Przepis zawiera lokowanie produktu
Najlepszy żurek wielkanocny na domowym zakwasie

No to jak to jest - żurek czy biały barszcz? ;) To pytanie na miarę Hamleta co najmniej. Niektórzy nie widzą różnicy. Inni jedzą tylko żurek i tylko "mojej mamy", inni nie gardzą barszczem białym. A ja lubię obie zupy, choć dzisiaj stawiam na żurek :)
Składniki na najlepszy żurek wielkanocny na domowym zakwasie
300 g dobrej białej kiełbasy
3 marchewki
3 korzenie pietruszki
2 listki laurowe
kilka ziaren ziela angielskiego
kilka ziaren pieprzu
kilka suszonych grzybów
500 g ziemniaków
2 łyżki chrzanu
1 szklanka śmietanki 30% (można pominąć)
300-400 ml domowego zakwasu żytniego na żurek
do podania:
jajka ugotowane na twardo
Przygotowanie dania najlepszy żurek wielkanocny na domowym zakwasie
- Wędzony boczek zalej ok. 3 litrami zimnej wody. Dołóż liście laurowe, ziele angielskie i ziarna pieprzu. Wstaw na małym ogniu i gotuj ok. godziny.
- Marchewkę i korzeń pietruszki obierz, wrzuć do wywaru razem z suszonymi grzybami i gotuj ok. 20 minut.
- Do wywaru włóż białą kiełbasę i gotuj ok. 15 minut.
- Po tym czasie wyjmij boczek, kiełbasę i warzywa. Boczek i kiełbasę zostaw do ostygnięcia na tyle, żeby móc je pokroić. Boczek pokrój w kostkę, a kiełbasę w plasterki. Boczek wrzuć z powrotem do wywaru.
- Ziemniaki obierz, pokrój w kostkę. Dorzuć do wywaru i gotuj do miękkości.
- Wywar dopraw 2 łyżkami tartego chrzanu, majerankiem, posól i popieprz. Wymieszaj całość.
- Dodaj zakwas. Dodawaj go stopniowo próbując, bo może wolisz mniej kwaśną zupę.
- Na koniec zabiel zupę śmietanką, choć nie każdy dodaje ją do żurku, więc to już zależy od Twojego smaku.
- Żurek podawaj z jajkiem ugotowanym na twardo i plasterkami białej kiełbasy.
- A, że mój syn zdrowo się odżywia i dość obficie (trenował i nadal trenuje sztuki walki), "śmieciowe" jedzenie nie wchodziło w rachubę. Drożdżówki i kefir ze sklepu nie wystarczały. Obiady w stołówce na uczelni nie były złe, ale stanowczo niezbyt dobrze zbilansowane.
- Wiesz, ja lubię gotować, więc codzienne przygotowanie kilku pudełek nie było dla mnie wyzwaniem, a raczej przyjemnością. Skorzystała z tego też oczywiście moja Żona, której nadal często przygotowuję jedzenie w pudełkach.
- Testowałem różne dania. Pewnie setki. Jedzenie do pudełek musi być bowiem pozbawione intensywnych aromatów oraz produktów, które są ciężkostrawne i mogą być powodem różnych dolegliwości, zwłaszcza przy siedzącym trybie.
Wszystkie dania muszą być pełne cennego białka, dających energię węglowodanów, odpowiedniej ilości tłuszczów oraz witamin i mikroelementów.
No jasne, że muszą być też smaczne i ładne, jemy przecież oczami. Z tego względu muszą się dobrze przechowywać w pudełkach przez kilka godzin.
Co ważne, sprawdzają się też w domu. Zdarza mi się często wyjeżdżać na dzień lub dwa, wtedy lodówkę zapełniam... pudełkami :)
- Fakt, na początku było kilka posiłków, które się nie sprawdziły - najczęściej były w nich składniki, które po kilku godzinach zamieniły się w mało apetyczną papkę. Albo sałatki, które mocno zwiędły. Ale praktyka czyni mistrza :)
W końcu to 5 lat :) Oraz setki zestawów pudełek "extra" zamiast kanapek, czy na weekendy, kiedy jeździłem na rowerze i nie było mnie w domu :)
- Te lata doświadczeń zawarłem w mojej najlepszej książce.
O, tej Książce z przepisami na ZDROWE obiady
Jeśli chcesz zdrowo się odżywiać, dbać o swoją rodzinę, to ta książka jest właśnie dla Ciebie.
✅ DARMOWA DOSTAWA!
✅ SUPER GRATIS
✅ BŁYSKAWICZNA WYSYŁKA!
👉👉👉 Kliknij po NOWĄ książkę z NAJLEPSZYMI przepisy na obiady »»
![]() Zacznij od zakupów w delikatesach Alma24 :) ![]() 4-5 dni przed gotowaniem żurku przygotuj domowy zakwas. ![]() Wędzony boczek zalej ok. 3 litrami zimnej wody. Dołóż liście laurowe, ziele angielskie i ziarna pieprzu. Wstaw na małym ogniu i gotuj ok. godziny. ![]() Marchewkę i korzeń pietruszki obierz, wrzuć do wywaru razem z suszonymi grzybami i gotuj ok. 20 minut. Do wywaru włóż białą kiełbasę i gotuj ok. 15 minut. ![]() Po tym czasie wyjmij boczek, kiełbasę i warzywa. Boczek i kiełbasę zostaw do ostygnięcia na tyle, żeby móc je pokroić. Boczek pokrój w kostkę, a kiełbasę w plasterki. Boczek wrzuć z powrotem do wywaru. Ziemniaki obierz, pokrój w kostkę. Dorzuć do wywaru i gotuj do miękkości. ![]() Wywar dopraw 2 łyżkami tartego chrzanu, majerankiem, posól i popieprz. Wymieszaj całość. ![]() Dodaj zakwas. Dodawaj go stopniowo próbując, bo może wolisz mniej kwaśną zupę. ![]() Na koniec zabiel zupę śmietanką, choć nie każdy dodaje ją do żurku, więc to już zależy od Twojego smaku. |
Kapuśniak tradycyjny
Kapuśniak to jeden ze specjałów tradycyjnej kuchni polskiej. Ta zupa kojarzy się głównie z recepturami góralskimi, ale jest popularna właściwie w całej Polsce. I nie tylko, bo swoją wersję kapuśniaka mają także Słowacy i Ukraińcy. Ale tylko polski kapuśniak przygotowany według tradycyjnego przepisu jest najlepszy :)
W książkach kucharskich i internecie można znaleźć mnóstwo przepisów na...
Tradycyjna zupa ogórkowa
Co jest sekretem zupy ogórkowej przygotowanej według tradycyjnego przepisu? To pyszne ogórki kiszone podsmażone na maśle :) Zupa ogórkowa nabiera wtedy niesamowitego smaku i super aromatu.
Przepisów na zupy ogórkowe tradycyjne są tysiące. Ten sprawdzony przepis na ogórkową tradycyjną właśnie dołączył do grona różnych propozycji na ten rodzaj zup. Ogórkową lubimy, a od czasu do czasu warto...
Pomidorowa błyskawiczna - w kilkanaście minut!
Ilu jest kucharzy, tyle przepisów na zupę pomidorową. Ten przepis jest trochę inny niż te wszystkie tradycyjne, bo tę zupę pomidorową przygotujesz błyskawicznie :)
To świetny przepis na pyszną pomidorówkę, którą ugotujesz w 20 minut. Tak, taka pomidorowa błyskawiczna jest możliwa. Bo szybkie wcale nie oznacza, że niezdrowe czy niedobre. Wystarczy, że będziesz postępować według tego...