Lekko i smacznie

Danka Cywińska   2003-09-01         2   like 3

Barocco - w języku portugalskim oznacza "nieregularnie rozwiniętą perłę". Czyż jest piękniejsza epoka w historii kultury europejskiej niż barok???

To czas w którym biesiadowano przy suto, a zarazem wytwornie zastawionych stołach, a towarzyszyła temu muzyka, a często również poezja. To czas w którym Morsztyn wołał "umiej czasu zażyć, który jak górny potok rączo płynie". To po raz pierwszy Michał Anioł tak plastycznie malował obrazy, że postacie stwarzają wrażenie, że są rzeźbami.

To Caravaggio pokazał jak za pomocą głębokich cieni można zbudować obraz. Dodajmy do tego jeszcze eksplozję barw i cudowne krągłe modelki.

Nie sposób nie wspomnieć najpierwszego z pierwszych malarzy baroku - Petera Paula Rubensa. Ten człowiek pełen osobistego wdzięku, szedł przez życie w sławie i powodzeniu. Jego radość życia widać jak na dłoni w jego sztuce. Te zmysłowe krągłe kobiety z obrazów Rubensa były muzami Szekspira, Corneilla, Racina, Moliera, Morsztyna, Handla czy Bacha. Ta cudowna epoka trwała prawie dwa i pół wieku. Teraz nie będę gołosłowna jeśli powiem - puszyści, jesteście piękni. Gdyby moja teza była nieprawdziwa, to w historii Europy nie było by tej czarownej epoki baroku.

Ale... mamy tej puszystości odrobinę za dużo i warto ją zamienić w energię. Proponuję 10 % wagi ciała [sadełka a nie mięśni] z postaci ciała stałego zamienić w ciało lotne, czyli po prostu spalić.

Na naszych stronach [a mam nadzieję, iż będą to strony tworzone wspólnie] nie będzie drakońskich diet typu jajeczna, kartoflana itp. po których waga szybciej wraca niż spadała. Sposobem na oddanie odrobiny nas będzie wybieranie takiego pożywienia i takiego sposobu życia, by proces ten następował bezstresowo, przyjemnie i nie uprzykrzył życia naszym bliskim.

Na początek zgadzamy się przyjąć do wiadomości i zaakceptować 13 przykazań dla tych co chcą odrobinkę oddać tego, czego mają w nadmiarze.

 1. Pij, pij i jeszcze raz pij, przed po i w trakcie - wodę mineralną bez bąbelków, herbatę zieloną, herbatki ziołowe, soki warzywne, od czasu do czasu kieliszek wytrawnego, czerwonego wina.

 2. Cukier to twój wróg! Pan Melchior Wańkowicz - z resztą człowiek niezwykle sympatyczny, okrutnie się pomylił twierdząc, że cukier krzepi.

 3. Białe pieczywo to twój wróg! Ziarno zbóż ogołocone z wszystkiego co najcenniejsze, drobno zmielone, dodane chemiczne polepszacze i jest biała chrupiąca bułeczka.

 4. Nie jedz warzyw rozmemłanych, lecz sprężyste lekko podgotowane.

 5. Zaopatrz się w garnek lub wkładkę do gotowania na parze - gotując warzywa w wodzie i odlewając, tracimy to co najcenniejsze./

 6. Używaj soli bezpośrednio przed podaniem potrawy.

 7. Najlepsze mięso to: cielęcina, dziczyzna, piersi z indyka i kurczaka - oczywiscie bez tej wstrętnej śliskiej tłustej skóry.

 8. Nie zaszkodzi 1 dzień w tygodniu - głodówka tylko o wodzie - jak cudownie organizm oczyści się z produktów rozpadu naszego zbędnego sadełka, ale to musi być nasz świadomy wybór, a nie przymus.

 9. Tam gdzie możesz wejść nie wjeżdżaj , tam gdzie możesz dojść nie jedź.

 10. Każdy Puszysty - od tej chwili zawsze dużą literą , bo przecie puszysty to nic mikrego, tylko wiele dobra, ciepła, radości życia i całe pokłady dobrego humoru - posiadaczem roweru [może być stacjonarny].

 11. Kolejność uczuć: najbardziej kocham jeść warzywa, owoce, produkty mleczne [ale bez tego śliskiego tłuszczu, za to z ogromna ilością życiodajnego białka], mięso, pieczywo z pełnego przemiału. Na więcej miłości mi już nie starcza.

 12. Postaraj się jeść w jednym posiłku białka a w następnym węglowodany. Na przemian.

 13. Śmiech to zdrowie! Co robi brunetka trzymając ucho w kałuży? Słucha Michała Bajora.

Dlaczego 13 ? To na szczęście.

Dodaj komentarz
Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.