»
Przepisy »
Ciasta i ciastka »
Makowce »
Autopromocja
Makuszek - ciasto z białek i maku
90 minut
łatwe
Porcje: 20

Przy robieniu pączków zostało 10 białek, z którymi nie miałam co zrobić, a nie chciałam żeby się zmarnowały, więc postanowiłam upiec Makuszka, który piekła kiedyś moja mama, tylko że nie miałam dokładnego przepisu, ten stary gdzieś się zapodział, ale na szczęście u Majanki znalazłam idealny:)
Ciasto wszystkim bardzo smakowało,a w szczególności mojej mamie i babci. Fajny makowy smaczek połączony wraz z wilgotnymi rodzynkami:)
Składniki na makuszek - ciasto z białek i maku
1 szklanka mąki pszennej
1 szklanka maku suchego (nie trzeba mielić)
1 szklanka białek - 7 białek
1 szklanka cukru
1/2 szklanki zimnego stopionego masła
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 szklanka bakalii (rodzynki, orzechy, kandyzowana skórka pomarańczowa)
kilka kropel ulubionego aromatu do ciast (u mnie migdałowy)
1 szklanka maku suchego (nie trzeba mielić)
1 szklanka białek - 7 białek
1 szklanka cukru
1/2 szklanki zimnego stopionego masła
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 szklanka bakalii (rodzynki, orzechy, kandyzowana skórka pomarańczowa)
kilka kropel ulubionego aromatu do ciast (u mnie migdałowy)
Przygotowanie dania makuszek - ciasto z białek i maku
...
Białka ubić na sztywno (ubijałam ręczną trzepaczką), dodać cukier i dalej ubijać. Do otrzymanej masy dodać mąkę, mak, proszek do pieczenia, bakalie, roztopione masło i aromat. Wymieszać.Piec w keksówce około 50 minut (czasami krócej, zależy od piekarnika) w temperaturze 220 stopni. Można od góry przykryć folią aluminiową aby się za bardzo nie spiekło. Sprawdzić patyczkiem czy jest upieczone.
Po upieczeniu można polać polewą czekoladową.
Autopromocja
Makuszek - ciasto z białek i maku - komentarze

miodzianka
13.08.2014 20:34
Fajne ciasto muszę spróbować upiec dla mamy bo ona takiego typu ciasta lubi :)

1951jacek
16.02.2013 00:04
miałem ten sam problem z białkami wyjołem jeszcze te które miałem zamrożone i upiekłem to ciasto zgodnie z przepisem jedyną inowacją było zmniejszenie ilości cukru.Cisto wyszło bardzo puszste i wyrośnięte super w smaku.