Mocno czosnkowa wiejska konserwa (kiełbasa) słoikowa z Aleksandrowa
2 godziny + kilkanaście godzin oczekiwania
łatwe
Porcje: 8 słoików 1/2 litra
Mocno czosnkowa wiejska konserwa (kiełbasa) słoikowa z Aleksandrowa, z dwoma rodzajami czerwonej papryki, zachwyci Cię swoim smakiem. To wspaniała alternatywa dla sklepowych wyrobów. Ta jest zdrowa, nietłusta, o bardzo zróżnicowanej konsystencji. Przyprawy idealnie łączą całość. Warto sprawdzić!
Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl
Składniki na mocno czosnkowa wiejska konserwa (kiełbasa) słoikowa z aleksandrowa z dwoma rodzajami czerwonej papryki
2 kg karkówki
30 dag tłustego surowego boczku
10 ząbki czosnku
2 łyżki bardzo grubo zmielonego czarnego pieprzu
2 łyżki słodkiej papryki w proszku
1 łyżeczka ostrej papryki w proszku
1 łyżeczka soli peklującej (a dokładnie połowę ilości na 2 kg mięsa przewidzianej na opakowaniu przez producenta)
2 łyżeczki soli (ostateczna ilość zależy od upodobań)
1 łyżeczka żelatyny
30 dag tłustego surowego boczku
10 ząbki czosnku
2 łyżki bardzo grubo zmielonego czarnego pieprzu
2 łyżki słodkiej papryki w proszku
1 łyżeczka ostrej papryki w proszku
1 łyżeczka soli peklującej (a dokładnie połowę ilości na 2 kg mięsa przewidzianej na opakowaniu przez producenta)
2 łyżeczki soli (ostateczna ilość zależy od upodobań)
1 łyżeczka żelatyny
Przygotowanie dania mocno czosnkowa wiejska konserwa (kiełbasa)
... słoikowa z aleksandrowa z dwoma rodzajami czerwonej papryki
- Połowę mięsa i boczek zmiel w maszynce o dużych oczkach.
- Pozostałe mięso pokrój na drobną kostkę - najłatwiej zrobisz to krojąc wpierw mięso na długie i cienkie kawałki, następnie owiń je folią spożywczą i włóż do zamrażalnika na 20 minut. Lekko zmrożone mięso da się bez problemów pokroić na małe kawałki.
- Mięso i boczek przełóż do miski, dodaj sól peklującą. Wyrób dokładnie rękoma przez kilka minut. Przykryj i wstaw do lodówki na kilka godzin.
- Czosnek drobno posiekaj, następnie rozgnieć z połową soli. Żelatynę rozpuść w 1/2 szklanki ciepłej wody, odstaw do przestudzenia.
- Do zapeklowanego mięsa dodaj wodę z żelatyną oraz pozostałe przyprawy i rozgnieciony czosnek, ponownie dokładnie wyrób.
- Spróbuj teraz, ile trzeba dodać jeszcze soli - masa na tym etapie powinna być nieco mniej słona, niż lubisz, bo po upieczeniu stanie się bardziej słona. Jeśli trzeba, dodaj jeszcze soli i dokładnie wyrób.
- Masę przekładaj do wyparzonych słoików, bardzo dokładnie ją ubijając, by nie pozostały puste miejsca wypełnione powietrzem. W każdym słoiku pozostaw 2-3 cm wolnej przestrzeni pod wieczkiem.
- Słoiki mocno zakręć i wstaw do zimnego piekarnika na blachę wyłożoną kilkoma warstwami papieru. Słoiki nie mogą się ze sobą stykać. Nad słoikami powinno pozostać kilkanaście cm wolnej przestrzeni.
- Włącz piekarnik nastawiony na 170 stopni. Po 30-50 minutach od osiągnięcia tej temperatury (wtedy zawartość słoików powinna się gotować) zmniejsz ją do 140 stopni i zapiekaj słoiki przez 2 godziny. Po tym czasie wyłącz piekarnik i pozostaw w nim słoiki do całkowitego wystygnięcia (około 10-12 godzin).
