Pancetta


1 5 5
2020-08-06
10 minut
bardzo łatwe
Porcje: 4
Kuchnia włoska
Pancetta

Pancetta (czytaj panczetta) jest rodzajem dojrzewającego boczku wieprzowego, którego ojczyzną są słoneczne Włochy. Pancetta jest wędliną długo dojrzewającą i aromatyczną. Mimo mocnego przyprawienia ma delikatny smak. Pancettę można zrobić w domowych warunkach lub kupić w sklepie gotową oryginalną z Włoch. Jeśli jesteś miłośniczką dobrej kuchni, a nie wiesz jeszcze co to jest pancetta, czas najwyższy to zmienić :)

Rodzaje pancetty

Ze względu na kształt wyróżnia się dwa rodzaje pancetty. Tradycyjna pancetta, zwana arrotolata, jest zawijana w rulon. Ten rodzaj jest popularny w północnej części Włoch. Przepis polega na moczeniu mięsa w solance z dodatkiem pieprzu. Pancetta dojrzewa bez obróbki cieplnej. Drugim rodzajem pancetty jest stesa, czyli płaski kawałek boczku bez rolowania. Mięso jest bardziej suche, ponieważ powierzchnia jego parowania jest większa.

Każdy region Włoch ma swój oryginalny przepis na pancettę. Na przykład Pancetta Stesa Stagionata to boczek dojrzewający, solony i przyprawiony czosnkiem oraz nasionami fenkułu. Z kolei Toskania słynie z pancetty doprawionej cząbrem i dojrzewającej od 20 do 30 dni. Zobacz, jakie jeszcze rodzaje pancetty robią Włosi :)

  • Pancetta Canusina pochodzi z rejonu Emilia Romagna. W przepisie wykorzystuje się tylko jeden rodzaj mięsa pochodzącego ze świń z doliny Padu. Ten rodzaj pancetty pekuje się w soli, odpowiednio doprawia i umieszcza między dwoma deskami z drewna bukowego.
  • Pancetta di Calabria, czyli z Kalabrii, to boczek z miejscowych świń. Surowe mięso obsypuje się solą i odstawia na tydzień. Opłukany boczek ponownie się soli i doprawia bardzo drobno posiekaną słodką czerwoną papryką peperoncino. Zawiniętą i związaną sznurkiem pancettę odstawia się do dojrzewania na kilka miesięcy.
  • Pancettę di Caderzone do perfekcji opanowali masarze z doliny Rendeny setki lat temu. Ten rodzaj pancetty robi się z tłustych świń. Mięso naciera się solą z czosnkiem i białym pieprzem. Pancetta dojrzewa nawet sto dni.
  • Pancetta Piacentina to regionalny wyrób z Piacenzy. To boczek wieprzowy pochodzący z Lombardii. Surowy boczek soli się i doprawia cukrem, goździkami i pieprzem. Tak leżakuje w chłodni przez dwa tygodnie. Następnie usuwa się przyprawy, zawija w pęcherz wieprzowy i roluje. Pancetta dojrzewa około dwóch miesięcy.
  • Pancetta di Sauris ma wyrazisty smak. Ten rodzaj pancetty jest jednym z najpopularniejszych wyrobów mięsnych z miasta Sauris w północnych Włoszech. Pancettę robi się zewnętrznej część szynki, która dojrzewa dziesięć miesięcy.
  • Pancetta Stacceta pochodzi z doliny Aosty. Boczek składa się na pół, zszywa i wkłada między dwie przecięte wzdłuż gałęzie jałowca, a na koniec zawiązuje. Dzięki takiemu procesowi przygotowania mięso pozbawione jest nadmiaru powietrza i zyskuje jałowcowy aromat. Pancetta dojrzewa dwa miesiące.
  • Pancetta Affumicata jest solona i przyprawiana, a następnie wędzona na drewnie przez kilka dni.

Jak podawać pancettę?

We Włoszech pancettę najczęściej je się na surowo. Najlepiej smakuje pokrojona na cienkie plasterki. Podana z rukolą, serami, kawałkami melona i oliwkami to przepyszne włoskie antipasti, czyli przystawka przed daniem głównym. Z pancetty możesz także zrobić fajne przekąski na ciepło. Plasterkami włoskiego boczku owiń suszone śliwki, daktyle lub morele i zapiecz. Pancettę można dodawać do sałatek lub jako zamiennik wędliny podawać do kanapek. Pancetta to obowiązkowy składnik słynnego spaghetti carbonara. Sprawdzi się także w innych daniach z makaronem w roli głównej. Włosi często dodają pancettę do pizzy. Pancetta sprawdzi się jako pyszny i aromatyczny dodatek do dań mięsnych. Cienkimi plasterkami pancetty możesz zawinąć piersi kurczaka lub schabu i upiec. Mięso zyska dodatkowy smak i aromat, a danie będzie wyglądać efektownie. Pyszna i aromatyczna pancetta to bardzo przyjemny zamiennik naszego boczku. Możesz z niej zrobić także skwarki i podać do naszych tradycyjnych pierogów.

Pancetta, czyli włoski długo dojrzewający boczek, jest pyszna i bardzo aromatyczna. Sprawdzi się w wielu różnych potrawach, nadając im bardzo przyjemnego aromatu i oryginalnego smaku.


Składniki na pancetta

200 g pancetty
150 g sera pleśniowego
1/2 szklanki zielonych oliwek
1/2 szklanki orzechów włoskich

do podania:
świeża bazylia

Przygotowanie dania pancetta

...

  • Ser pokrój w małe trójkąty
  • Na desce ułóż pancettę.
  • Obok ułóż ser pleśniowy, orzechy włoskie i oliwki.
  • Udekoruj świeżą bazylią.
  • Podawaj od razu jako przekąskę na zimno lub kolację :)


Pancetta  - drugie zdjęcie

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.