» Przepisy » Kuchnie narodowe » Indyjska » Ghee - sklarowane mas³o

Ghee - sklarowane mas³o


  
1 5 5 17
1970-01-01
30 minut
³atwe
Porcje: 0,5 litra
Kuchnia indyjska
Ghee - sklarowane mas³o

Ghee, czyli sklarowane mas³o, ma z³ocisty kolor i orzechowy posmak. ¦wietnie nadaje siê do curry, ale tak¿e do sma¿enia warzyw i delikatnych miês, w tym miês ryb. Jest niezbêdne podczas sma¿enia placków i nale¶ników - dziêki niemu dania te zyskuj± zupe³nie nowy wymiar smaku. To najlepszy t³uszcz do sma¿enia, bowiem mo¿na go podgrzewaæ do naprawdê wysokich temperatur!


Sk³adniki na ghee - sklarowane mas³o

na 0,5 litra ghee - 4 kostki mas³a po 20 dag

Przygotowanie dania ghee - sklarowane mas³o

...

W rondlu o grubym dnie rozpu¶æ 3-4 kostki prawdziwego mas³a - wa¿ne, by nie mia³o ¿adnych dodatków (wszelkie miksy w rodzaju "mikse³ko" tudzie¿ "mlemix" siê nie nadaj±). Mas³o musi byæ absolutnie ¶wie¿e - najlepsze jest zwyk³e, ¶mietankowe w pergaminowym opakowaniu. Podgrzewaj je powoli. Kiedy na wierzchu utworzy siê piana, zmniejsz ogieñ do minimum i zacznij j± zbieraæ ³y¿k± cedzakow±. Mas³o trzymaj na ogniu oko³o 20-30 minut, ca³y czas zbieraj±c wytwarzaj±c± siê pianê. Owa piana to ¶mietana, bia³ko oraz inne naturalne substancje. To, co nie znajdzie siê w pianie, opadnie podczas gotowania na dno rondla. Nie pozwól by ghee zaczê³o wrzeæ. Podczas sma¿enia uwa¿aj by go nie przypaliæ - trzymaj je wiêc na najmniejszym ogniu. Przypalone ghee do niczego siê przyda - stanie siê gorzkie i ciemnobr±zowe.

Gotowe ghee jest przezroczyste, ma z³oty kolor i pachnie orzechami. Je¶li w³a¶nie takie siê stanie, wy³±cz ogieñ, odstaw na kilka minut, a nastêpnie przeced¼ przez bardzo drobne sitko wy³o¿one gaz± i odstaw do wystygniêcia. Ghee mo¿esz przechowywaæ w lodówce w szklanym lub plastykowym pojemniku przed d³ugi czas - nawet kilkana¶cie miesiêcy.

Autopromocja marki w³asnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze s± zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.