- Słoiki przechowuj w lodówce. Po otwarciu nie dłużej niż 2-3 doby.
Dodatkowe informacje
Jeśli chcesz przygotować kiełbasę całkowicie pozbawioną dodatków chemicznych, możesz zrezygnować z dodatku soli peklującej, zastępując ją zwykłą solą - konserwa będzie miała nieco inny kolor i mniej intensywny smak, ale będzie równie smaczna.
Do przygotowania konserw polecam używać "prostych" słoików o pojemności 1/2 litra z dużymi zakrętkami - do nich wygodnie się wkłada masę miesną, jak również potem łatwo się nich wyjmuje smakowite plastry :) Nie mniej jednak można użyć dowolnych słoików o pojemności nie większej niż 1/2 litra (w przypadku większych należy przedłużyć czas zapiekania).
Mocno czosnkowa wiejska konserwa (kiełbasa) słoikowa z Aleksandrowa z dwoma rodzajami czerwonej papryki - komentarze
~Ivon
8.02.2019 22:00
Witam! Prosze mi powiedziec,czy zamiast piekarnika moge sloiki gotowac w garnku z woda,jezeli tak to jak dlugo ? Pozdrawiam !!,
~marta
4.01.2014 23:22
Wlasnie moja konserwa sie robi jestem bardzo ciekawa jaka wyjdzie :)
monique_kw
14.07.2013 23:59
Panie Grzesiu, jak zwykle pycha! ja nie dodałam żadnych paskudztw peklujących ani żelatyny bo pamiętam z dzieciństwa że rodzice robili tzw. kiełbasiarkę z części mięsa z którego robili kiełbasę do wędzenia bez ulepszaczy i kiełbasiarka miala fajną zwartą konsystencję i smak - i taka też mnie wyszła. wykożystałam mielony karczek i łopatkę w rownych proporcjach lecz trochę mniej boczku niż w przepisie. następnym razem pokroję jednak część mięsa trochę 'grubiej zeby mi nie zginęło w masie takjak tym razem ;) Wyprobowałam oba przepisy i cała 3-pokoleniowa rodzinka stwierdziła jednoznacznie że smakuje rewelacyjnie. Mi osobiście bardziej smakowała kiełbaska z gorczycą i majerankiem ale rodzinka mnie przelicytowała :)
~Aha
13.03.2013 13:15
Nie powinno się poddawać peklosoli temperaturze powyżej 100'C. Użyjcie do tego przepisu zwykłej soli
aygo
29.05.2012 08:21
Pyszne, pyyyszne! Robię co najmniej raz w miesiącu :) Polecam wszystkim, którzy chcą sie zdrowo odżywiać.
KasiK
6.02.2012 22:03
Ciekawi mnie, jak słoiki wytrzymują tak długą pasteryzację - czy nie niszczą się przykrywki? Przecież tam jest guma...
---
Grzegorz: nic a nic pokrywki się nie zniszczą, panowie producenci już je tak w fabryce robią, że wytrzymują takie zabiegi bez mrugnięcia wieczkiem :)
majagre
5.09.2011 08:28
nobla za przepis!!! ja się skończy robię ten drugi przepis, a później znowu ten i tak w kółko:) pycha, nie dodałam tylko żelatyny, ale wszystko się trzyma, można kroić, można smarować.
zbynio1234
4.09.2011 15:20
wyglada to bardzo smakowicie, i surowce do tej kielbasy sa rownierz bardzo dobre.wkrotce. i ja bede mial o wiele wiecej czasu ,napewno sprobuje obydwu przepisow i zrobie smakowita kielbaske opinia sie z wami podziele pozdrawiam
majagre
3.09.2011 14:34
zobaczymy co z tego wyjdzie:) właśnie mi się zapieka, wyszło mi 5 słoików ale to dlatego że mąż jak próbował (jest specjalistą od próbowania surowego) wyjadł na jeden słoik na pewno. wygląda pysznie!
~tadi
31.05.2014 16:07
A ja dodałem gotowanych skórek i gotowaną skórę z boczku oczywiście z majerankiem gorczycą i ciut kminku