» Przepisy » Najlepsze przepisy na desery » Kremy i musy » Mleko skondensowane

Mleko skondensowane


1 5 5
2020-10-16
30 minut
łatwe
Porcje: 700 ml
Kuchnia europejska
Mleko skondensowane

Mleko skondensowane, zwane także zagęszczonym, to jeden z najpopularniejszych produktów, który od lat wykorzystywany jest w różnych przepisach kulinarnych. Mleko skondensowane możesz zrobić własnoręcznie. Jak zrobić mleko skondensowane w domu? Wystarczy dobry i sprawdzony przepis na domowe mleko skondensowane i można działać :)

Mleko skondensowane jest gęste, ma kremowy kolor i gładką konsystencję. Mleko skondensowane powstaje w procesie częściowego usunięcia wody ze znormalizowanego mleka krowiego, które ma konkretną zwartości tłuszczu. Zagęszczanie mleka polega na odparowaniu wody. Według polskich norm mleko skondensowane niesłodzone powinno zawierać 25 proc. suchej masy oraz 7,5 proc. tłuszczu. Z kolei mleko zagęszczone słodzone to 44,5 proc. sacharozy, 28 proc. składników mleka i 8 proc. tłuszczu.

Mleko skondensowane - gotowe produkty


W sklepach znajdziesz różne rodzaje mleka skondensowanego:

  • Mleko skondensowane niesłodzone - w puszce, w kartoniku, w kartoniku o obniżonej zawartości tłuszczu, w kartoniku z magnezem lub błonnikiem.
  • Mleko skondensowane słodzone - w puszce, w kartoniku, w tubce w różnych smakach, masa kajmakowa.

Mleko skondensowane - wartości odżywcze


Skład mleka skondensowanego niesłodzonego jest podobny do mleka krowiego. W tym rodzaju mleka zagęszczonego zawartość różnych składników odżywczych jest około dwa razy większa. Wynika to z procesu odparowywania wody. Natomiast mleko zagęszczone słodzone ma w swoim składzie dużo cukru. To połowa wszystkich składników tego rodzaju mleka skondensowanego.

Wartość energetyczna mleka skondensowanego jest wyższa niż zwykłego mleka krowiego. Znajdziesz w nim sporo białka i tłuszczu. To źródło witaminy B2, wapnia i potasu. Niestety duża zawartość fosforu powoduje zaburzenia wchłaniania wapnia.

Mleko skondensowane jest pasteryzowane i sterylizowane. Zagęszcza się je w procesie odparowywania wody. Właśnie stąd wynika jego wysoka kaloryczność oraz zawartość białka i tłuszczu w porównaniu do świeżego mleka.

Mleko zagęszczone niesłodzone
Wartość energetyczna: 134 kcal/100 g
Białko: 6,8 g/100 g
Tłuszcz: 7,6 g/100 g
Węglowodany: 10 g/100 g
Cholesterol: 29 mg/100 g

Mleko zagęszczone słodzone
Wartość energetyczna: 321 kcal/100 g
Białko: 7,9 g/100 g
Tłuszcz: 8,7 g/100 g
Węglowodany: 54,4 g/100 g
Cholesterol: 34 mg/100 g

Przepis na domowe mleko skondensowane


Chociaż sklepowe półki uginają się od puszek i kartoników z mlekiem zagęszczonym słodzonym, niesłodzonym i aromatyzowanym, warto skorzystać z tego przepisu i zrobić je w domu. Zobacz, jak łatwo można zrobić mleko skondensowane własnoręcznie :)

