» Przepisy » Kuchnie narodowe » Włoska » Ocet balsamiczny

Ocet balsamiczny


1 5 5
2021-06-08
0
Porcje:
Kuchnia włoska
Ocet balsamiczny

Ojczyzną octu balsamicznego są Włochy, gdzie jego właściwości są znane od stek lat. Ocet balsamiczny to rewelacyjny dodatek, który zwykłą potrawę potrafi zamienić w eleganckie danie. Poznaj ocet balsamiczny, jego właściwości i zastosowanie w kuchni :)

Co to jest ocet balsamiczny?


Tradycyjny ocet balsamiczny ma ciemnobrunatny kolor, który mieni się złoto-czerwonymi refleksami. Jego smak i aromat są łagodne. Ocet balsamiczny powstaje w procesie wieloletniego leżakowania w drewnianych beczkach, dzięki któremu nabiera charakterystycznego smaku i aromatu. Kwasowość octu balsamicznego to 6 procent.

Ocet balsamiczny - składniki


Głównym składnikiem tradycyjnego octu balsamicznego oryginalnego jest moszcz winogronowy odmiany czerwonej Lambrusco lub białej Trebbiano. Te odmiany winogron uprawia się w okolicy Modeny i Reggio Emilia we Włoszech. Tylko ocet wyprodukowany z tych winogron można nazywać balsamicznym. Na etykietach prawdziwego octu balsamicznego znajduje się napis Aceto Balsamico Tradizionale di Modena. Jest to zastrzeżona nazwa, której mogą używać firmy działające w regionie Modeny i Reggio Emilia. Producenci zrzeszeni są w konsorcjum Aceto Balsamico, które w procesie produkcji octu balsamicznego przestrzega rygorystycznych norm jakości.

Ocet balsamiczny - jak powstaje?


Ocet balsamiczny oryginalny z Włoch powstaje według tradycyjnych i ściśle strzeżonych receptur. Do produkcji octu balsamicznego używa się włoskich lokalnych składników. Fermentacja prowadzona jest za pomocą specjalnego szczepu grzybów.

Ocet balsamiczny produkuje się z zagęszczonego moszczu winogronowego poddanego długotrwałemu procesowi fermentacji w drewnianych beczkach. Najpierw moszcz winogronowy gotuje się, aż jego objętość zmniejszy się o około 1/3. Zwiększa to stężenie cukrów i powoduje, że produkt staje się brązowy. Następnie zagęszczony moszcz poddawany jest procesowi fermentacji i dojrzewaniu w beczkach. W zależności od rodzaju drewna, z którego zrobiono beczkę, ocet balsamiczny będzie miał ostateczny smak i aromat:

  • beczka z kasztanowca - nadaje kolor i wspomaga proces zakwaszania
  • beczka z dębu - sprawia, że konsystencja jest mocna i zwarta, nadaje waniliowy posmak
  • beczka z wiśni - nadaje słodki i łagodny smak
  • beczka z jałowca - nadaje silnego aromatu żywicznego drewna

Dojrzewające starsze partie octu balsamicznego uzupełnia się tymi świeżymi, a następnie przenosi całość do mniejszych beczek. W czasie produkcji octu balsamicznego procesy fermentacji alkoholowej i fermentacji octowej zachodzą równocześnie. Dzieje się to powoli w ciągu całego okresu dojrzewania. Tradycyjny ocet balsamiczny dojrzewa minimum 12 lat. Można się spotkać z octami balsamicznymi, których wiek wynosi nawet 25 lat.

Ocet balsamiczny - właściwości


Ocet balsamiczny to nie tylko pyszny dodatek do wielu różnych dań. Ocet balsamiczny ma wiele prozdrowotnych właściwości. Niegdyś ocet balsamiczny był skutecznym naturalnym lekiem na problemy żołądkowe. Mieszkańcy regionu Modeny piją ocet balsamiczny przed i po posiłku, aby wspomóc trawienie. Badania potwierdzają, że ocet balsamiczny może wyregulować poziom cholesterolu. Ocet balsamiczny zawiera kwas octowy, który wykazuje działanie antybakteryjne i antyseptyczne. Spożywanie octu balsamicznego pomaga w regulacji ciśnienia krwi i poziomu cukru. Ocet balsamiczny jest także pomocy w usprawnieniu metabolizmu. Wspomaga rozkładanie tłuszczów, przyspiesza trawienie i usuwa toksyny.

