Miód akacjowy


1 5 5
2021-03-03
0
Porcje:
Kuchnia europejska
Miód akacjowy

Miód akacjowy jest nie tylko pyszny. Miód akacjowy posiada niezwykłe właściwości zdrowotne, więc każdy powinien mieć przynajmniej jeden słoiczek w spiżarni. Miód akacjowy jest uniwersalny, a jego zastosowanie szerokie. Poznaj miód akacjowy, jego wpływ na zdrowie i jak go stosować :)

Miód znany jest od tysięcy lat. O jego dobroczynnym wpływie na zdrowie przekonali się już mieszkańcy starożytnego Egiptu, którzy nazwali miód napojem Bogów. Na całym świecie istnieje mnóstwo odmian miodu, ale to właśnie miód akacjowy zasługuje na największe uznanie.

Miód akacjowy powstaje z kwiatów robinii akacjowej, nazywanej także fałszywą akacją lub grochodrzewem. Ojczyzną tej rośliny jest Ameryka Północna, ale od dawna uprawia się ją także w Europie.

Miód akacjowy - kolor


Za kolor miodu akacjowego odpowiadają zawarte w nim karotenoidy, czyli naturalne przeciwutleniacze. Miód akacjowy w postaci płynnej ma kolor jasnożółty. Barwa czasem jest tak jasna, że miód akacjowy wygląda jakby był przezroczysty. Miód akacjowy ulega krystalizacji. Jest to naturalny proces związany z zawartością cukrów. Ilość cukru jest większa niż wody. W efekcie tego po pewnym czasie cukier wytrąca się w postaci kryształków. Barwa skrystalizowanego miodu akacjowego jest kremowa lub słomkowa. Warto wiedzieć, że miód akacjowy w postaci płynnej i skrystalizowanej nie różni się właściwościami zdrowotnymi.

Miód akacjowy - smak i aromat


Miód akacjowy ma delikatny aromat przypominający kwiaty robinii. Miód akacjowy ma wyraźnie słodki smak, za który odpowiedzialna jest fruktoza i sacharoza.

Miód akacjowy - kalorie i wartości odżywcze


Miód akacjowy składa się z węglowodanów, które stanowią 80 proc. Pozostałe 20 proc. to woda, witaminy, minerały, flawonoidy oraz olejki eteryczne. Miód akacjowy to odmiana, która jest bogata we fruktozę i sacharozę. Właśnie dlatego miód akacjowy ma wyraźny i słodki smak.

Miód akacjowy to samo zdrowie. Zawiera witaminy z grupy B i kwas foliowy, a także pyłki kwiatowe, flawonoidy, garbniki, woski oraz olejki eteryczne. Według badań w miodzie akacjowym znajduje się ponad pięćdziesiąt różnych substancji aromatycznych. W miodzie akacjowym znajdziesz także fosfor, żelazo, magnez, potas i mangan.

Wartość energetyczna: 350 kcal/100 g
Węglowodany: 75 g/100 g
Tłuszcze: 0 g/100 g
Białko: 0 g/100 g
Błonnik: 0 g/100 g
IG: 53

Miód akacjowy - działanie


Miód akacjowy to nie tylko skarbnica witamin, mikroelementów i olejków eterycznych. Zobacz, jakie działanie ma miód akacjowy:

  • antybakteryjne
  • przeciwzapalne
  • przeciwwrzodowe
  • pobudzające apetyt
  • regulujące trawienie
  • regenerujące błonę śluzową
  • przeciwskurczowe
  • przeciwutleniające
  • uspokajające i kojące
  • wzmacniające i odżywcze

Miód akacjowy - właściwości zdrowotne


Miód akacjowy wykazuje wiele właściwości leczniczych. Na co więc stosować miód akacjowy? Przede wszystkim miód akacjowy jest naturalnym lekiem w przeziębieniu i różnych infekcjach. Miód akacjowy jest pomocny w walce z kaszlem. Osoby, które są na rekonwalescencji, powinny na stałe wprowadzić do swojej diety miód akacjowy, który odżywi osłabiony organizm. Miód akacjowy pomoże w problemach z układem pokarmowym, ponieważ regeneruje błonę śluzową. Miód akacjowy można stosować w chorobach żołądka i dwunastnicy jak wrzody czy nadżerka. Miód akacjowy jest pomocny w czasie stanów zapalnych układu trawiennego i skurczach jelit. Miód akacjowy pomaga obniżyć ciśnienie, korzystnie wpływa na mięsień sercowy i hamuje miażdżycę. Pomaga w chorobach wątroby i dróg żółciowych. W czasie wysiłku fizycznego i umysłowego miód akacjowy zadziała uspokajająco i regenerująco, a także odżywi organizm i pomoże w zasypianiu. Miód akacjowy to także naturalny środek pomagający w walce z przewlekłym zmęczeniem i brakiem energii.

Miód akacjowy - kto może stosować?


