» Przepisy » Fit - lekko, zdrowo :) » Opuncja figowa

Opuncja figowa


1 5 5
2021-09-20
5 minut
bardzo łatwe
Porcje: 2
Kuchnia europejska
Opuncja figowa

Opuncja figowa to odmiana jadalnego kaktusa. Do spożycia nadają się zarówno jej owoce, jak i liście oraz kwiaty. Opuncja figowa ceniona jest ze względu na swoje prozdrowotne właściwości, więc warto wprowadzić ją do diety. Dowiedz się wszystkiego o opuncji figowej, jak ją obrać i jeść :)

Opuncja figowa - co to jest?


Opuncja figowa znana jest także pod nazwą figa indyjska i figa kaktusowa. O właściwościach opuncji przekonali się już Aztekowie, którzy z jej owoców robili wino. Według legend opuncję figową sprowadził do Europy Krzysztof Kolumb. Istnieje około 150 odmian opuncji figowej. Jak już wiesz, opuncja figowa to kaktus, którego owoce, liście i kwiaty można jeść. Uprawy opuncji figowej znajdują się w Meksyku, Włoszech i Grecji, a naturalnie rośnie w Ameryce Południowej.

Opuncja figowa - owoc


Opuncja figowa może osiągać wysokość do 5 metrów. Owoce opuncji rosną na kaktusie rzędami na krawędziach spłaszczonych pędów z kolcami. Są owalne, a ich barwa to kolory od zielonego po czerwony. W środku kryją się liczne pestki. Miąższ owoców opuncji jest biały, żółty, pomarańczowy lub różowy. Jak smakują owoce opuncji figowej? Są słodkie, orzeźwiające i mają lekko kwaśny posmak.

Opuncja figowa - uprawa


Opuncję figową można uprawiać w domu. Sadzonki opuncji figowej można kupić w sklepach ogrodniczych stacjonarnych lub internetowych. Warto wiedzieć, że należy posadzić więcej kaktusów, aby dały więcej owoców. Uprawa opuncji figowej nie jest wymagająca. Kaktus powinien zakwitnąć w maju, a pierwsze owoce pojawią się w lipcu.

Jak uprawiać opuncję figową?

  • Opuncja lubi ciepło, więc powinna rosnąć w temperaturze od 22 do 35 stopni C.
  • Doniczki z opuncją postaw w jasnym miejscu, tak aby nie padały na nie promienie słoneczne.
  • Opuncję podlewaj, kiedy ziemia w doniczkach będzie sucha.

Opuncja figowa - właściwości


Opuncję figową wykorzystuje się nie tylko w przepisach kulinarnych. Jej dobroczynne właściwości docenia się w kosmetyce i fitoterapii. Opuncja figowa działa przeciwzapalnie, przeciwwirusowo i przeciwbólowo. Opuncja obniża poziom cholesterolu we krwi, zapobiega chorobom serca i łagodzi bóle reumatyczne. Chroni układ nerwowy, wspiera odporność organizmu i zapobiega cukrzycy. Pobudza laktację i usprawnia pracę jelit. Opuncja figowa poprawia wygląd skóry i opóźnia procesy starzenia, ponieważ neutralizuje wolne rodniki. Okłady z opuncji figowej pomogą w chorobach skóry, łagodzą oparzenia i rany. Opuncja figowa jest bogata w związki, które przyspieszają spalanie tłuszczu. Dlatego wyciągi z owoców opuncji są składnikiem diet i preparatów odchudzających.

Owoce opuncji są bogate w błonnik, który zapewnia uczucie sytości. Znajdziesz w nich także glukozę, fruktozę, flawonoidy i kwasy organiczne. Owoce opuncji są źródłem witaminy A, C, E, B1, B2, B6 oraz składników mineralnych jak fosfor, wapń, sód, potas, magnez i żelazo.

Opuncja figowa - jak obrać?


Owoce opuncji figowej należy obierać bardzo ostrożnie. Skórka owocu opuncji jest pokryta cierniami, które mogą wbić się w skórę, co skutkuje bólem i stanem zapalnym. Możesz użyć grubej rękawicy, aby przytrzymać owoc. Odetnij oba końce owocu opuncji, a skórka łatwo zsunie się z miąższu. Wnętrze owocu opuncji figowej powinno mieć taki sam kolor, jak kwiaty odmiany kaktusa.

Opuncja figowa - jak jeść?


Jak jeść owoce opuncji? Owoce opuncji figowej można jeść na surowo lub lekko rozgotowane. Suszone owoce opuncji dodaje się do herbat. Po ususzeniu zbiera się pestki opuncji, które wykorzystuje się do produkcji olejków. Do otrzymania jednego litra oleju potrzeba około miliona pestek z pół miliona owoców opuncji. Tłoczenie oleju z pestek opuncji jest trudne i długie, dlatego jest on bardzo drogi.

W Polsce dostępne są zielone herbaty z dodatkiem opuncji figowej, soki i olejki. Owoce opuncji są trudno dostępne. Czasem pojawiają się w większych sklepach spożywczych. Owoce opuncji można dostać w sklepach internetowych ze zdrową żywnością lub na portalach aukcyjnych.

Owoce opuncji figowej możesz wykorzystać do:
  • sałatek z owocami i serami
  • deserów
  • konfitur

Opuncja figowa to pyszny i pełen zdrowia owoc egzotycznego kaktusa. Najlepiej smakuje na surowo. W takiej formie ma też najwięcej składników odżywczych. Poznaj owoce opuncji figowej i zaprzyjaźnij się z nimi na dłużej :)


Składniki na opuncja figowa

owoce opuncji figowej

Przygotowanie dania opuncja figowa

...

  • Upewnij się, że na skórce nie znajdują się ostre ciernie.
  • Ostrożnie obierz owoc, odcinając oba końce. Zsuń skórkę.
  • Owoc zjedz na surowo lub użyj do sałatek z owocami i serami, deserów i konfitur.


Opracowanie tekstu: Anna Szulc-Górska

Opuncja figowaAutopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.