» Przepisy » Fit - lekko, zdrowo :) » Warzywa » Passata pomidorowa

Passata pomidorowa


1 5 5
2020-08-06
60 minut
łatwe
Porcje: 3 słoiki x 1 litr
Kuchnia włoska
Passata pomidorowa

Passata pomidorowa to przecier pomidorowy, który narodził się w słonecznych Włoszech. Passata pomidorowa jest jednym z głównych składników przepisów na dania kuchni włoskiej. Pierwszy przepis na passatę pomidorową powstał w XVIII wieku. Za popularnością passaty stoi kuchnia neapolitańska, w której wymyślono ten sos z pomidorów. Passata z pomidorów jest pyszna i aromatyczna, a dzięki temu przepisowi dowiesz się, jak łatwo można przygotować ją własnoręcznie :)


Składniki na passata pomidorowa

6 kg pomidorów
2 łyżki soli

Przygotowanie dania passata pomidorowa

...

  • Pomidory dokładnie umyj, a następnie sparz wrzątkiem. Obierz ze skórki.
  • Pomidory pokrój na ćwiartki, usuń szypułkę i pokrój w kostkę.
  • Przełóż do dużego garnka i zagotuj. Gotuj około 5 minut na dużym ogniu, często mieszając.
  • Około 3/4 pomidorów przetrzyj przez drobne sitko. Przełóż je z powrotem do garnka z pozostałymi pomidorami. Wymieszaj.
  • Dopraw solą i wymieszaj. Gotuj na średnim ogniu, aż passata będzie miała taką konsystencję, jaką lubisz.
  • Gorącą passatę przelej do czystych i suchych słoików. Mocno je zakręć i odstaw do góry dnem. Przykryj kocem i zostaw do całkowitego wystygnięcia.
  • Używaj do dań z makaronem, mięsem, rybami, do pizzy, leczo i gulaszu :)

Rady:
  • Jeżeli chcesz uzyskać gładką passatę pomidorową, nie przecieraj pomidorów. Zmiksuj je na gładko.
  • Słoiki z passatą pomidorową możesz zapasteryzować. Włóż je do garnka z wrzątkiem wyłożonego ściereczką i gotuj około 10 minut.
  • Smak passaty możesz wzbogacić, dodając czerwoną słodką paprykę, chili, czosnek oraz świeże zioła, na przykład bazylię i oregano.


Passata pomidorowa - co to jest?


Jak już wiesz, passata pomidorowa to pyszny i aromatyczny przecier ze świeżych pomidorów. Najważniejszym składnikiem passaty są oczywiście pomidory. Włosi używają odmiany San Marzano, ale równie pyszna będzie passata z pomidorów malinowych lub lima. Pomidory powinny być dojrzałe, z gładką skórką, bez uszkodzeń i plamek. Do passaty nie trzeba już nic dodawać. Wystarczy ją lekko dosolić do smaku. Jeżeli lubisz eksperymentować w kuchni, do passaty możesz dodać słodką paprykę, chili lub czosnek. Sprawdzą się także włoskie zioła jak bazylia czy oregano.

Jeżeli zastanawiasz się, jaka jest różnica między passatą pomidorową a przecierem pomidorowym, odpowiedź jest prosta. Nie ma żadnej różnicy, ponieważ passata pomidorowa to inaczej przecier pomidorowy.

Wartości odżywcze passaty pomidorowej


Pomidory są bardzo popularne na całym świecie. Wbrew opiniom pomidor wcale nie jest warzywem, a owocem. Kiedyś pomidory traktowane był tylko jako roślina ozdobna, ale dzięki Włochom stały się zdrowym przysmakiem. Pomidory to nie tylko smak i aromat, ale mnóstwo pozytywnie wpływających na zdrowie właściwości odżywczych. Pomidory pomagają obniżyć ciśnienie krwi, zapobiegają miażdżycy i poprawiają pracę układu nerwowego. Badania wykazały, że pomidory mają działanie antynowotworowe i poprawiają odporność organizmu. Czerwone pomidory to również zastrzyk dla urody. Nawilżają skórę, działają przeciwzmarszczkowo i chronią przed słońcem. Pomidory są źródłem witaminy A, C, K oraz B1 i B6. Znajdziesz w nich kwas foliowy, potas, mangan, magnez, fosfor i miedź.

Pomidory zawierają likopen, który jest naturalnym przeciwutleniaczem. Mnóstwo likopenu znajdziesz nie w świeżych pomidorach, a w przetworach. Najlepszym przykładem jest tu passata pomidorowa, a także koncentrat, ketchup i sok. Obróbka termiczna pomidorów sprawia, że ilość likopenu zwiększa się o dwa, a nawet trzy razy. W takiej formie ten przeciwutleniacz jest też łatwo przyswajalny przez organizm. Likopen jest naturalnym barwnikiem, który zmniejsza ryzyko zawału serca, chorób nowotworowych i osteoporozy, a także opóźnia proces starzenia się skóry.

Ile kalorii ma passata pomidorowa?


Sama w sobie passata pomidorowa nie jest kaloryczna. Skład passaty pomidorowej to tylko pomidory i odrobina soli. Jedna szklanka passaty pomidorowej to około 60 kalorii. Jeżeli jednak zrobisz makaron czy kurczaka z sosem na bazie passaty pomidorowej, kaloryczność dania znacznie wzrośnie.

Wartość energetyczna: 25 kcal/100 g
Białko: 1,2 g/100 g
Tłuszcz: 0,1 g/100 g
Węglowodany: 4,5 g/100 g

Do czego używać passaty pomidorowej?


Passata pomidorowa to pyszny i aromatyczny składnik wielu dań. Na bazie passaty pomidorowej przygotujesz przepyszny sos do makaronu. Wystarczy dodać do niej drobno posiekaną cebulę, czosnek i zioła. Z passaty pomidorowej zrobisz także włoski sos do spaghetti bolognese z mięsem mielonym. Doskonale sprawdzi się w sycących gulaszach, w leczu czy zapiekankach. Passatę pomidorową możesz wykorzystać do zrobienia sosu do gołąbków. Z dodatkiem passaty pomidorowej sprawdzi się także pizza, chili sin carne lub con carne.

Jak zrobić passatę pomidorową?


Przepis na passatę pomidorową nie jest trudny, ani skomplikowany. Postępując według niego krok po kroku, przygotujesz pyszną i aromatyczną domową passatę pomidorową. Zrobienie passaty pomidorowej wymaga jednak trochę więcej czasu. Najlepszy czas na domową passatę pomidorową to późne lato, kiedy dorodne pomidory piętrzą się na bazarowych straganach. Pasteryzowaną domową passatę pomidorową możesz przechowywać nawet rok.

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.