» Przepisy » Napoje » Nalewki » Listówka z czarnej porzeczki

Listówka z czarnej porzeczki


  
1 5 5 5
2007-10-13
30 min + 3 tygodnie+ poł roku na dojrzewanie
bardzo łatwe
Porcje: bardzo dużo
Kuchnia europejska
Listówka z czarnej porzeczki

Za oknem wichura, deszcz zacina, a ja rozkoszuje sie maleńkim kieliszkiem zeszłorocznej nalewki z liści czarnej porzeczki.
We wczesnych latach sześćdziesiątych wychodził miesięcznik Ty i Ja. Dział kulinarny prowadził red. Żakija piszący pod pseudonimem Maria Lemnis i Henryk Vitry.
To właśnie z tego pisma pochodzi wklejony w domowy zeszyt przepis na listówkę, wytrawną nalewkę z liści czarnej porzeczki. Przez długie lata robił te nalewkę moj ojciec, teraz ja co roku na wiosnę nastawiam nową.
Przepis nie podaje ilości wódki, bo zależy to od ilości liści, jaka chcemy zużyć. Trzeba tylko pamiętać o zasadzie; liście zawsze muszą być przykryte alkoholem. Również w przeciwieństwie do przepisów, które widziałam w internecie nie dodaje sie cukru. Kolor zależy od tego, czy damy więcej pędów, czy lisci.
Nalewka jest bardzo wytrawna,. Część nalewki warto przeznaczyć na zalanie czarnych porzeczek. Powstanie wyborny w smaku cassis.


Składniki na listówka z czarnej porzeczki

Wczesnowiosenne liście i pędy czarnej porzeczki, dowolna ilość
Wódka 45% na dwukrotne zalanie liści w butli, tak, by liście były przykryte
1 torebeczka kwasku cytrynowego

Przygotowanie dania listówka z czarnej porzeczki

...

Wiosną, kiedy krzewy czarnych porzeczek puszczają młode listki, zerwać te listki wraz z małymi kawałkami młodych pędów. Napełnić nimi butle, nie ugniatając i zalać 45% wódka. Wódki ma być tyle, by przykryła liście.
Butle zamknąć, nie trzymać na słońcu. Poczekać tydzień, zlać nalewkę, liście zalać świeżą wódką. Po dwóch tygodniach wódką zlać, liście wycisnąć.
Połączyć obie nalewki, wlać do ciemnych butelek i do każdej wrzucić - nie większą ilość jak ziarnko grochu – kwasek cytrynowy.
Sklaruje to nalewkę, poprawi kolor i podniesie smak.
Butelki szczelnie zamknąć i trzymać w ciemnym miejscu. Dobrze jest pozwolić nalewce dojrzewać przynajmniej pół roku.


Nalewka ma walory nie tylko smakowe, ale i lecznicze.
Ku pokrzepieniu serc i na zdrowie niech służy!!!

Jeśli chcemy użyć listówki do zalania czarnych porzeczek warto wsiąść do tego nalewkę zeszłoroczna, nie świeżą. Listówka rozwinie w tym czasie swój pełen smak. i odda go cassisowi.

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.

Listówka z czarnej porzeczki - komentarze

~Pijak
~Pijak
31.10.2014 21:39
Wyśmienita :-)
~Mariusz
~Mariusz
7.12.2013 21:09
Zrobiłem już 6 lat temu jedną, a 5 lat temu drugą i wyszła wybornie. Jednak chyba ze względu na przechowywanie w butelce przepuszczającej światło wyszła w kolorze whiskey, a nie turkusowym. Na wiosnę 2014 trzecie podejście i musi wyjść turkusowa. Gorąco polecam w połączeniu se spritem. Drink pierwsza klasa i wygląda jak piwo :)
~janek
~janek
7.10.2011 00:32
popieram smakowo b.dobra,ja z kolei zrobilem drinka dodając wodę gazowaną o smaku limonki-polecam smakowo godne sprawdzenia-na zdrowie
ankaku
ankaku
31.12.2009 18:29
śliczna wódeczka !!! czy jest w tym cudownym kolorze ze zdjęcia?
Baabeczka
Baabeczka
27.10.2008 14:09
A czy mozna zamiast kwasku cytrynowego użyc soku z cytryny ?