Nie tylko gotowanie to sztuka, jedzenie i picie to też sztuka

Danka Cywińska   2003-08-29         2   like 2

"Powiedz jak jesz, a powiem kim jesteś", a któż tak twierdził? Oczywiście, jeden z najwybitniejszych znawców sztuki gotowania (autor "Fizjologii smaku" - Anthelm Savarin).

Mili Moi, pozwolę sobie przypomnieć trochę zasad, które obowiązują przy okazji spożywania jedzenia.

Jedzenie, to nie tylko zaspakajanie podstawowej potrzeby życiowej, to również bycie ze sobą, przekazywanie sobie uczuć, szacunku a także oderwanie się od kłopotów codziennych.

Przy stole
Przy stole odwieczny obyczaj każe nam się tak zachowywać, aby niekorzystnie nie wpływać na słuch i wzrok pozostałych osób przy stole. Cmokanie, mlaskanie, nakładanie ogromnych porcji na widelec, rozmawianie z pełną buzią, na pewno nie poprawi apetytu innym osobom.
Jeśli jesteśmy gdzieś na przyjęciu i podano dania lub sztućce, o których nie wiemy jak je używać, najlepiej poczekajmy i zaobserwujmy jak radzą sobie z tym pani lub pan domu, albo inni goście.

Co czym jemy
Najwięcej potraw jemy widelcem, ale dużo też ręką, np. chleb, owoce, pieczone pierożki i paszteciki, ciastka francuskie i kruche, a na powietrzu drób. Łyżką jemy tylko zupy i kompot z kompotierki.
Nożem potrawy dzielimy na kawałki i nagarniamy na widelec. Krojąc np. mięso, widelec trzymamy grzbietem do góry, ale podnosząc do ust odwracamy grzbietem do dołu.

Mowa sztućców
Gdy przerywamy jedzenie, ale nie kończymy, kładziemy sztućce na talerzu, krzyżując je w ten sposób, że nóż kładziemy ostrzem w lewą stronę a widelec na nim.
Po zakończeniu jedzenia, sztućce kładziemy obok siebie na " godzinę piątą", czyli w stosunku do krawędzi stołu pod kątem 45 stopni.
Nigdy nie kładziemy sztućców w połowie na talerzu i na stole, bo ściekający sos mógłby zabrudzić obrus.

Zasady obowiązujące przy jedzeniu poszczególnych rzeczy

Chleb
Chleb podany do przystawki czy do zupy, a odłamujemy małe kawałki, jeśli jest masło, smarujemy je i podnosimy do ust. Tak samo traktujemy bułeczki.
Chleb podany na śniadanie, smarujemy, kładziemy plasterki wędliny czy sera i zjadamy przy pomocy widelca i noża.

Drób
Drób jemy za pomocą widelca i noża, tylko w plenerze możemy spożywać go przy pomocy palców, ale koniecznie trzeba pamiętać o serwetkach.

Dżem, marmolada, miód
Te produkty powinny być podane w miseczkach, a obok nich powinny leżeć na talerzykach łyżeczki. Nakładamy np. dżem na swój talerzyk i z talerzyka nakładamy swoją łyżeczką na kęs chleba.

Jaja
Jaja na miękko podajemy w kieliszkach na talerzykach. Łyżeczką tłuczemy i usuwamy palcami skorupkę. Jaja na twardo podaję się pokrojone na cztery części i spożywa przy pomocy widelca.

Ziemniaki
Ziemniaków nigdy nie kroimy nożem, tylko rozdrabniamy widelcem.

Cytryna
Jeśli mamy podane plasterki cytryny, np. na rybie, wtedy sok wyciskamy widelcem i odkładamy na brzeg talerza. Cytrynę podaną w ósemce wyciskamy palcami i odkładamy.

Kawior
Kęs chleba smarujemy masłem, nakładamy łyżeczką kawior, kropimy sokiem z cytryny i jemy.

Kompot
Kompot podany w kompotierce jemy łyżeczką, pestki usuwamy na łyżeczkę zbliżoną do samych ust i odkładamy na talerzyk na którym stoi kompotierka. Z kompotierki nie wypijamy kompotu, pewna część kompotu musi w kompotierce zostać.

