» Przepisy » Ciasta i ciastka » Ciasta z czekoladą i kakao » Najlepsze "Fale Dunaju"

Najlepsze "Fale Dunaju"


1 5 5
2008-04-20
ponad godzina
średniołatwe
Porcje: w sam raz:)
Kuchnia europejska

Najlepsze \

Kiedy piekę- przypomina mi się, jak uczyła mnie tego mama-brzdąca z pierwszej klasy podstawówki, kiedy kosztuję- wszystko wokół znika- liczy sie tylko ten smak:)


Składniki na najlepsze "fale dunaju"

Ciasto:
2 szklanki mąki,
szklanka cukru,
cukier waniliowy,
6 jajek,
250g miękkiego masła lub margaryny,
3-4 łyżki kakao,
3 łyżki mleka,
2 łyżeczki proszku do pieczenia,
aromat śmietankowy (lub inny ulubiony),
ok.1/2kg owoców (mogą być mrożone lub z syropu)

Krem:
250g masła
1/2 l mleka,
1/2 szklanki cukru,
2 opakowania cukru waniliowego,
4 łyżki mąki ziemniaczanej lub 2 opakowania budyniu śmietankowego lub waniliowego,
1/2 l mleka,
250g masła

Polewa:
100g masła.
2 łyżki kakao,
2 łyżki mleka lub śmiietanki,
szklanka cukru pudru.

Przygotowanie dania najlepsze "fale dunaju"

...

1) Mąkę przesiewamy z proszkiem do pieczenia. Białka oddzielamy od żółtek, ubijamy na sztywną pianę ze szczyptą soli. Miękkie masło lub margarynę ucieramy z cukrem i cukrem waniliowym do białości. Dodajemy po jednym żółtku wciąż ucierając- do uzyskania puszystej masy. Stopniowo dodajemy mąkę wymieszaną z proszkiem, wlewamy aromat. Pod koniec ucierania dodajemy białka. Ciasto dzielimy na dwie części. Przygotowujemy blaszkę do pieczenia- lekko ją natłuszczamy i oprószamy mąką lub wykładamy papierem. Jedną część ciasta wykładamy na blachę, do drugiej dodajemy kakao i mleko- starannie mieszamy. Na jasnym cieście układamy owoce- u mnie zwykle są to drelowane wiśnie lub pokrojony w kostkę ananas, ale świetnie smakuje również z truskawkami, brzoskwiniami, a nawet malinami czy jagodami. Owoce mogą być zarówno świeże, jak i mrożone, z syropu czy kompotu. Ciemnym ciastem polewamy owoce. Nasze ciasto możemy też upiec w średniej tortownicy i wtedy wyjdzie nam taki "Dunajowy torcik";)

2) Piekarnik nagrzewamy do temperatury 180 stopni. Pieczemy 45-50 minut, wyjmujemy, odstawiamy do ostygnięcia.

3) Przygotowujemy krem: odlewamy pół szklanki mleka i rozrabiamy w niej mąkę. Resztę zagotowujemy z cukrem i cukrem waniliowym- kiedy się zagotuje, wlewamy rozrobioną mąkę i otrzymujemy budyń. Studzimy go. Ucieramy masło(lub margarynę), stopnowo dodajemy do niej zimny budyń- krem jest gotowy. Równie dobrze możemy użyć dwóch opakowań gotowego budyniu waniliowego lub śmietankowego( ja zawsze wybieram ten drugi) używając tylko połowy przewidzianej ilości mleka, czyli 1/2 litra. Kiedy wystygnie, tak samo dodajemy do niego utarte masło. Całość można też jeszcze bardziej uprościć- kupując krem Karpatka, gdzie wszystko sprowadza się do dodania mleka i miksowania przez 5 minut;) Gotowym kremem smarujemy zimne ciasto, łyżką formując "fale" na powierzchni kremu.

4)Koniec wieńczy dzieło, więc przygotowujemy polewę. Tu też możliwości są trzy:
* podane w przepisie składniki wrzucamy do rondelka, rozpuszczamy je w nim, starannie mieszamy i pozwalamy ostygnąć
lub
* łamiemy 1,5-2 tabliczki czekolady (mlecznej lub deserowej- ta ostatnia wygląda bardziej efektownie), wrzucamy do rondelka,ten wstawiamy do drugiego z goracą wodą, stawiamy na ogniu i mieszamy aż do uzyskania płynnej czekolady
lub
* kupujemy gotową polewę czekoladową;)
Kiedy już wybierzemy najbardziej odpowiednią dla nas opcję i mamy gotową polewę, polewamy nią krem- cienutką strużką "rysując" fale na kremie. Pozwalamy polewie zastygnąć. Ciasto najlepiej smakuje schłodzone:)

Ciasto najlepiej smakuje schłodzone:)

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.