Wartość odżywcza octu balsamicznego

Wartość energetyczna: 15 kcal/1 łyżka stołowa
Białko: 0 g/1 łyżka stołowa
Tłuszcz: 0 g/1 łyżka stołowa
Węglowodany: 3 g/1 łyżka stołowa

Ocet balsamiczny - jak kupować?


Na rynki jest coraz większy wybór octów balsamicznych. Dobry ocet balsamiczny można kupić w supermarketach czy dyskonatch. Poznaj kilka łatwych zasad, jak wybrać dobry ocet balsamiczny.

  • Oryginalny ocet balsamiczny sprzedaje się w małych butelkach z ciemnego szkła.
  • Im starszy ocet balsamiczny, tym jego cena jest wyższa.
  • Na etykiecie tradycyjnego octu balsamicznego powinien znaleźć się napis Aceto Balsamico Tradizionale di Modena.
  • Zawsze czytaj skład octu balsamicznego na opakowaniu. Na liście składników nie powinno być karmelu, soku jabłkowego, przeciwutleniaczy, konserwantów, barwników i ulepszaczy smaku.
  • Wybieraj ekologiczne i naturalne octy balsamiczne i kupuj je w sprawdzonych sklepach.
  • Pod nazwą aceto balsamico możesz kupić słabej jakości produkty, które importowane są z różnych krajów. Robi się je z innych odmian winogron i mają niewiele wspólnego z prawdziwym octem balsamicznym.
  • Unikaj kupowania octu balsamicznego z krajów azjatyckich, który produkowany jest z rozcieńczonego sake lub ryżu.
  • W sklepach dostępne są także kremy balsamiczne. Są o wiele gęstsze niż octy balsamiczne i mogą służyć efektownemu ozdabianiu potraw.

Ocet balsamiczny - do czego używać?


Ocet balsamiczny to bardzo dobry dodatek do najróżniejszych potraw. Należy jednak dodawać ocet balsamiczny w umiarkowanych ilościach, aby jego oryginalny smak nie zdominował całego dania. Do czego ocet balsamiczny można więc dodawać? Odrobina octu balsamicznego świetnie podkreśli smak sałatek, pieczonego mięsa drobiowego i czerwonego oraz ryb. Do mięs i ryb można przygotować marynatę z octu balsamicznego, która nada przyjemnego smaku i aromatu. Ocet balsamiczny pasuje do warzyw. Bardzo dobrze komponuje się z pomidorami, rukolą i cebulą. Włosi podają go do serów, na przykład do mozzarelli lub parmezanu. We Włoszech ocet balsamiczny to także składnik deserów. Skrapia się nim lody, truskawki, melony, ananasy, gruszki i owoce leśne. Przykładem takiego oryginalnego dania może być przekąska z kawałków parmezanu lub mozzarelli podanych z ćwiartkami gruszek skropiona octem balsamicznym.

Jak zrobić ocet balsamiczny?


W domowych warunkach nie można zrobić octu balsamicznego. Istnieje jednak przepis na odpowiednik tradycyjnego octu balsamicznego z Modeny. Domowy ocet balsamiczny można zrobić z jabłek. Niestety nie będzie tak dobry i wyrazisty jak ocet balsamiczny oryginalny. Dodatkowo przygotowanie takiego domowego octu balsamicznego zajmuje wiele czasu, a na gotowy produkt trzeba poczekać kilka tygodni. Łatwiej, szybciej i wygodniej jest wybrać się do włoskich delikatesów i kupić importowaną z Włoch buteleczkę octu balsamicznego oryginalnego.

Ocet balsamiczny podkreśli i wzmocni smak różnych dań od mięsnych, przez ryby i owoce morza, po słodkie desery. Zawsze warto mieć małą buteleczkę oryginalnego octu balsamicznego z Modeny :)


Składniki na ocet balsamiczny

ocet balsamiczny

Przygotowanie dania ocet balsamiczny

...

Octu balsamicznego używaj do:

  • sałatek
  • warzyw świeżych i grillowanych
  • marynat do mięsa
  • sosów do sałatek
  • pieczonego drobiu, wołowiny, wieprzowiny i ryb
  • deserów
  • świeżych owoców


Opracowanie tekstu: Anna Szulc-Górska

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.