Nugat czekoladowy


1 5 5
2021-01-12
60 minut + chłodzenie 3-4 godziny
łatwe
Porcje: 4
Kuchnia europejska
Nugat czekoladowy

Nugat czekoladowy to pomysł na przepyszny i rozpływający się w ustach deser. Dodatek migdałów i miodu sprawia, że nugat ma wyjątkowy smak. Chociaż sklepowe półki uginają się od czekoladowego nugatu, warto wybrać ten sprawdzony przepis i zrobić ten pyszny deser własnoręcznie :)

Nugat czekoladowy - co to jest i skąd pochodzi?


Nugat czekoladowy, a także w innych smakach, to przepyszny deser w bloczkach. Na liście składników znajdziesz syrop cukrowy, miód, białka jajek oraz orzechy i migdały. Do nugatu można dodawać także suszone owoce. W tym pysznym domowym nugacie czekoladowym znajdziesz gorzką czekoladę i migdały.

Trudno określić, skąd pochodzi nugat. Pierwsze przepisy na nugat prawdopodobnie pochodzą z czasów Cesarstwa Rzymskiego lub Bliskiego Wschodu. Równie dobrze pierwsze przepisy mogły powstać we Włoszech lub Turcji. Podobne do nugatu słodkie desery z całymi orzechami pojawiły się około X wieku w regionie od Morza Śródziemnego do Kaspijskiego. Pierwszym krajem w Europie, którego mieszkańcy zachwycili się smakiem nugatu, były piętnastowieczne Włochy. Sto lat później w nugacie rozsmakowali się Hiszpanie. W XVII wieku nugat stał się przysmakiem we Francji. Od tamtej pory powstały tysiące przepisów na nugat.

Słowo nugat wskazuje, że nazwa tego pysznego deseru powstała na terenach dzisiejszej Francji. Nazwa to połączenie dwóch słów - pan nogat. Swoje korzenie ma w języku prowansalskim i w wolnym tłumaczeniu oznacza chleb z orzechów. Nazwa słodkiego deseru może pochodzić też od słów tu nous gâtes, czyli "rozpieszczasz nas". Istnieje także teoria, która mówi, że nazwa nugat jest zapożyczona z łaciny. Nux gatum oznacza orzechowe ciasto, a nucatum tłumaczy się jako zrobione z orzechów.

Nugat popularny jest we Francji, Włoszech i Hiszpanii. W każdym z tych krajów znajduje się miasto, które słynie z wyrobu nugatu. Lawendowo-migdałowy nugat pochodzi z Montélimar w Prowansji. To tradycyjny deser w wigilię Bożego Narodzenia. Ojczyzną nugatu torrone z migdałami i żurawiną jest Cremona we włoskiej Lombardii, a nugat turrón z migdałami pochodzi z Jijony z okolic Alicante. W tych krajach kojarzony jest ze świętami Bożego Narodzenia i często daje się go w prezencie. Nugat jest także znany w innych zakątkach na świecie. Pyszny nugat można zjeść w Peru. Mieszkańcy tego państwa zajadają się wersją anyżową. Na Filipinach popularny jest nugat z orzechami nerkowca. Natomiast w Portoryko do nugatu dodaje się prażony sezam, liście cytrynowe i aromatyczny cynamon.

Obecnie istnieją trzy rodzaje nugatu:

  • nugat biały - robi się go z białek, cukru lub miodu
  • nugat brązowy - przygotowuje się z dodatkiem karmelizowanego cukru.
  • nugat Wiedeń lub niemiecki - składa się z cukru oraz posiekanych migdałów i czekolady; robi się z niego nadzienie do czekoladek.

Nugat czekoladowy - przepis


Pyszny nugat można kupić gotowy w sklepie, ale jeszcze lepszy i bez chemicznych dodatków możesz zrobić własnoręcznie. Poznaj przepis na pyszny i rozpływający się w ustach nugat z czekolady :)

  • Przepis na nugat czekoladowy nie jest trudny. Nie wymaga nadprzyrodzonych umiejętności kulinarnych, ale przyda się trochę cierpliwości.
  • Jeżeli będziesz postępować według tego sprawdzonego przepisu na nugat czekoladowy, słodki deser uda Ci się już za pierwszym razem.
  • Przepis na nugat czekoladowy jest sprawdzony, więc nie będziesz miała żadnych problemów, aby przygotować ten słodki deser.
  • Nugat czekoladowy robi się w miarę szybko, ale warto mieć więcej czasu. Warto się skoncentrować i cierpliwie wykonać wszystkie czynności.
  • Lista składników nie jest długa. Wszystkie produkty są w sklepach przez cały rok.
  • Oprócz migdałów, do nugatu możesz dodać inne ulubione orzechy. Sprawdzą się orzechy laskowe, pistacje czy nerkowce.
  • Przyjemnym dodatkiem do nugatu czekoladowego są też suszone owoce. Możesz dodać rodzynki, morele lub żurawinę. Sprawdzą się także suszone śliwki, które z czekoladą tworzą pyszną kulinarną parę.
  • Nugatem czekoladowym możesz przełożyć wafle. Przekładaniec waflowy z nugatem czekoladowym to pomysł na pyszny deser bez pieczenia. Grubą warstwę nugatu czekoladowego możesz także umieścić między dwoma dużymi waflami i pokroić na mniejsze porcje.

