» Przepisy » Przetwory » Przetwory z warzyw » OGÓRKI MAŁOSOLNE

OGÓRKI MAŁOSOLNE


  
1 5 5 5
2014-07-07
30 min oczekiwanie
bardzo łatwe
Porcje: dużo
Kuchnia europejska
OGÓRKI MAŁOSOLNE

Jest to klasyczny przepis na ogórki małosolne zainspirowany radami Lucyny Ćwierczakiewiczowej spisanymi w książce pt. "456 sprawdzonych przepisów" oraz do bardziej współczesnej "Kuchni polskiej" Marzenny Kasprzyckiej, a także własnymi doświadczeniami. Na tej podstawie powstał taki oto przepis:


Składniki na ogórki małosolne

1 kg ogórków gruntowych
1,5 litra wody
3 łyżki soli
2-3 gałązki kopru
2 duże obrane ząbki czosnku

Przygotowanie dania ogórki małosolne

...

Małe, twarde ogórki dokładnie myjemy. Gałązki kopru o jak najdłuższych łodygach łamiemy na kawałki o długości około 10 cm. Czosnek kroimy na grube plastry. Gotujemy wodę i do wrzątku wrzucamy sól i rozpuszczamy. Na dnie wyparzonego wrzątkiem naczynia najlepiej kamionkowego układamy kilka kawałków kopru i kilka plastrów czosnku. Następnie układamy w nim ogórki, stawiając pionowo, całkowicie, ciasno wypełniając dno. Dzięki temu powstanie dużo kwasu mlekowego. Między nie wkładamy gałązki kopru, plasterki czosnku, jeśli się zmieści układamy drugą warstwę ogórków z koprem i czosnkiem.Całość przykrywamy resztą kopru i czosnku i zalewamy wodą z solą ogórki tak, by całkowicie je przykryła. Ilość wody zależy od naczynia, którego używamy, ale 1,5 litra na 1 kg ogórków powinno wystarczyć. Przykrywamy ogórki talerzykiem, by nie wystawały ponad zalewę i odstawiamy na dwa lub trzy dni w zacienione miejsce (najlepiej w temperaturze około 20 stopni).

Po dwóch dniach ogórki są lekko ukiszone, mają orzeźwiający smak, pozostały kruche i jędrne. Warto poczekać jeszcze jeden dzień, bo wtedy osiągają klasę Mercedesa :) Ten prosty, tradycyjny przepis sprawdził się w 100 %. Po więcej przepisów zapraszam tutaj: klasykawkuchni.blogspot.com

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.

OGÓRKI MAŁOSOLNE - komentarze

miodzianka
miodzianka
7.07.2014 20:53
Ja dodaję jeszcze chan w korzeniu lub liście chrzanu.Czytałam że jeszcze dobre są z liśćmi dębu.
makellba
makellba
8.07.2014 09:11
Hej miodzianko, też czytałam o dodatku liści dębu, ale jeszcze nie próbowałam :)