Nie myl kaczki z kaczanem! Trwają dni kukurydzy!

Grzegorz, Mniammniam.pl   2007-08-30         5   like 4

Pamiętam swój pierwszy z kukurydzą - było to na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Nie było to miłe spotkanie - bowiem trafiłem na pastewną odmianę. Ziarna były małe, mączyste i niesmaczne (sprzedawca na festynie socjalistycznego dzieła społecznego reklamował ją jako "amerykański" przysmak). I na długie lata miałem uraz do złocistych kuleczek. I szkoda, bo kukurydza cukrowa jest świetna! Najlepsza świeża, nie mniej dobra jest mrożona, na ostatnim miejscu zaś jest kukurydza puszkowana (co wcale jednak nie oznacza, że jest zła).

Świeża, ugotowana na parze, okraszona pachnącym masłem, posypana lekko solą... Ale nie tylko taka jest wyśmienita.

Jeszcze kilkanaście lat temu była zupełnie niedostępna - dzisiaj, nawet w najmniejszym sklepiku dostaniemy puszkę kukurydzy (zobacz porównanie) co najmniej jednej marki (nie mówiąc już o popcornie, którego obecności jest rozumiana sama przez się). A w sierpniu i we wrześniu każdy szanujący się warzywniak musi mieć świeże kolby kukurydzy cukrowej w swoim asortymencie. I dobrze, bo to smakowite, łatwe w przyrządzaniu warzywo. Oprócz tego, ma dużo wartości odżywczych (po szczegóły w tym temacie odsyłam jednak na specjalistyczne strony, bo przecież nas najbardziej interesuje co innego, nieprawdaż?).

Zanim przyrządzimy je na kilka sposobów, dowiedzmy się kilku ciekawych rzeczy o tej roślinie, nie tylko kulinarnych. Botanicy do tej pory nie ustalili, czy kukurydza jest rośliną naturalną (nie występuje bowiem "naturalnie"), czy może powstała w wyniku eksperymentów krzyżowania dziko rosnącej trawy z rodzaju Zea. I nie było nic specjalnie ciekawego w tym fakcie w dobie genetycznych manipulacji, gdyby nie to, że kukurydzę uprawiano już ponad 7 tysięcy lat temu (jej ślady znaleziono oczywiście w ojczyźnie kukurydzy - czyli na płaskowyżu meksykańskim). W Europie kukurydza pojawiła się w wieku XV - najpierw w Hiszpania, skąd powędrowała przez kontynent aż do rubieży Euroazji oraz do Afryki. Do Polski zawędrowało dopiero na początku XVIII wieku - z Rumunii lub Węgier (polska nazwa kukurydza pochodzi o węgierskiego słowa "kukuruc"). Biorąc pod uwagę wagę corocznie zbieranych ziaren (600 milionów ton), kukurydza jest na pierwszym miejscu pośród uprawianych zbóż. Ponad połowa uprawianej kukurydzy to właśnie odmiana cukrowa, czyli ta, która nas najbardziej interesuje (odmiany pastewne nadają się do przygotowywania pysznych kiszonek... dla zwierzaczków).

Czy wiesz, że w Polsce są już obchodzone dni kukurydzy? Odbywają się co roku w październiku w Skrzelewie. W tym roku w programie przewidziano m.in.: zbiór z poletek demonstracyjnych odmian kukurydzy na ziarno i kiszonkę, prezentację poletek herbicydowych i nawozowych, wystawę sprzętu rolniczego oraz pokaz użytkowania maszyn rolniczych. Jak wynika z programu organizatorzy jeszcze nie doceniają złotych kolb na niwie gastronomicznej. Miejmy nadzieję, że w następnych latach to się zmieni.

Najlepsze są kolby w kolorze jasnokremowym lub jasnożółtym. Ziarna muszą być "zbite" i ściśle do siebie przylegać. Nie mogą być twarde - po naciśnięciu powinny lekko się uginać (jeśli są bardzo miękkie, oznacza to, że są jeszcze niedojrzałe). Jeśli kolby mają intensywny, ciemnożółty kolor oznacza to, że są już przejrzałe i nie będą nam smakować - nawet po długim gotowaniu będą twarde i mączyste. Najlepiej moim zdaniem smakuje kukurydza przyrządzana w najprostszy sposób, wspomniany już na początku - gotowana na parze lub grillowana, okraszona masłem i posypana odrobiną soli. Jej delikatny, słodki smak sprawdza się także wyśmienicie w sałatkach (wariacji z kukurydzą, tuńczykiem i ananasem są setki) i daniach smażonych (pyszne, meksykańskie kotleciki) i gotowanych (chociażby chilli con carne czy klasyczna zupa "chowder"). Nieodzowna jest w kuchni meksykańskiej i amerykańskiej. Lekko chrupkie, soczyście żółte ziarna są nie tylko smaczne i ładnie prezentują się na talerzach, ale dostarczają nam energii i witamin.

Nowe pomysły na dania z kukurydzą:
Meksykańska sałatka z kurczaka, papryki i kukurydzy
Szybkie chilli con carne z kukurydzą
Pikantne meksykańskie kotleciki z kukurydzą
Samosy z pikantnym, warzywnym nadzieniem
Kukurydza gotowana na parze
Kukurydza pieczona w ognisku
Grillowane warzywa (na patelni grillowej) z sosem majonezowo-jogurtowym
Żółto-zielona chrupka sałatka

Dodaj komentarz
Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.