Miód akacjowy mogą spożywać prawie wszyscy. Szczególnie poleca się miód akacjowy:

  • osobom zmagającym się z problemami pokarmowymi i trawiennymi
  • osobom z obniżoną odpornością
  • rekonwalescentom
  • sportowcom
  • seniorom w trakcie infekcji

Czy dobry jest miód akacjowy dla cukrzyków? Ze względu na to, że miód akacjowy ma wysoką zawartość fruktozy, można używać go w niepowikłanej cukrzycy niezależnej od insuliny (cukrzyca typu II). Niestety miód akacjowy jest źródłem cukrów prostych, więc osoby zmagające się z każdym rodzajem cukrzycy, powinny raczej unikać jego jedzenia.

Miód akacjowy - przeciwwskazania


Chociaż miód akacjowy to samo zdrowie, nie każdy może go jeść w ilościach nieograniczonych. Miodu akacjowego nie mogą spożywać niemowlęta. Istnieje ryzyko, że miód może zawierać jad kiełbasiany, czyli silną trującą toksynę. Na miód akacjowy powinni uważać alergicy, zwłaszcza jeżeli uczulenia związane są z pyłkami roślin. W ograniczonych ilościach i raczej rzadko miód akacjowy mogą stosować kobiety w ciąży. Osoby zmagające się z nadwagą i otyłością nie powinny wcale używać miodu akacjowego, ponieważ jest to produkt wysokokaloryczny.

Miód akacjowy - jak stosować?


Miód akacjowy można stosować jak każdy inny miód. 1 łyżeczkę możesz dodać do herbaty, soku, smoothie czy koktajlu mlecznego. Miód akacjowy to bardzo dobry i zdrowy składnik sosów do sałatek. Na bazie miodu akacjowego robi się domowe nalewki i syropy.

Miodu akacjowego, a także innych rodzajów miodów, nie powinno podawać się w temperaturze większej niż 40 stopni C. Większość dobroczynnych substancji zawartych w miodzie akacjowym ulegnie zniszczeniu.

Jak przechowywać miód akacjowy? Słoiki z miodem akacjowym przechowuj w chłodnym i ciemnym miejscu, do którego nie docierają promienie słoneczne. Miód akacjowy możesz też schować w lodówce. Pamiętaj, aby słoiki z miodem akacjowym zawsze szczelnie zakręcać. Miód akacjowy zachowa swój smak i aromat oraz wszystkie składniki odżywcze i właściwości.

Miód akacjowy - cena


Miód akacjowy można kupić w większości sklepów spożywczych przez cały rok. Producenci oferują miód akacjowy w szklanych słoikach o różnej pojemności. Za słoik miodu akacjowego o pojemności około 400 g należy zapłacić około 25 złotych. Miód akacjowy w słoiku o pojemności 1000 g to wydatek około 50 zł. Wybierając miód akacjowy, zwróć uwagę na producenta. Najlepszy miód akacjowy to ten z polskich pasiek, ponieważ jego jakość jest najwyższa. W ten sposób możesz także wesprzeć lokalne przedsiębiorstwa, które pomagają pszczołom. Unikaj miodu akacjowego z innych krajów, który jest "mieszanką miodów pochodzących z państw członkowskich Unii Europejskiej i spoza UE". Nie kupuj także sztucznego miodu. Składa się on tylko z cukru i ma żadnego pozytywnego wpływu na zdrowie.

Miód akacjowy - zastosowanie


Miód akacjowy może być pysznym i zdrowym dodatkiem do wielu dań. Zastosowanie miodu akacjowego jest nieograniczone. To doskonały zamiennik białego cukru, który sprawdzi się w słodkich deserach bez pieczenia czy domowych chlebach. Miód można dodawać go do herbaty, kawy, owsianki lub jaglanki. Miód akacjowy przyjemnie smakuje ze świeżymi owocami i naturalnym jogurtem. Podkreśli smak mięsa i doda słodkiego smaku sosom do sałatek.

Miód akacjowy to także zastrzyk dla urody. Bez problemu możesz przygotować domowe kosmetyki do pielęgnacji skóry twarzy i ciała oraz włosów. W łatwy i szybki sposób można przygotować maseczkę do twarzy, scrub do ust, odżywkę do włosów lub kawowy peeling do ciała.

Miód akacjowy jest pyszny i może być zdrowym dodatkiem do diety, a także alternatywą dla białego cukru. Pamiętaj jednak, aby stosować go z umiarem i w ograniczonych ilościach. Regularne spożywanie miodu akacjowego może przynieść same korzyści. Twój organizm będzie odżywiony i wzmocniony, a samopoczucie znacznie lepsze :)


Składniki na miód akacjowy

miód akacjowy

Przygotowanie dania miód akacjowy

...

Miód akacjowy możesz dodawać do:
  • owsianki i jaglanki
  • deserów bez pieczenia
  • domowych chlebów
  • herbaty i kawy
  • naturalnego jogurtu
  • dań mięsnych
  • sosów do sałatek


Opracowanie tekstu: Anna Szulc-Górska

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.