Marmite


1 5 5
2021-10-15
bardzo łatwe
Porcje:
Kuchnia europejska
Marmite

Czy wiesz, co to jest Marmite? Jeżeli nie, to świetnie trafiłaś. Właśnie tu dowiesz się, co to jest Marmite. Znajdziesz też odpowiedź na pytania, jak smakuje Marmite i jakie jest zastosowanie tego brytyjskiego przysmaku :)

Marmite - co to?


Marmite to przysmak, którego ojczyzną jest Wielka Brytania. Marmite to ciemna pasta z drożdży piwowarskich. Powstaje jako uboczny produkt w procesie warzenia piwa. Marmite produkowana jest od ponad 100 lat i jest nieodłącznym elementem kultury brytyjskiej.

Jak już wiesz, Marmite pochodzi z Wielkiej Brytanii. Już w XIX wieku niemiecki chemik Justus von Liebig dostrzegł potencjał w drożdżach piwnych. Zauważył, że nadają się do koncentrowania i jedzenia. W 1902 roku w mieście warzącym jasne piwo ale Burton on Trent w Wielkiej Brytanii została otworzona pierwsza fabryka. Głównym celem Marmite Food Company było wykorzystanie resztek, które powstają w procesie warzenia piwa. Według tradycyjnego przepisu na Marmite drożdże piwne zostały połączone z selerem oraz innymi przyprawami. W ten sposób powstała gęsta pasta o słonym i mięsnym smaku.

Dopiero po dziesięciu latach pasta Marmite zyskała grono wiernych fanów. W 1912 roku dwóch chemików, Hopkins i Funk, przedstawiło wyniki swoich badań. Według nich przyczyną wielu chorób był niedobór witamin z grupy B, których nie brakuje w paście Marmite. Dzięki temu Marmite stała się prawdziwym hitem i naturalnym suplementem w niedoborze witamin z grupy B. W czasie I i II Wojny Światowej Marmite była jednym ze składników racji żywnościowych brytyjskich żołnierzy.

Oficjalny slogan reklamowy brytyjskiej pasty Marmite brzmi "Kochaj lub nienawidź!". Jakie są więc o Marmite opinie? Właśnie takie. Są ludzie, którzy nie mogą się obejść bez Marmite i są też tacy, którzy gęstą pastę omijają szerokim łukiem.

Marmite - jak smakuje?


Pasta Marmite charakteryzuje się specyficznym smakiem oraz intensywnym aromatem z nutą ostrości. Marmite jest ciemna i gęsta. Może przypominać melasę. Marmite ma lepką i ciągnącą się konsystencję. Jak więc smakuje pasta Marmite? Jej smak jest słony i przypomina wędzone mięso lub marynowaną wołowinę. Niektórym smak pasty Marmite kojarzy się z sosem sojowym.

Marmite - właściwości


Drożdże, które są głównym składnikiem pasty Marmite, są bogate w witaminy z grupy B, czyli B1, B2, B3, B12 i kwas foliowy. Jest w niej sporo białka, a mało tłuszczy i cukru. Pasta Marmite zawiera dużą ilość soli, więc należy nie przesadzać z jej jedzeniem. Marmite przyspiesza metabolizm oraz pozytywnie działa na układ pokarmowy i nerwowy. Pasta Marmite ma dobry wpływ na wątrobę i oczy, a także skórę i włosy.

Ile kalorii ma Marmite? Wartość energetyczna pasty Marmite to 236 kcal w 100 gramach produktu. Według producenta jedna porcja pasty Marmite to 4 g.

Marmite - do czego?


Marmite można wykorzystywać do wielu różnych potraw. Pasta Marmite sprawdzi się w daniach mięsnych i wegetariańskich.

Marmite używaj:

  • jako pasty kanapkowej
  • jako marynaty do mięs
  • do dań z grzybami
  • do wegańskich burgerów
  • do wypieku domowego chleba
  • jako przyprawy do zup i gulaszy

Marmite - gdzie kupić?


Oryginalna pasta Marmite sprzedawana jest w większości sklepów spożywczych w Wielkiej Brytanii. Dostępna jest w małych słoiczkach z charakterystyczną czerwono-żółtą etykietą. Na sklepowych półkach można znaleźć inne produkty z pastą Marmite jak masło orzechowe, sery, ciastka i chrupki.

Marmite można kupić w Polsce. Słoiczków z pastą Marmite szukaj w dużych sklepach spożywczych na półkach z produktami kuchni świata. Marmite jest dostępna w sklepach internetowych i na portalach aukcyjnych. Cena oryginalnej brytyjskiej pasty Marmite to koszt około 25 zł.

Jeżeli lubisz eksperymentować, wypróbuj oryginalną pastę Marmite z Wielkiej Brytanii. Pasta nie jest trudno dostępna, a przepisów na wykorzystanie Marmite nie brakuje. Jak głosi hasło reklamowe, Marmite albo pokochasz, albo znienawidzisz :)


Składniki na marmite

pasta Marmite

Przygotowanie dania marmite

...

Pasta Marmite może być składnikiem:

  • marynat do różnych mięs
  • potraw z grzybami
  • wegetariańskich burgerów i kotletów
  • domowych chlebów
  • past kanapkowych
  • zup
  • gulaszy


Opracowanie tekstu: Anna Szulc-Górska

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.