» Przepisy » Ciasta i ciastka » Babki i ciasta ucierane oraz keksy » Orzechowy placek ze śliwkami

Orzechowy placek ze śliwkami


1 5 5
2015-11-11
1,5 godziny
łatwe
Porcje: ok. 15
Kuchnia europejska
Orzechowy placek ze śliwkami

Ucierane ciacha i placki to zdecydowanie moja bajka. Wymyślam je namiętnie i przygotowuję w najróżniejszych konfiguracjach owocowo-orzechowo-bakaliowych. Opcji jest mnóstwo, więc można śmiało puszczać wodze fantazji lub wykorzystywać owoce, które akurat znalazły się w naszej kuchni w nadmiarze. Ucieraki są lekkie, puszyste, aromatyczne i wilgotne, a do tego przygotowuje się je w kilka chwil.
Ja tym razem upichciłam placek z węgierkami i orzechami włoskimi, które pięknie się połączyły w pachnącą, charakterną całość.


Składniki na orzechowy placek ze śliwkami

2 i ¼ szklanki mąki pszennej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
200g masła
¾ szklanki cukru
4 jajka
1 mały kubeczek (180g) jogurtu naturalnego
½ szklanki posiekanych orzechów włoskich
ok. 600-700g śliwek
odrobina masła do wysmarowania formy
odrobina bułki tartej do wysypania formy
cukier puder do oprószenia wierzchu

Przygotowanie dania orzechowy placek ze śliwkami

...

PRZYGOTOWUJEMY SIĘ
Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni. Dużą, prostokątną formę (około 22 x 30cm) smarujemy dokładnie masłem i wysypujemy bułką tartą.
Śliwki przekrajamy na pół i usuwamy z nich pestki, a orzechy włoskie grubo siekamy.

ROBIMY CIASTO
Mąkę mieszamy z proszkiem do pieczenia, a następnie przesiewamy.
Miękkie masło ucieramy z cukrem na jasną, puszystą masę. Następnie dodajemy po jednym jajku i rozmiksowujemy dokładnie. Jajka powinny mieć temperaturę pokojową, gdyż wtedy będziemy mieć pewność, że masa nam się nie zwarzy. Teraz do masy maślanej dodajemy na zmianę, w trzech partiach mąkę wymieszaną z proszkiem oraz jogurt, za każdym razem łącząc dokładnie składniki tak, aby powstało gęste, jednolite i gładkie ciasto. Na koniec wsypujemy rozdrobnione orzechy i za pomocą łyżki rozprowadzamy je dokładnie w masie.
Tak przygotowane ciasto przekładamy do przygotowanej formy, rozkładamy równomiernie na całej powierzchni i wyrównujemy wierzch. Zostało nam już tylko wyłożyć na jego powierzchni śliwki, pamiętając, aby układać je skórką do dołu (w przeciwnym razie śliwki puszczą w głąb ciasta soki i zakalec murowany… o ile w ogóle nie opadną na samo dno).

PIECZEMY PLACEK
Formę z ciastem wkładamy do rozgrzanego do 180 stopni piekarnika na 45-55 minut. Czas pieczenia uzależniony jest od ilości, rodzaju i dojrzałości owoców, których użyliśmy. Najlepiej będzie, jeśli po 45 minutach przeprowadzimy „test suchego patyczka” – patyczek wbity w sam środek ciasta powinien być suchy i czysty.
Upieczone ciasto zostawiamy na co najmniej godzinę do wystygnięcia w formie. Przed podaniem oprószamy cukrem pudrem.



Zapraszam! https://walkiemipapilotka.wordpress.com/

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.