Pasztet pieczony

Żadne święta w moim rodzinnym domu nie mogły się obejsć bez tego pasztetu upieczonego przez mojego Tatę. Od kilku lat ja kontynuuję tradycję.
Składniki na pasztet pieczony
0,6 kg wątróbki (ja preferuję drobiową)
0,5 kg surowego podgardla ewentualnie surowego boczku
0,5 kg miesa drobiowego np. udek
kilka suszonych grzybków
2 spore marchewki
2 pietruszki
mały kawałek selera
4 listki laurowe
8 ziarenek ziela angielskiego
4 bułki kajzerki
5 - 6 jajek (w zależności czy lubimy bardziej zwarty pasztet czy mniej zwarty)
1/2 łyżeczki mielonego imbiru
1/2 łyzeczki mielonej gałki muszkatałowej
sól, pieprz
słoninka do wyłożenia dna keksówki
Przygotowanie dania pasztet pieczony
...
Każdy gatunek mięsa solimy, obsmażamy i dusimy w osobnym garnku z dodatkiem listka laurowego, 2 ziarenkami ziela angielskiego i kawałka marchewki, pietruszki i selera. Grzybki suszone dodać do garnka z wieprzowiną. Kiedy wszystkie gatunki mięsa są już miękkie, należy wyjać mięso, jarzyny z sosu i wystudzić. Sosy ze wszystkich garnków zlać do jednego naczynia i w tym sosie namoczyć kajzerki rozkrojone na połówki. Gdyby bułki pozostały bardzo mocno suche można je odrobinę podlać wodą.Kiedy mięso wystygnie należy je 3 krotnie przepuścić przez maszynkę do mielenia mięsa wraz z namoczonymi kajzerkami. Do masy mięsnej dodać żółtka jaj, imbir, gałkę, pieprz i dokładnie wymieszać. Ewentualnie dodać soli. Białka ubić na sztywną pianę i delikatnie wrobić w masę miesną.
tak przygotowane mieso na pasztet włożyć do uprzednio przygotowanych keksówek i piec w 180 stopniach około 1 - 1 1/2 godziny (w zależnosci od grubości pasztetu w keksówce). Pasztet całkowicie wystudzić. Najlepiej następnego dnia wyjąć go z blaszek. Aby pasztet dobrze wyszedł z keksówki należy spód blaszki ogrzać na sporym gazie.
Przygotowanie blaszek:
blaszkę wysmarować olejem, a na dnie ułożyć krateczkę lub jodełkę z pasków słoniny.
Aby pasztet był smaczny musi w nim być trochę tłuszczu dlatego nie wolno pominąć podgardla ewentualnie boczku. Natomiast spokojnie można eksperymentować z różnymi gatunkami mięsa.
Przepis zawiera lokowanie produktu
Drobiowy pasztet *na bogato*
Bardzo lekki, ale nie suchy. Wyraźny smak zawdzięcza wątróbce. Wspaniały o każdej porze roku. Idealny na świąteczny stół. Doskonały na zimno i na ciepło, po podsmażeniu na maśle lub podpieczeniu w piekarniku. Pełny, bogaty smak i mnóstwo zdrowia (mało tłuszczu, całkiem sporo warzyw i żurawiny). To wspaniała i przepyszna alternatywa dla sklepowych wyrobów.
I wcale nie jest trudny w...
Przepis zawiera lokowanie produktu
Pasztet warzywny pyszny i zdrowy
Pyszny, zdrowy, łatwy, stosunkowo szybki do upieczenia. Czy ten pasztet warzywny ma wady? Hmhm... nie sądzę :)
Ma zwartą konsystencję, jest lekko wilgotny, świetnie się kroi. Smakuje wybornie na zimno - z piklami, sosami majonezowymi lub żurawiną. Nie mniej dobrze smakuje na ciepło z chrzanem lub z marynatami, szczególnie grzybkami w occie.
Jego przygotowanie, dzięki użyciu mrożonych warzyw...
Sałatka z ogórków do słoika
Kto lubi sałatkę z ogórków ze słoika, ręka do góry! :) Świetnie się składa, bo właśnie tu znajdziesz przepyszny przepis na sałatkę z ogórków do słoika :) Taka sałatka to samo zdrowie. Przygotowując ją w domu, wiesz, że nie ma w niej żadnych chemicznych dodatków ani innych niespodzianek rodem z tablicy Mendelejewa.
W słoikach z sałatką z ogórków znajdziesz także paski żółtej papryki i...
Pasztet pieczony - komentarze