Jak zrobić nugat czekoladowy?


Najpierw trzeba uprażyć w piekarniku migdały. Z cukru, miodu i wody należy zrobić syrop, do którego dodaje się roztopioną wcześniej czekoladę. Temperatura syropu nie powinna przekroczyć 120 stopni. Do ubitych na sztywną pianę białek stopniowo wlewa się syrop i cały czas miksuje, aż powstanie gładka masa. Na koniec dodaje się migdały i delikatnie miesza. Gotowy nugat należy przelać do prostokątnego naczynia lub formy wyłożonej folią spożywczą lub papierem do pieczenia. Wierzch przykrywa się folią spożywczą, tak aby dotykała powierzchni. Warto obciążyć formę, stawiając na wierzchu nieco mniejsze naczynie. Nugat wstawia się do lodówki na kilka godzin, aby stężał. Następnie nugat kroi się na kawałki i podaje na deser.

Nugat czekoladowy - kalorie


Nugat czekoladowy to niestety deser bardzo kaloryczny. 100 g nugatu to prawie 400 kalorii. Indeks glikemiczny nugatu wynosi 66. Jego kaloryczność wynika z zawartości białego cukru, który ma zły wpływ na zdrowie całego organizmu. Zaletą nugatu jest zawartość orzechów, które są skarbnicą witamin i minerałów. Kalorie wynikają także z dodatku czekolady. Zawsze wybieraj czekoladę gorzką o minimalnej zawartości kakao 60 proc., która pozytywnie wpływa na zdrowie. Nugat czekoladowy jest bardzo słodki, więc wystarczy mały kawałeczek, aby w pełni się nasycić.

Nugat czekoladowy - kiedy podawać?


Nugat czekoladowy to pomysł na deser, który można serwować na każdą okazję bez względu na porę roku. Nugat czekoladowy będzie smakował zwłaszcza miłośnikom bardzo słodkich deserów. Pokrojony na małe kawałki nugat czekoladowy będzie świetnym dodatkiem do kawy z mlekiem, ale bez cukru.

Nugat czekoladowy to deser, który podbije każde podniebienie. Jeden mały kawałeczek to nie tylko obłędny smak. To także porcja energii i super humor na resztę dnia. Wybierz ten łatwy i sprawdzony przepis na przepyszny i rozpływający się w ustach nugat czekoladowy :)


Składniki na nugat czekoladowy

1 i 1/2 szklanka cukru
1 szklanka wody
1 szklanka migdałów
1/2 szklanki miodu
100 g gorzkiej czekolady
2 białka
1 łyżka soku z cytryny
1 łyżka cukru z prawdziwą wanilią
szczypta soli

Przygotowanie dania nugat czekoladowy

...

  • Piekarnik nagrzej do 200 stopni.
  • Połowę migdałów bardzo drobno posiekaj. Drugą połowę pokrój na większe kawałki. Przełóż na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Wstaw do piekarnika i piecz około 5 minut. Wyjmij i odstaw do ostygnięcia.
  • Czekoladę roztop w kąpieli wodnej.
  • Wodę i sok z cytryny wlej do rondelka. Wsyp cukier i cukier z prawdziwą wanilią. Podgrzewaj i mieszaj, aż cukier się rozpuści i syrop zacznie gęstnieć.
  • Dodaj miód i podgrzewaj, aż syrop będzie gęsty.
  • Dodaj roztopioną czekoladę. Wymieszaj, aż składniki połączą się jednolitą całość.
  • Białka ubij mikserem na bardzo sztywną pianę. Pod koniec ubijania dodaj szczyptę soli.
  • Gorący syrop czekoladowy wlej cienkim strumieniem do białek, cały czas je ubijając.
  • Miskę z masą białkową wstaw do garnka z wrzącą wodą i miksuj, aż masa będzie bardzo gęsta i zacznie się rwać.
  • Miskę wyjmij z garnka i miksuj około 3 minut.
  • Dodaj migdały i dokładnie wymieszaj.
  • Masę przełóż do prostokątnej foremki wyłożonej folią spożywczą. Wierzch wyrównaj łyżką. Przykryj folią spożywczą, przyłóż mniejszą foremką i wstaw do lodówki na 3-4 godziny.
  • Przed podaniem pokrój na porcje.
  • Podawaj jako deser na różne okazje lub bez okazji :)


Opracowanie przepisu i zdjęcia: Anna Szulc-Górska

Nugat czekoladowy



Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.