Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis oraz wykorzystanie. Więcej informacji

Listówka z czarnej porzeczki

  
1 5 5 5
2007-10-13
30 min + 3 tygodnie+ poł roku na dojrzewanie
bardzo łatwe
Porcje: bardzo dużo
Kuchnia europejska
Listówka z czarnej porzeczki

Za oknem wichura, deszcz zacina, a ja rozkoszuje sie maleńkim kieliszkiem zeszłorocznej nalewki z liści czarnej porzeczki.
We wczesnych latach sześćdziesiątych wychodził miesięcznik Ty i Ja. Dział kulinarny prowadził red. Żakija piszący pod pseudonimem Maria Lemnis i Henryk Vitry.
To właśnie z tego pisma pochodzi wklejony w domowy zeszyt przepis na listówkę, wytrawną nalewkę z liści czarnej porzeczki. Przez długie lata robił te nalewkę moj ojciec, teraz ja co roku na wiosnę nastawiam nową.
Przepis nie podaje ilości wódki, bo zależy to od ilości liści, jaka chcemy zużyć. Trzeba tylko pamiętać o zasadzie; liście zawsze muszą być przykryte alkoholem. Również w przeciwieństwie do przepisów, które widziałam w internecie nie dodaje sie cukru. Kolor zależy od tego, czy damy więcej pędów, czy lisci.
Nalewka jest bardzo wytrawna,. Część nalewki warto przeznaczyć na zalanie czarnych porzeczek. Powstanie wyborny w smaku cassis.


Składniki na listówka z czarnej porzeczki

Wczesnowiosenne liście i pędy czarnej porzeczki, dowolna ilość
Wódka 45% na dwukrotne zalanie liści w butli, tak, by liście były przykryte
1 torebeczka kwasku cytrynowego
100 przepisów na ZDROWE JEDZENIE do pracy.
Kliknij po ZDROWE PUDEŁKA :)

Przygotowanie dania listówka z czarnej porzeczki

Wiosną, kiedy krzewy czarnych porzeczek puszczają młode listki, zerwać te listki wraz z małymi kawałkami młodych pędów. Napełnić nimi butle, nie ugniatając i zalać 45% wódka. Wódki ma być tyle, by przykryła liście.
Butle zamknąć, nie trzymać na słońcu. Poczekać tydzień, zlać nalewkę, liście zalać świeżą wódką. Po dwóch tygodniach wódką zlać, liście wycisnąć.
Połączyć obie nalewki, wlać do ciemnych butelek i do każdej wrzucić - nie większą ilość jak ziarnko grochu – kwasek cytrynowy.
Sklaruje to nalewkę, poprawi kolor i podniesie smak.
Butelki szczelnie zamknąć i trzymać w ciemnym miejscu. Dobrze jest pozwolić nalewce dojrzewać przynajmniej pół roku.


Nalewka ma walory nie tylko smakowe, ale i lecznicze.
Ku pokrzepieniu serc i na zdrowie niech służy!!!Jeśli chcemy użyć listówki do zalania czarnych porzeczek warto wsiąść do tego nalewkę zeszłoroczna, nie świeżą. Listówka rozwinie w tym czasie swój pełen smak. i odda go cassisowi.

Najlepsze ciasta na lato#
19.99 zł
Fit słodkości#
39.99 zł     19.99 zł
Zrób to sam. Naturalnie zdrowe przepisy!#
29.99 zł     19.99 zł
Zdrowe sałatki#
39.99 zł     19.99 zł


 

Sałatka z ogórków do słoika

  
5
Ania, Mniammniam.pl
2017-08-11
Przygotowanie 2 i 1/2 godziny + marynowanie 2-3 dni lub pasteryzowanie 10 minut
łatwe
Porcje: 3 słoiki 1/2 litra
Sałatka z ogórków do słoika

Kto lubi sałatkę z ogórków ze słoika, ręka do góry! :) Świetnie się składa, bo właśnie tu znajdziesz przepyszny przepis na sałatkę z ogórków do słoika :) Taka sałatka to samo zdrowie. Przygotowując ją w domu, wiesz, że nie ma w niej żadnych chemicznych dodatków ani innych niespodzianek rodem z tablicy Mendelejewa.

W słoikach z sałatką z ogórków znajdziesz także paski żółtej papryki i...


Kolorowe warzywa z cytryną w oleju

  
2
Ania, Mniammniam.pl
2017-08-10
ok. 20 minut
bardzo łatwe
Porcje: Słoik 1/2 litra
Kolorowe warzywa z cytryną w oleju

Szukasz przepisu na pyszną i efektowną przekąskę? Bardzo dobrze trafiłaś, ponieważ znajdziesz tu przepis na taką właśnie przekąskę. A do tego prostą i szybką w przygotowaniu. To sprawdzony przepis na kolorowe warzywa z cytryną w oleju :)

Czyż taki słoiczek nie wygląda wspaniale? :) A to naprawdę tylko chwila krojenia. Ale jest jeszcze jedno ale... Żeby spróbować tych kolorowych pyszności...


Cukinia w zalewie curry do słoika

  
3
Ania, Mniammniam.pl
2017-08-10
Przygotowanie 30 minut + pasteryzowanie w piekarniku 20 minut
łatwe
Porcje: 2 słoiki 1/2 litra
Cukinia w zalewie curry do słoika

Curry jest najpopularniejsza przyprawa na świecie. Tak mówią statystyki. Używają jej nawet Chińczycy, którzy na rzecz curry porzucili swoje lokalne przyprawy. Europejczycy doprawiają dania curry w proszku, ale w Indiach przyprawę tę przygotowuje się tuż przed użyciem ze świeżych liści.

W tym przepisie curry odgrywa bardzo ważną rolę. Bo jest głównym składnikiem zalewy, w której ukryła się...
Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.