinna być dość luźna, jeśli jest zbyt sucha, dolej jeszcze trochę wywaru. ![]() Wszystko wyrób rękoma na jednolitą masę. Masa powinna być dość luźna, jeśli jest zbyt sucha, dolej jeszcze trochę wywaru. ![]() Dodaj orzeszki, migdały i rodzynki. Wymieszaj, by równomiernie rozłożyły się w masie. Dwie średnie keksówki (możesz użyć też jednej dużej) wysmaruj olejem i wyłóż plastrami szynki. ![]() Do form wkładaj porcjami masę pasztetową i dokładnie uklepuj, by pozbyć się wolnych przestrzeni. ![]() Wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni (góra-dół, bez termoobiegu) i piecz około 60 minut - pasztet będzie gotowy, jak się pięknie przyrumieni, a brzegi zaczną się lekko przypalać. ![]() Wyjmij z piekarnika i odstaw do całkowitego wystudzenia. Zimny wyjmij z form i podawaj pokrojony w plastry, z tym, co lubisz najbardziej. Czyli z żurawinami lub chrzanem :) |
Kapuśniak tradycyjny
Kapuśniak to jeden ze specjałów tradycyjnej kuchni polskiej. Ta zupa kojarzy się głównie z recepturami góralskimi, ale jest popularna właściwie w całej Polsce. I nie tylko, bo swoją wersję kapuśniaka mają także Słowacy i Ukraińcy. Ale tylko polski kapuśniak przygotowany według tradycyjnego przepisu jest najlepszy :)
W książkach kucharskich i internecie można znaleźć mnóstwo przepisów na...
Tradycyjna zupa ogórkowa
Co jest sekretem zupy ogórkowej przygotowanej według tradycyjnego przepisu? To pyszne ogórki kiszone podsmażone na maśle :) Zupa ogórkowa nabiera wtedy niesamowitego smaku i super aromatu.
Przepisów na zupy ogórkowe tradycyjne są tysiące. Ten sprawdzony przepis na ogórkową tradycyjną właśnie dołączył do grona różnych propozycji na ten rodzaj zup. Ogórkową lubimy, a od czasu do czasu warto...
Pomidorowa błyskawiczna - w kilkanaście minut!
Ilu jest kucharzy, tyle przepisów na zupę pomidorową. Ten przepis jest trochę inny niż te wszystkie tradycyjne, bo tę zupę pomidorową przygotujesz błyskawicznie :)
To świetny przepis na pyszną pomidorówkę, którą ugotujesz w 20 minut. Tak, taka pomidorowa błyskawiczna jest możliwa. Bo szybkie wcale nie oznacza, że niezdrowe czy niedobre. Wystarczy, że będziesz postępować według tego...
Pasztet wykwintny, doskonały na stół świąteczny - komentarze