Ghee - sklarowane mas³o - komentarze

~basia
~basia
6.09.2015 18:54
Jak zwykle poczytam, poczytam i pojecha³am na zakupy,¿eby co¶ upichciæ, dzisiaj zakupi³am maslo i sklarowa³am, przy okazji nie mam dylematów ze zebranym osadem, okaza³o siê,¿e uwielbiaj± je nasze koty. polecam Na mase³ku jeszcze lej±cym usma¿y³am jajecznicê, pycchhhhhhhhhhhhha
~gosia
~gosia
6.09.2015 13:50
doskonane, tak zrobiê ! dziêki
AnnaMarlena
AnnaMarlena
10.08.2014 08:58
Uwielbiam smak mas³a klarowanego szkoda tylko ¿e jest takie drogie :)
hercik17
hercik17
1.11.2012 20:57
W³a¶nie planuje zrobiæ....
makaku07
makaku07
10.11.2011 16:58
A czy t± zebrana pianê z ghee mo¿na do czego¶ wykorzystaæ? czy nadaje sie do wyrzucenia? czy mo¿na ja np. u¿yæ do ciasta???. Proszê o odpowiedz. --- Grzegorz: do niczego siê nadaje, to przede wszystkim bia³ko.
Sally
Sally
6.01.2015 13:49
znalaz³am w sieci wpis (tutaj:http://artkulinaria.pl/ magia-gotowania/kulinarne-abc/ klarowanie-masla-przepis-krok- po-kroku) o tym, ¿e nie pianê ale bia³y osad z dna mo¿na wykorzystaæ dodaj±c do ciast-ponoæ dodaje ma¶lanego smaku. Przyznajê, ¿e jeszcze nie wypróbowa³am tego. Mo¿e kto¶ co¶ o tym jeszcze s³ysza³... Ale mas³o klarowane jest super :) Pozdrawiam
Dariza
Dariza
24.06.2011 10:41
Super przepis. Nasze babcie i prabacie zawsze robi³y takie mase³ka. A ten smak i aromat potraw pieczonych na mase³ku klarowanym - poezja.
Mokotovia
Mokotovia
15.05.2011 22:43
Dotychczas korzysta³am z gotowego, kupowanego ghee. Z wielk± ochot± spróbujê zrobiæ sama, tym bardziej, ¿e nie wygl±da na trudny przepis:)
paskudka
paskudka
11.07.2010 00:08
Na kilka lat zapomnia³am o Ghee a szkoda. Ten cudowny, zawsze ¶wie¿y zapach, wyj±tkowy g³êboki ma¶lano-orzechowy aromat i piêkny z³ocisty kolor. Jako dziecko odkrêca³am s³oik ¿eby w±chaæ, w±chaæ, w±chaæ... A przy sma¿eniu nos prowadzi³ zawsze do kuchni. Nigdy nie przypala! Ma tylko jedn± wadê-dopóki je robi³am z 4 kostek mas³a / czystego, bez dodatków / wychodzi³y nieca³e dwie kostki Ghee. Czas znów je zrobiæ!!!
thymi
thymi
13.08.2009 19:35
Swietny przepis. W zasadzie nic nie powinno sie nie udac, chyba, ze z jakoscia masla cos nie tak ... Wymaga troche czasu i cierpliwosci ale warto :)
eboloczko
eboloczko
2.08.2008 22:02
Uda³o siê! Wprawdzie z 4 kostek mas³a zrobi³o siê nieco mniej, ale zupe³nie jak na zdjêciu. Aromat ma fajny, ale a¿ za du¿o, bo nie do¶æ, ¿e te 2 minut mieszania i zbierabia pianki, to jeszcze pachnie w ca³ym domu :) Bêdê u¿ywaæ, dziêki za przepis!
Kociczka
Kociczka
10.09.2007 12:58
Rzeczywi¶cie idealne do sma¿enia. Mo¿e d³ugo le¿eæ w lodówce. Op³aca siê po¶wiêciæ trochê czasu i cztery kostki mas³a:) Polecam
arabis
arabis
1.03.2007 16:11
Bardzo dobre :) wspania³y smak i zapach. POlecam.
miraceti
miraceti
2.06.2006 09:17
Chcia³abym dok³adniej dowiedzieæ siê jak postêpowaæ przy klarowaniu - przecedzaniu. Po pó³godzinnym podgrzewaniu, szumowiny wcale nie opadaj± na dno tylko s± "zawieszone" w ¶rodku, ponadto po przestygniêciu, wielokrotnie z³o¿ona gaza na sitku ich nie zatrzymuje i przelewaj± siê z ca³± reszt±. W rezultacie, nawet po trzykrotnym przelaniu i odstaniu na samym dnie s³oika cienka warstwa czego¶ bia³ego, potem po³owa szumowin a na górze klarowne mase³ko. Mo¿e to tak trzeba zostawiæ i jak zastygnie to u¿ywaæ tylko do momentu jak siê nie skoñczy ta górna warstwa? Powiedzcie prosze, kto ma do¶wiadczenie, co zrobiæ? A tu jest zdjêcie zawarto¶ci mojego s³oika, mo¿e jednak ta ¶rodkowa warstwa to jest ju¿ sklarowane mas³o, sama nie wiem. http://republika.pl/bea luz/static/ghee.jpg [Grzegorz: czy to by³o na pewno mas³o a nie jaki¶ mix? Jesli za¶ mas³o, to proponujê podgrzewaæ d³u¿ej, ale na mniejszym ogniu, prawdziwe mas³o sklaruje siê bez taki osadów]
tarzynka
tarzynka
20.03.2006 01:01
Rzeczywi¶cie to jest tak naprawdê zwyk³e, klarowane mas³o naszych babæ i prababæ. Potem posz³o w zapomnienie, jeszcze pó¼niej wróci³o jako wymys³ hinduski. Robiê je identycznie z powodzeniem od lat. Próbowa³am z ró¿nych (¶mietankowych, sto³owych) i z jednym bym siê nie zgodzi³a, najlepiej wychodzi z dobrego mas³a ekstra - generalnie im wiêcej t³uszczu w ma¶le, tym mniej dodatków, które trzeba usun±æ.
MISIO
MISIO
11.07.2005 00:12
I to jest w³a¶nie to, co lubi± tygrysy. Ze swych dzieciêcych lat pamiêtam, ¿e Mama co jaki¶ czas robi³a co¶ takiego - jednak nie po¶wiêcaj±c a¿ tak du¿o czasu. Zbyt szybko i tak znika³o, aby nie da³o siê przechowywaæ do czasu zu¿ycia. Pó¼niej - jako¶ tak zaniecha³a tego; mo¿e przez to ¿e pojawi³a siê du¿a mnogo¶æ olejów i by³o na czym sma¿yæ. Do tego, zaczê³a maleæ ilo¶æ mas³a w ma¶le. O ile sobie przypominam, to sobie przypominam, ¿e zawarto¶æ wody, dziêki "nowym technologiom spo¿ywczym", wzros³a do ponad 12% (i ma nie pryskaæ!). Obecnie - bêd±c "roboczo" na w³asnym kucharzeniu, gdy¿ reszta Rodziny "dieci siê a la Kwa¶niewski [nie Prezydent!]", w najbli¿szym czasie mam zamiar w³a¶nie wykonaæ sobie rozs±dny zapas ghee. Poza tym - to ju¿ tylko oliwa...
andrzejS
andrzejS
11.07.2005 00:00
Wed³ug mnie, to jest najzwyklejszy sposób klarowania mas³a, taki jaki stosowa³y nasze babcie i prababcie. Ale nic to, faktycznie jest to najlepszy t³uszcz do sma¿enia. Pozdrowionka.