Ostrożnie z nim! To silny afrodyzjak!

Grzegorz, Mniammniam.pl   2004-02-21         1   like 5

Wszędzie tam gdzie rośnie naturalnie jest uważany za jeden z najsilniejszych afrodyzjaków, czyli taki byt, co powoduje ogień w ciele i w duszy. Bo jakżeby by inaczej miał działać - zawiera mnóstwo olejków eterycznych i ostrych substancji. Czyż to nie najlepszy melanż do wzmacniania czułości zmysłów???

Jego cytrynowy, szałowo oszałamiający, korzenny, palący smak to jedno z piękniejszych połączeń istniejących na tym świecie - przynajmniej w dziedzinie przypraw.

Rośnie przede wszystkim w Azji i Oceanii. Można wybierać z ponad osiemdziesięciu jego gatunków. Wszystkie to rośliny posiadające kłącza podziemne i to jest właśnie część imbiru, która nas interesuje najbardziej.

Spłaszczone kłącza, w zależności od gatunku mają od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów długości. Gwoli ścisłości wspomnę, iż nad powierzchnią ziemi imbir wygląda prezentuje się też niezgorzej - łodygi z lancetowatymi liśćmi są gęsto umajone kwiatami wydzielającymi podobno piękny zapach. Owe kwiaty - jeśli pochodzą one z odmiany japońskiej (Zingiber mioga) -zamieniają się w owoce, które są przez niektórych pałaszowane z wielkim smakiem.

Możemy go używać w kuchni w dwóch postaciach - suszonej i świeżej. Obie mają intensywny smak i należy je dodawać do potraw z umiarem, aczkolwiek świeżym możemy szafować znacznie obficiej niż suszonym. Suszony ma bowiem więcej goryczki i jego szczypta za dużo może zupełnie zniszczyć smakowite danie. Dodany w odpowiedniej ilości wzbogaci zaś wiele pyszności o nowy, dalekowschodni akcent.

Coraz częściej można również dostać imbir marynowany lub kandyzowany. Ten pierwszy to niezbędny dodatek o dań chińskich i japońskich, kandyzowany zaś sprawdzi się w słodkich wypiekach. Silnie rozgrzewa - herbata z dodatkiem kilku plasterków świeżych kłączy to spora dawka ciepła i dobrego humoru.

Świeży imbir w kłączach można przechowywać w lodówce kilkanaście dni. Dopiero przed jego użyciem należy go obrać i pokroić na małe plasterki lub posiekać drobno - wtedy ujawni swój aromat.

Dodaj komentarz
Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.