  • Przepis na mleko skondensowane nie jest trudny. Mleko zagęszczone przygotujesz w łatwy sposób, nawet jeżeli w kulinariach stawiasz dopiero pierwsze kroki :)
  • Domowe mleko skondensowane robi się w miarę szybko. Mleko należy gotować około 30 minut od momentu wrzenia. Gotuj je na małym ogniu i od czasu do czasu zamieszaj :)
  • Lista składników potrzebnych do przygotowania mleka skondensowanego według tego przepisu to tylko dwa produkty w wersji słodzonej i jeden w niesłodzonej. Mleko i cukier są w sklepach przez cały rok. Te produkty na pewno masz w domu :)
  • Możesz także przygotować aromatyzowane mleko skondensowane. Do gotującego się mleka dodaj laskę wanilii, korę cynamonu lub ulubiony aromat do ciast.
  • W niektórych przepisach na mleko skondensowane na liście składników znajdziesz masło. Dzięki niemu mleko zagęszczone będzie miało karmelowy kolor i gładką konsystencję.

Do czego używać mleka skondensowanego?


Mleko skondensowane to dodatek do różnych ciast i deserów, także tych bez pieczenia. Mleko zagęszczone to pyszny składnik serników, musów, ciast z owocami i czekoladą oraz domowych lodów. Z zagęszczonego mleka przygotujesz też pyszne i aksamitne polewy do ciast i deserów. Mleko skondensowane możesz dodać do kawy lub herbaty, jeżeli lubisz bawarkę.

Jeżeli lubisz mleko skondensowane, nie kupuj gotowego w sklepie. Wybierz ten łatwy i sprawdzony przepis na przepyszne domowe mleko skondensowane i zrób je własnoręcznie :)


Składniki na mleko skondensowane

3 szklanki mleka
1 szklanka cukru

Przygotowanie dania mleko skondensowane

...

  • Rondelek, w którym będziesz gotować mleko, dokładnie przepłucz zimną wodą. Dzięki temu mleko nie będzie przywierać do ścianek i dna.
  • Do garnuszka wlej mleko. Od razu wsyp cukier. Mieszaj i doprowadź do wrzenia. Jeżeli robisz mleko skondensowane niesłodzone, pomiń dodatek cukru.
  • Zmniejsz ogień i gotuj około 30 minut. Od czasu do czasu zamieszaj. W tym czasie mleko powinno zgęstnieć i mieć kolor kości słoniowej.
  • Gotowe mleko skondensowane przelej do czystego i suchego słoiczka. Zakręć go i odstaw do ostygnięcia. Mleko skondensowane przechowuj w lodówce.
  • Używaj do słodkich wypieków, deserów, kawy i herbaty :)


Zdjęcia: Kamila Dąbrowska-Grec
Opracowanie przepisu: Anna Szulc-Górska

Mleko skondensowane



Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Jak zrobić mleko skondensowane?

Mleko skondensowane słodzone i niesłodzone można łatwo zrobić w domu. Według tego przepisu będziesz potrzebować tylko dwóch składników i trochę więcej czasu. Jeżeli chcesz zrobić mleko skondensowane niesłodzone wystarczy tylko jeden produkt.

Ile gotować mleko skondensowane?

Mleko skondensowane gotuje się około 30 minut, od kiedy zacznie wrzeć.

Czym się różni mleko skondensowane od zagęszczonego?

Mleko skondensowane i mleko zagęszczone różni się od siebie tylko nazwą. W obu przypadkach jest to ten sam produkt.

Czy mleko skondensowane jest zdrowe?

Mleko skondensowane słodzone nie należy do zdrowych produktów. W składzie tego mleka znajduje się spora porcja cukru, który powoduje, że witaminy i mikroelementy nie mają znaczenia. Ten rodzaj mleka skondensowanego jest też bardzo kaloryczny i powinno się je zaliczać do słodyczy. Wybierz mleko skondensowane niesłodzone. Ma dwa razy więcej składników odżywczych i bardziej przypomina tradycyjne mleko krowie.

Mleko skondensowane - kalorie

Mleko skondensowane niesłodzone to 134 kalorie w 100 g. Natomiast mleko skondensowane słodzone ma ponad dwa razy większą wartość energetyczną. 100 g to aż 321 kalorii.

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.