»
Przepisy »
Zupy »
Zupy na mięsie »
Kwaśnica
90 minut
łatwe
Porcje: 6
Kwaśnica musi być kwaśna. Kapusta do jej przygotowania musi być kwaśna. A aby uzyskać wspaniałe kolory - trzeba wszystkie składniki przygotować oddzielnie, zanim spotkają się w jednym garnku. Warto! Zupa ta jest wyborna!
Składniki na kwaśnica
75 dag kiszonej kapusty, mocno kwaśnej
2 cebule
garść suszonych grzybów
75 dag schabu z kością
2 marchewki średniej wielkości
2 łyżki oleju
1 seler o wadze około 15 dag
1 por
2 korzenie pietruszki o wadze około 15 dag
2 liście laurowe
4 ziarna ziela angielskiego
10 ziaren pieprzu
sól
świeżo zmielony czarny pieprz
2 ząbki czosnku
2 cebule
garść suszonych grzybów
75 dag schabu z kością
2 marchewki średniej wielkości
2 łyżki oleju
1 seler o wadze około 15 dag
1 por
2 korzenie pietruszki o wadze około 15 dag
2 liście laurowe
4 ziarna ziela angielskiego
10 ziaren pieprzu
sól
świeżo zmielony czarny pieprz
2 ząbki czosnku
Przygotowanie dania kwaśnica
...
Grzyby płuczę pod bieżącą wodą, zalewam 2 szklankami wrzątku i gotuję do miękkości. Odcedzam, płyn zachowuję. Studzę i kroję na cienkie paski.Marchewki, selera i korzenie pietruszki obieram i myję. Kroję na drobne kawałki.
Do garnka wlewam 2 litry wody, wkładam mięso, liście laurowe, ziele angielskie, pieprz w ziarnach, pokrojone warzywa i gotuję do miękkości na średnim ogniu - około 45 minut. Wyjmuję schab i oddzielam mięso od kości, kroję na kawałki.
Cebulę obieram i kroję na drobną kostkę.
W dużym garnku rozgrzewam olej, dodaję cebulę i cały czas mieszając smażę, aż się zeszkli.
Dodaję kapustę, wlewam 2 szklanki wody i duszę na małym ogniu, aż kapusta zmięknie.
Czosnek obieram, siekam drobno, następnie rozcieram z solą.
Do kapusty dodaję mięso wraz z wywarem (ale bez warzyw), grzyby wraz z płynem, w którym się gotowały, roztarty czosnek. Doprowadzam do wrzenia, kwaśnicę doprawiam solą i zmielonym pieprzem. Podaję mocno gorącą z ziemniakami.
Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl
Kwaśnica - komentarze
szuszanik87
3.02.2014 21:10
Już kilka razy robiłam kwaśnicę na imprezy rodzinne lub dla znajomych i nigdy sie nie zdarzyło żeby komuś nie smakowała. Ja jednak jak to zwykle bywa troszkę pozmieniałam z czasem sposób przygotowywania. Po pierwsze mięso ( dodaję różne rodzaje: schab, karczek, żeberka-pokrojone w kawałki oczywiście) podsmażam wraz z cebulką na oleju lub łyżce smalcu i dopiero wtedy dodaję rosół i gotuję do miękkości. Po drugie ja zwykle robię wszystkie zupy i sosy na rosole i w tym przypadku również używam rosołu. Po trzecie nie dodaję grzybów bo mój mąż owszem lubi grzyby ale tylko w grzybowej:) Mimo wszystko przepis bazowy na którym się wzorowałam jest super i naprawdę polecam bo jak sama już nie raz się przekonałam najważniejsze to dobry i PEWNY przepis.
MonikaObrzut
5.05.2008 10:08
Jest najlepszą kwaśnicą, jaką do tej pory robiłam, a mój mąż ciągle prosi, aby była na obiad, tak bardzo mu posmakowała. Dziękuje za wspaniały przepis !!!
MonikaObrzut
18.01.2008 11:26
Dzisiaj zrobie na obiad, no zobaczymy, czy prawdziwa góralska.....:))
sasza11
17.09.2007 20:58
Jadłam dzisiaj kwaśnicę i wszystko było jak w przepisie, ale zamiast kości od schabu były wędzone żeberka. Nie było ziemniaków, tylko chlebek. Pyszota!!!