Owoce
Gruszki i jabłka dzielimy na cztery części, usuwamy gniazda nasienne, obieramy i jemy przy pomocy palców.
Pomarańcze - nacinamy skórkę wzdłuż, rozdzielamy na części i jemy.
Mandarynki obieramy palcami, dzielimy na części i spożywamy.
Arbuzy, melony, ananasy podajemy w kawałkach z wbitymi szpatkami, lub bez szpatek to wówczas jemy widelcem.

Ryby
Śledzie, węgorze, łososie i halibuty wędzone jemy przy pomocy widelca i noża. Sardynki i szprotki jemy przy pomocy widelca pomagając sobie kawałkiem chleba. Ryby w galarecie, smażone i gotowane jemy przy pomocy szerokiego widelca i tępego skośnie zaostrzonego noża.

Sałata
Sałatę do jedzenia podajemy zawsze rozdrobnioną /do dekoracji może być cała/ na osobnym talerzyku. Jemy tylko widelcem.

Spaghetti
Spaghetti jemy za pomocą widelca i łyżki trzymanej w lewej ręce. Na widelec nawijamy, a łyżką oddzielamy.

Szparagi
Szparagi spożywamy za pomocą widelca i noża, odcięte końcówki odkładamy na bok talerza.

Sos
Sos zjadamy tylko z potrawami, reszta sosu zawsze zostaje na talerzu. Wylizywanie stanowczo niestety niewskazane - a tak by się nieraz chciało wylizać...

Zupa
Zupy czyste jemy w filiżankach z dwoma uszkami łyżką, trzymając za lewe uszko. W tym przypadku resztę zupy wypijamy, podnosząc filiżankę do ust.
Z talerza zupę jemy łyżką i niestety zostawiamy końcówkę na talerzu, talerza nie przechylamy w celu zjedzenia końcówki zupy.Sztuka podawania i nakrywania stołu

Obrus
Dla każdej osoby przy stole należy zarezerwować przynajmniej 50 cm.
Obrus, którym nakrywamy stół powinien być nieskazitelnie świeży, a zagięcia na obrusie świadczą, że dopiero został wyjęty z szuflady i położony na stole. Jeśli zastawę mamy we wzorki, to obrus powinien być gładki, ale w tonacji zastawy lub biały.
Jeśli zastawa jest bez wzorków, obrus może być wzorzysty.
Dekorację stołu robimy zawsze po ustawieniu wszystkich nakryć, żeby wiedzieć ile miejsca mamy na dekorację. Kwiaty na stole powinny być w naczyniach płaskich, pięknie wyglądają np. pływające w wodzie w szklanych miseczkach stokrotki czy bratki. Konieczne są przynajmniej 2 świece, też w tonacji stołu. Na szczególne okazje powinnyśmy położyć serwetki lniane, na mniej zobowiązujące mogą być serwetki papierowe, ale tez starannie kolorystycznie dobrane do kolorystyki zastawy i obrusa.
Serwetki kładziemy na talerzyku do przystawki, lub z lewej strony nakrycia.

Jak komponujemy poszczególne nakrycia?
Najpierw stawiamy talerz podstawę na którym będą stawiane wszystkie inne talerze. Podtalerz musi być płytki i duży, dyżuruje on na stole aż do podania deseru. Na nim kładziemy małą okrągła serwetkę, może być papierowa, ma ona tłumić stukanie talerza o talerz. Na to stawiamy talerze do przystawki, lub filiżankę z zupą, lub talerz głęboki z zupą.
Z lewej strony powyżej talerza stawiamy talerzyk z pieczywem i masłem oraz nóż do masła.
Sztućce kładziemy poczynając od lewej strony w kolejności ich używania, czyli w kolejności podawanych dań. Sztućce do deseru kładziemy nad talerzem.
Szkło - do każdego napoju podajemy inne naczynie. Szkło stawiamy z prawej strony, odrobinę powyżej talerza w kolejności użycia.
Kieliszków do koniaku czy likieru nie stawiamy przed przyjściem gości, dopiero przy podaniu kawy.
Jeśli planujemy podać np. do przystawki wódkę, do ryby - białe wino, do wołowiny - czerwone, to właśnie wtakiej kolejności stawiamy kieliszki.
Oddzielnie stawiamy szklaneczkę do wody mineralnej.

Dodaj komentarz
Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.