Pasztet pieczony

  
1 5 5 15
2009-12-16
kilka godzin w tym pieczenie
łatwe
Porcje: dużo
Kuchnia europejska
Pasztet pieczony

Żadne święta w moim rodzinnym domu nie mogły się obejsć bez tego pasztetu upieczonego przez mojego Tatę. Od kilku lat ja kontynuuję tradycję.


Składniki na pasztet pieczony

0,4 kg łopatki wieprzowej
0,6 kg wątróbki (ja preferuję drobiową)
0,5 kg surowego podgardla ewentualnie surowego boczku
0,5 kg miesa drobiowego np. udek
kilka suszonych grzybków
2 spore marchewki
2 pietruszki
mały kawałek selera
4 listki laurowe
8 ziarenek ziela angielskiego
4 bułki kajzerki
5 - 6 jajek (w zależności czy lubimy bardziej zwarty pasztet czy mniej zwarty)
1/2 łyżeczki mielonego imbiru
1/2 łyzeczki mielonej gałki muszkatałowej
sól, pieprz
słoninka do wyłożenia dna keksówki

Przygotowanie dania pasztet pieczony

Każdy gatunek mięsa solimy, obsmażamy i dusimy w osobnym garnku z dodatkiem listka laurowego, 2 ziarenkami ziela angielskiego i kawałka marchewki, pietruszki i selera. Grzybki suszone dodać do garnka z wieprzowiną. Kiedy wszystkie gatunki mięsa są już miękkie, należy wyjać mięso, jarzyny z sosu i wystudzić. Sosy ze wszystkich garnków zlać do jednego naczynia i w tym sosie namoczyć kajzerki rozkrojone na połówki. Gdyby bułki pozostały bardzo mocno suche można je odrobinę podlać wodą.
Kiedy mięso wystygnie należy je 3 krotnie przepuścić przez maszynkę do mielenia mięsa wraz z namoczonymi kajzerkami. Do masy mięsnej dodać żółtka jaj, imbir, gałkę, pieprz i dokładnie wymieszać. Ewentualnie dodać soli. Białka ubić na sztywną pianę i delikatnie wrobić w masę miesną.
tak przygotowane mieso na pasztet włożyć do uprzednio przygotowanych keksówek i piec w 180 stopniach około 1 - 1 1/2 godziny (w zależnosci od grubości pasztetu w keksówce). Pasztet całkowicie wystudzić. Najlepiej następnego dnia wyjąć go z blaszek. Aby pasztet dobrze wyszedł z keksówki należy spód blaszki ogrzać na sporym gazie.

Przygotowanie blaszek:

blaszkę wysmarować olejem, a na dnie ułożyć krateczkę lub jodełkę z pasków słoniny.

Aby pasztet był smaczny musi w nim być trochę tłuszczu dlatego nie wolno pominąć podgardla ewentualnie boczku. Natomiast spokojnie można eksperymentować z różnymi gatunkami mięsa.

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.