Kwas chlebowy

  
1 5 5 13
2007-09-20
25 minut + kilka dni oczekiwania
bardzo łatwe
Porcje: 12-16
Kuchnia europejska

Kwas chlebowy warto pić, bowiem jest zdrowy. To wspaniała alternatywa dla coli i innych, słodkich napojów gazowanych. Orzeźwiający, świetnie gasi pragnienie.


Składniki na kwas chlebowy

25 dag czerstwego żytniego chleba razowego (pyszny jest kwas na chlebie litewskim z kminkiem)
2 dag drożdży
4 litry wody
1 cytryna
1 i 1/2 szklanki cukru
4 rodzynki

Przygotowanie dania kwas chlebowy

  1. Chleb do przygotowania kwasu musi być całkowicie naturalny - czyli upieczony na zakwasie bez żadnych chemicznych dodatków.
  2. Czerstwy chleb pokrój na kromki, ułóż na blasze i wstaw do nagrzanego piekarnika do 180 stopni na 3-5 minut, aż nabierze głębokiego, brązowego koloru i będzie lekko przypalony na brzegach.
  3. Chleb przełóż do dużego naczynia, zalej wrzącą wodą, odstaw na kilka godzin. Całkowicie wystudzony płyn przecedź przez kilka warstw gazy, dodaj cukier, roztarte z cukrem droższe oraz wyciśnięty sok z cytryny. Dokładnie wymieszaj, odstaw na 24 godziny w temperaturze pokojowej.
  4. Kwas przelej do butelek, do każdej włóż po rodzynce, butelki zamknij i wstaw do chłodnego pomieszczenia. Jest dobry już 2-3 dniach. Można go przechowywać przez kilka tygodni w szczelnie zamkniętych butelkach.

Dodatkowe informacje
Kwas możesz przyrządzić także z dodatkiem mięty (1/2 łyżeczki suszonych liści na 4 litry wody) lub kminku (1 łyżeczka całych ziaren na 4 litry wody) dodanych do chleba razem z wrzącą wodą.
Kwas będzie miał głęboki, ciemny kolor oraz ciekawą nutę smakową, jeśli część cukru skarmelizujesz i w takiej formie dodasz go do przecedzonego płynu.

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.