Kurki marynowane w zalewie


  
1 5 5 5
2017-09-11
Przygotowanie ok. 40 minut + marynowanie 2-3 dni
łatwe
Porcje: 3 słoiki 250 ml (zależy od wielkości kurek)
Kuchnia europejska
Kurki marynowane w zalewie

Sezon na grzyby trwa w najlepsze. Dlatego warto z niego korzystać i robić z pysznych grzybów na przykład przetwory. Na początek zamknij w słoikach cudowny smak kurek :)

Kurki to grzyby, które nie tylko są wyjątkowo smaczne, ale mają także wiele cennych składników odżywczych i pozytywnie wpływają na zdrowie. Pewnie nie zdawałaś sobie sprawy z tego, że w grzybach mogą być witaminy. Otóż w takich kurkach jest witamina C, PP, E i z grupy B. A oprócz witamin znajdziesz w nich cynk, potas, wapń, fluor oraz jod.

Delikatne i wyraziste w smaku kurki będą świetnie smakować w zalewie z wody i octu z dodatkiem chrupiącej marchewki i charakternej cebuli. Do tego trochę przypraw - liście laurowe, ziele angielskie i kolorowy pieprz. No i jeszcze coś :) Słoiki z kurkami marynowanymi w zalewie mają słodką tajemnicę. Zamiast cukru w zalewie jest nasz polski, słodki miód. Te wszystkie składniki idealnie się komponują, tworząc super słoik.

Taki słoik z kurkami marynowanymi w zalewie będzie super na zimę. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do dania głównego lub składnik sałatki. Kurki marynowane w zalewie z warzywami będą idealne na Święta Bożego Narodzenia. Bo przecież na święta grzyby w zalewie muszą być :)

Przepis na kurki marynowane w zalewie jest prosty, szybki i sprawdzony. Przygotowanie marynowanych kurek nie oznacza stania kilku godzin w kuchni i przechodzenia przez męki. Kurki marynowane w zalewie robi się naprawdę szybko i przyjemnie. Grzybów jest teraz pod dostatkiem, więc nie będziesz miała problemów z kupieniem składników.

Nawet jeżeli stawiasz pierwsze kroki w robieniu przetworów, bez problemu poradzisz sobie ze zrobieniem tych pysznych kurek marynowanych w zalewie :)


Składniki na kurki marynowane w zalewie

1 kg kurek
3 szklanki wody (ok. 750 ml)
1/2 szklanki octu spirytusowego 10% (ok. 125 ml)
1 marchewka
1 cebula
3 łyżki miodu
1 łyżka soli
1 łyżeczka kolorowego pieprzu
4 ziela angielskie
3 liście laurowe

Przygotowanie dania kurki marynowane w zalewie

...

  1. Kurki umyj i oczyść.
  2. Przygotuj zalewę. Marchewkę obierz i pokrój plasterki. Cebulę pokrój w piórka. Do wody dodaj ocet, marchewkę, cebulę, miód, liście laurowe, ziele angielskie, kolorowy pieprz i sól. Zagotuj.
  3. Zagotuj wodę. Dodaj kurki i gotuj 4-5 minut. Odcedź i przelej zimną wodą.
  4. Kurki nakładaj do słoików. Zalej do połowy gorącą zalewą. Z garnka z zalewą przełóż marchewkę i cebulę. Dodaj resztę kurek. Z garnka przełóż do słoików przyprawy.
  5. Zamknij słoiki i odwróć do góry dnem. Odstaw w ciemne i ciepłe miejsce.




Rada: Kurki marynowane z warzywami możesz zapasteryzować. W dużym garnku podgrzej wodę tak, aby jej temperatura była zbliżona do temperatury słoików. Dno garnka wyłóż ściereczką. Wstaw słoiki i zagotuj. Zostaw na 10 minut. Ostrożnie wyjmij słoiki, odwróć je do góry dnem i pozostaw do ostygnięcia.



Kurki w zalewie
 - etap 1

W tych słoikach zamknięty jest super smak. Są ty delikatne kurki w zalewie z octem i przyprawami. Koloru i charakteru nadają warzywa - marchewka w plasterkach i cebula w piórkach. Prawda, że pysznie wyglądają te kurki marynowane w zalewie z warzywami :)



Zdjęcia i pomysł Kamila Dąbrowska

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.

Kurki marynowane w zalewie - komentarze

~krzysztof
~krzysztof
30.08.2018 18:59
Zrobione :)
~Elzbieta
~Elzbieta
12.09.2017 06:49
Czy te 10 minut to pasteryzacji to lekkie pyrkotanie wody czy też słoiki mają stać w tej gorącej wodzie bez gotowania?
~Ania, MniamMniam.pl
~Ania, MniamMniam.pl
13.09.2017 13:35
Elzbieta - te 10 minut to takie pyrkotanie. Uśmiechy łap :)
~Agnieszka
~Agnieszka
11.09.2017 14:01
Uwielbiam marynowane grzybki 😍 mam tylko pytanie, bo sama nigdy ich nie robilam, czy do zalewy używamy zwyklego octu czy np wimnego albo jabłkowego?
~Ania, MniamMniam.pl
~Ania, MniamMniam.pl
11.09.2017 14:09
Agnieszka - użyj octu tradycyjnego 10%. Uśmiechy łap :)