Lahmacun turecka pizza z sałatką

Lahmacun to turecka pizza najczęściej pokryta mieloną jagnięciną lub wołowiną. Placek ma owalny kształt i po upieczeniu obowiązkowo posypuje się go świeżymi warzywami, zwija... no i wcina ze smakiem :)
Ten lahmacun jest bardziej pizzowaty. Nie zwija się go po upieczeniu, ale przed zawija brzegi tworząc rodzaj talerzyka. A talerzyk przyda się na sałatkę, którą wrzucisz sobie na wierzch.
Sałatka może być z dowolnych warzyw, ale klasyczne, śródziemnomorskie zestawienie ogórka i pomidora z chrupiącą cebulką świetnie się tu sprawdzi.
To bardzo szybkie danie, świetny letni obiad lub kolacja. No i trochę orientu na co dzień :)
Składniki na lahmacun turecka pizza z sałatką
350 g mąki pszennej
7 g suchych drożdży + 3 łyżki letniej wody+ 1/2 łyżeczki cukru
220 ml letniej wody
1 łyżka oliwy z oliwek
1 łyżeczka soli
farsz:
200g wolowiny mielonej
sól, pieprz do smaku
1 łyżeczka zaataru
1 łyżeczka kuminu
sałatka:
1 pomidor
1 zielony ogorek
mała cebula
2 zabki czosnku
pół pęczka zielonej pietruszki
sól, pieprz do smaku
Przygotowanie dania lahmacun turecka pizza z sałatką
...
- Drożdże wymieszaj w osobnym garnuszku z wodą i cukrem, pozostaw do wyrośnięcia.
- Resztę składników umieść w malakserze, gdy drożdże lekko wyrosną wlej je do pozostałych składników i wszystko miksuj na wolnych obrotach do czasu, gdy ciasto zacznie odchodzić od ścian misy.
- Następnie wyłóż ciasto na oprószoną stolnicę, podziel na dwie części i rozwałkuj. Odstaw i przygotuj sos.
- Dopraw do smaku wołowinę i rozłóż ją równomiernie na obu przygotowanych plackach. Zawiń boki do środka i wstaw do nagrzanego piekarnika do 240 stopni na 8 minut.
- Kiedy pizza się piecze przygotuj sałatkę:
- Pomidora i ogórka pokrój na większe kawałki. Czosnek przeciśnij przez praskę i dodaj do pokrojonych warzyw.
- Cebulę pokrój na drobną kosteczką i dodaj do sałatki. Dopraw według uznania solą i pieprzem.
- Upieczoną pizzę udekoruj sałatką i podawaj.
![]() Po rozłożeniu farszu zawiń boki placka do środka. ![]() Gotową pizzę koniecznie posyp świeżymi ziołami lub sałatką. Możesz też skropić sokiem z cytryny. |
Przepis opracowała i zdjęcia wykonała Małgorzata Ziółkowska, która prowadzi blog Smaki Alzacji.
Lahmacun turecka pizza z sałatką - komentarze

